Mapy Hoodmaps pokażą, kto rządzi na Twojej dzielni!

Na interaktywnych mapach Hoodmaps możesz sprawdzić, które części miasta i dzielnice przyciągają hipsterów, turystów, studentów i nie tylko – możesz też edytować mapy i dodawać do nich tagi.

Hoodmaps - miasta i grupy społeczne

Zapewne wiesz, gdzie w Twoim mieście mieszkają lub najczęściej przebywają hipsterzy, studenci albo bogaci ludzie. Ale kiedy podróżujesz do innych miast na świecie i chcesz na przykład wiedzieć gdzie spotkasz określone grupy społeczne, to możesz użyć map Hoodmaps.

Projekt wystartował latem tego roku, a w bazie Hoodmaps jest już ponad 2000 kolorowych map największych miast z całego świata, w tym także z Polski. Każdą z nich oznaczono kolorami, a użytkownicy mogą uczestniczyć w edycji i oznaczaniu określonych obszarów miasta.

W każdym mieście wyróżniono sześć kolorowych kategorii wraz z Emoji: hipsterzy ?? (żółty), normalsi (szary), garnitury (niebieski), turyści ? (czerwony), studenci (granatowy) i bogacze (zielony). Użytkownicy mogą także dodawać tagi wszędzie tam, gdzie chcą zaznaczyć coś, co nie mieści się w jednej z sześciu kategorii.

Pieter Levels,  twórca Hoodmaps, napisał na blogu, że projekt powstał ze względu na to, że trudno mu było znaleźć źródło, które przedstawiałoby stereotypowy podział miasta na określone grupy. Ze względu na to, że serwis jest jeszcze młody, wciąż brakuje wielu miast, ale baza bardzo szybko się rozrasta. Wśród polskich miast znajdziecie oczywiście Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Katowice i inne.

Przeczytaj także: Aplikacje mobilne polskich miast

W jaki sposób są dodawane i weryfikowane obszary na Hoodmaps?

Dane platformy opierają się wyłącznie na danych wprowadzanych przez użytkowników, którzy mogą głosować na propozycje zmian wprowadzonych przez innych albo wyrazić sprzeciw, jeśli ktoś błędnie ich zdaniem oznaczył dany obszar. W ten sposób, mapy są walidowane przez społeczność.

Jeśli na danym obszarze pokrywają się z dwoma lub więcej kolorów (kategorii), wyświetlona zostanie ta, która zdobyła najwięcej głosów użytkowników (edytorów).

Oczywiście, wiarygodność map może być obarczona ryzykiem związanym z uprzedzeniami użytkowników i promowaniu negatywnych stereotypów, podobnie jak w przypadku SketchFactor, aplikacji, która została zamknięta po oskarżeniach o zachęcanie do uprzedzeń wobec Latynosów i Afroamerykanów. Hoodmapy też mogą wpaść w tę pułapkę – zwłaszcza przez narzędzie do tagowania.

Kliknij na poniższą miniaturkę, aby powiększyć zrzut ekranu z map: Krakowa, Warszawy i Londynu:

Kraków - mapa Hoodmaps Warszawa - mapa Hoodmaps Londyn - mapa Hoodmaps

Kategorie, z których użytkownicy mogą wybierać, są również dość ograniczone. Łatwo tu ulec stereotypom i ciężko mówić o tym, że dana dzielnica lub obszar należy tylko do tej kategorii – szczególnie w bardziej zróżnicowanych częściach miast. Kategoria „Normies” jest też dość niejasna i prawie nie ma sensu… Niemniej mapy należy potraktować z przymróżeniem oka, bardziej jako orientacyjny punkt wyjścia podczas zwiedzania miast.

Jeśli szukasz nowego miasta, może Hoodmaps pokaże Ci, gdzie możesz znaleźć ludzi podobnych do Ciebie? Jeśli jesteś bogatym hipsterem w garniturze, to będziesz miał ciężki orzecz do zgryzienia :)

Sprawdź, jak przedstawia się na mapie na przykład Warszawa i Londyn, poniższe mapy sa interaktywne, możesz je powiększać, zmniejszać i edytować.

Warszawa:

Londyn:

Wszystkie dostepne mapy znajdziesz na stronie internetowej hoodmaps.com

źródło: Hoodmaps via CityLab