10 sekund ciszy w filmie „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” to celowy zabieg

Kina zaczęły wydawać oświadczenia przed projekcją filmu „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” w związku z 10-sekundową sceną, w której nie ma muzyki ani dźwięku…

Kadr z filmu „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” - wiceadmirał Holdo (Laura Dern)

Ostrzeżenie: ten wpis zawiera spoilery.

Reżyser i scenarzysta filmu „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” Rian Johnson dokonał kilku świeżych, niekonwencjonalnych zabiegów tworząc najnowszą część sagi Star Wars – szczególnie przygotowując jedną ze scen, która zmusiła sieci kin do wydania dodatkowych informacji na temat seansu.

Scena, o której mowa, dotyczy momentu kiedy wiceadmirał Holdo (w tej roli Laura Dern) decyduje się poświęcić i rozbić swój pędzący z prędkością światła statek o niszczyciela floty Najwyższego Porządku, aby uwolnić kapsuły ratunkowe z załogą Rebelii. Dokładnie w momencie zderzenia, Johnson postanowił wyciszyć wszystkie dźwięki, osiągając efekt  podobny do próżni wkradającej się w obraz śmiertelnego wypadku.

Jest to niezwykły, ale skuteczny wybór który współgra z obrazem przedstawionym w filmie. Wygląda na to, że efekt został osiągnięty, szczególnie, że nigdy nie zrobiono czegoś podobnego w żadnej z poprzednich części Gwiezdnych Wojen.

Widzowie doskonale zdają sobie z tego sprawę, jednak ostrzeżenie zamieszczane przez niektóre kina ma wyjaśnić mniej świadomym widzom, że cisza jest zamierzonym, twórczym wyborem, a nie techniczną usterką kina, albo innym nieszczęśliwym wypadkiem. Według sieci kin niektórzy narzekali, że w kluczowym momencie nie mieli dźwięku podczas seansu (sic!).

Wspomniane informacje kin brzmią mniej więcej tak: Uwaga: Film „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” (Star Wars: The Last Jedi) zawiera scenę w około 1 godz. i 52 min filmu, w którym WSZYSTKIE dźwięki zostają wyciszone na około 10 pełnych sekund. Taka informacja pojawia się w kinach oraz na profilach facebookowych niektórych sieci kin.

Ostrzeżenie o braku dźwięku w jednej scenie filmu „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”
Ostrzeżenie o braku dźwięku w jednej scenie filmu „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” (sieć amerykańskich kin AMC Theatres, fot. Paul Scheer – Facebook)

Film „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” (oryg. Star Wars: The Last Jedi) miał światową premierę 15 grudnia 2017 roku i jest grany w kinach. W ciągu pierwszego weekendu od premiery film zarobił  ponad 450 milionów dolarów na całym świecie, co stanowi piąty najlepszy wynik w historii kina.

źródło: Entertainment Weekly