Obejrzyj film dokumentalny „Thank you for playing” za darmo

Twórcy filmu dokumentalnego „Thank You For Playing: Kultowe magazyny o grach” udostępnili swój materiał w całości za darmo na YouTube’ie, w jakości HD – ten film trzeba koniecznie obejrzeć – kawał dobrej historii o początkach gier komputerowych w Polsce!

Thank you for playing: Kultowe magazyny o grach - okładka filmu DVD
Thank you for playing: Kultowe magazyny o grach – okładki filmu i edycji specjalnej

Film dokumentalny pod tytułem Thank You For Playing: Kultowe magazyny o grach ukazał się rok temu na DVD i Blue Ray, a teraz można obejrzeć tę pasjonującą podróż wgłąb lat 90. w internecie, całkowicie legalnie i za darmo w jakości 1080p HD. Przenieś się w czasy, kiedy większość dzisiejszych gatunków gier dopiero się rodziła, a polskie magazyny o grach były czytane na przerwie w każdej szkole. To wspaniały prezent pod choinkę – dziękujemy!

To czasy wielu początków, gdy rynek opanowany był przez pirackie wersje gier, wydawanych w małych nakładach i tylko po angielsku. To historia gorących sporów, ciętych ripost i regularnych przepychanek między magazynami.

Przeczytaj także: Historia gier wideo od 1948 do 2016 roku

Największe nazwiska lat 90. zgodziły się wystąpić w wyjątkowym filmie dokumentalnym, aby opowiedzieć, czemu „Polska była zawsze trochę inna”. Ten film to sukces i powód do dumy – z tamtych czasów i obecnych, bo powstał dzięki wsparciu 404 osób w crowdfundingowej zbiórce. Obejrzenie filmu Thank You For Playing: Kultowe magazyny o grach polecam obejrzeć nie tylko tym, którzy pamiętają lata 90., ale także wszystkim tym, którzy chcą się przekonać, ile nostalgii zostało z tamtych czasów.

Teraz twórcy filmu udostępnili go bezpłatnie w całości na YouTub’ie, poniżej możecie odpalić i obejrzeć ten kawałek polskiej historii magazynów o grach komputerowych. Jeżeli pamiętasz takie gazety jak Gambler, Secret Service (i bardzo tani specjalny dodatek KGB – Kolorowy Growy Biuletyn – czyli paramilitarny magazyn dla wojowników), Świat gier komputerowych, Top Secret , Reset, to musisz go już teraz zacząć streamować  – jest to nie tylko film dokumentalny o fenomenie lat 90.

„Thank You For Playing: Kultowe magazyny o grach” – cały film dokumentalny w jakości HD online:

Autorami filmu są Paweł Kazimierczak, Kamil Iwanowicz oraz Piotr Olzacki. W dokumencie wystąpili: Michał Adamczak, Marcin Borkowski, Michał Cichy, Adrian Chmielarz, Aleksandra Cwalina, Jacek Grabowski, Marcin Górecki, Robert Korzeniewski, Waldemar Nowak, Michał Nowakowski, Piotr Orcholski, Dariusz Pasturczak, Piotr Pieńkowski, Kamil Ruszkowski, Wojciech Setlak, Michał Śledziński, Aleksy Uchański, Tadeusz Zieliński.

Magazyny o grach komputerowych wydawane w latach 90. w Polsce
Magazyny o grach komputerowych wydawane w latach 90. w Polsce

Twórcy wydali także edycję specjalną „Thank You For Playing” z niemal 30 niewykorzystanymi scenami, które nie zmieściły się w finalnym dokumencie. To praktycznie drugi film, który trwa długo ponad godzinę i ujawnia kulisy tworzenia kultowych magazynów. Znajdują się tam bardziej osobiste historie, redaktorzy z humorem i swadą opowiadają o swoim życiu w latach 90. W Edycji Specjalnej zawarto między innymi takie smaczki: Powodziowy Quakeworld, wykład prof. Dżemika o historii Bajtka, Krupik Korner, rodzina komiksiarzy w Familiadzie czy Transfer Alexa.

Może Cię także zainteresować: Seria dokumentalna o polskim komiksie w Canal+ już w lipcu

Ten film to pozycja obowiązkowa dla każdego fana kultowych magazynów o grach komputerowych i miłośników historii. Takiego materiału nie znajdziesz w telewizji :)

źródło: YouTube Thank you for playing