Haven – aplikacja mobilna od Edwarda Snowdena…

Edward Snowden (tak, ten sam) stworzył aplikację mobilną Haven, która ma pomóc w monitorowaniu i ochronie urządzeń mobilnych i komputerów.

Heaven - aplikacja mobilna od Edwarda Snowdena

Snowden pracuje nad aplikacją mobilną Haven, która może zmienić urządzenie mobilne w rodzaj czujnika ruchu, powiadamiającego o tym, gdy któreś z Twoich urządzeń jest narażone na utratę prywatności. Aplikacja Haven jest obecnie w fazie testów beta. Docelowo będzie umożliwiała wykrywać i powiadamiać, gdy ktoś niepowołany wszedł do Twojego pokoju, albo naruszył w jakiś sposób Twoją prywatność.

Haven ma być odpowiedzią nie tylko na paranoiczne dbanie o prywatność i bezpieczeństwo, ale może przydać się dziennikarzom śledczym i osobom, które narażone są na nieprzyjemne sytuacje w pracy, czy codziennym życiu.

Aplikacja może zostać zainstalowana na dowolnym tanim smartfonie z systemem Android (nawet na jednym z tych, które trzymacie w szufladzie). Haven wysyła powiadomienia do głównego urządzenia, w przypadku gdy na przykład Twój laptop został w jakiś sposób naruszony.

Jeśli zostawisz swojego laptopa w domu, w biurze lub w pokoju hotelowym, możesz umieścić telefon z zainstalowaną aplikacją Haven na laptopie, a kiedy zostanie wykryty jakikolwiek ruch, aplikacja automatycznie zarejestruje wszystko na urządzeniu.

Aplikacja może także automatycznie robić zdjęcia, nagrywać dźwięk – może w zasadzie zarejestrować wszystko usuwając zmiany światła, przyspieszenia itp., a następnie wysyła wszystko do telefonu głównego. Żadne z zarejestrowanych danych nie są przechowywane w chmurze, a powiadomienia otrzymywane na telefonie głównym szyfrowane są za pomocą Signal.

Przypomnijmy, że Snowden nie korzysta z urządzeń mobilnych od 2013 roku, ale w ostatnich latach wiele czasu zajęło mu rozbieranie smartfonów na części… W 2016 roku współpracował ze sprzętowym hakerem Andrew „Bunnie” Huangiem na Introspection Engine, tworzącym etui na telefon, który monitorował wyjścia iPhone’a, ostrzegając, gdy urządzenie wysyła sygnały za pośrednictwem swojej anteny.

Snowden jest niezwykle ostrożny w kwestii otaczającej go technologii. W filmie dokumentalnym Citizenfour, Snowden pokazuje coraz bardziej ekstrawaganckie środki ostrożności przeciwko inwigilacji, posuwając się nawet do zasłonięcia ekranu poduszką podczas wpisywania hasła… Podczas postkania z dziennikarzami poprosił ich o umieszczenie telefonów hotelowej lodówce, aby uniemożliwić transmisję ukrytych nagrań przez ich mikrofony lub kamery.

źródło: The Verge