[8-14 grudnia] Tydzień w historii technologii

Drugi tydzień w historii technologii to miedzy innymi premiera Chrome’a i Windowsa 2.0, a także otworzono jeden z pierwszych sklepów komputerowy na świecie.

8-14 grudnia: Tydzień w historii technologii

8 grudnia 1975: Otwierto pierwszy detaliczny sklep komputerowy Byte Shop

Paul Terrell otworzył Byte Shop, jeden z pierwszych detalicznych sklepów komputerowych na świecie. Oprócz tego, Paul Terrell i Byte Shop znani są z zamówienia pierwszych 50 komputerów Apple Computer Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka w 1976 roku.

9 grudnia 1968: Demo myszy „Mouse” Douglasa Englebarta

Douglas Englebert wraz z zespołem naukowców przedstawia 90-minutową publiczną demonstrację swoich technologii, w tym takie innowacje jak hipertekst, wideokonferencje, ale najbardziej sławna jest mysz komputerowa. Jest to pierwsza publiczna demonstracja myszy, której świadkiem było około 1000 profesjonalistów IT.

9 grudnia 1987: Wydano system operacyjny Windows 2.0

Microsoft wydał wersję 2.0 systemu operacyjnego Windows. Najbardziej charakterystyczną cechą systemu Windows 2.0 było to, że okna aplikacji mogły nakładać się na siebie, w przeciwieństwie do Windows 1.0. Terminologia „Minimalizuj” i „Maksymalizuj” została również wprowadzona w systemie Windows 2.0. Był on stosunkowo mało znanym systemem operacyjnym, ponieważ popularność Windowsa zaczęła się dopiero od wersji 3.0 w latach 90. Co ciekawe, Microsoft oficjalnie wspierał system Windows 2.0 do 31 grudnia 2001 r., czyli przez okres 14 lat.

10 grudnia 1993: iD Software wydało grę DOOM

Producent gier wideo iD Software wydał grę komputerową DOOM, uważaną za jeden z najbardziej wpływowych tytułów w historii gier wideo, popularyzujący gatunek trybu „deathmatch” dla wielu graczy. Wykorzystanie przemocy i satanistycznych obrazów sprawiło, że gra stała się kontrowersyjna, co oczywiście tylko zwiększyło jej popularność.

11 grudnia 2008: Google wydało przeglądarkę internetową Chrome

Google wydało pierwszą stabilną publiczną wersję swojej przeglądarki internetowej Chrome. Przeglądarka Google’a jest jedną z 3 najbardziej popularnych przeglądarek na świecie.

12 grudnia 1980: Pierwsza oferta publiczna Apple na giełdzie

Apple Computer sprzedało 4,6 miliona akcji po 22 USD za sztukę, dzięki czemu ponad 40 pracowników Apple’a i inwestorów stało się natyhmiast mialionerami. Przy wartości akcji wynoszącej 29 USD, kapitalizacja rynkowa spowodowała, że wartość firmy wyniosła 1,778 miliarda USD. Akcje posiadane przez Steve’a Jobsa wynosiły 217 milionów dolarów, Steve’a Wozniaka 116 milionów dolarów, a Mike’a Markkuli 203 miliony dolarów. To była największa oferta publiczna w Stanach Zjednoczonych od czasów Ford Motor Company z 1956 roku.

13 grudnia 1962: Uruchomiono przekaźnik Relay I

NASA uruchamiło przekaźnik satelitarny aktywnego przekaźnika Relay I z przylądka Canaveral. Jeden z najwcześniejszych satelitów komunikacyjnych, który został uruchomiony. Misja przekaźnika I była przede wszystkim eksperymentalna, ale mimo to została użyta do niektórych ważnych wydarzeń. 22 listopada 1963 roku Relay I był pierwszym satelitą, który transmitował sygnał telewizyjny ze Stanów Zjednoczonych do Japonii, była to informacjo o zamachu na Johna F. Kennedy’ego.

14 grudnia 1902: Pierwszy transpacificzny kabel telegraficzny

Statek kablowy Silvertown rozpoczął budowę pierwszego telegraficznego kabla Transpacific z San Francisco do Honolulu na Hawajach. Po rozłożeniu 2227 mil morskich kabla, Silvertown dopłynął do Honolulu 1 stycznia 1903 roku. Publiczne kabol został działać od 5 stycznia.