Lektury.gov.pl to cyfrowa biblioteka z lekturami za darmo

Od 5 grudnia 2017 r. uczniowie szkół z całej Polski (i nie tylko) mogą korzystać z darmowej cyfrowej biblioteki lektur szkolnych, w której wypożyczą książki online za darmo.

Projekt lektury.gov.pl

Od teraz uczniowie nie będą musieli już wyrabiać sobie kart bibliotecznych, ani stać w kolejkach. Nie grozi im, że ktoś ich ubiegnie i wypożyczy książkę przed nimi – lektur wystarczy dla wszystkich, a wypożyczonych książek w ogóle nie trzeba będzie zwracać do biblioteki. Niemożliwe?

Taką bibliotekę można znaleźć na platformie lektury.gov.pl.

Projekt rządowy lektury.gov.pl jest obecnie w fazie pilotażu, ale już teraz każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur, zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, a także ci, którzy chcą przypomnieć sobie teksty lektur.

Jak korzystać z cyfrowej biblioteki lektur za darmo?

Wszystko, co trzeba zrobić, aby korzystać z cyfrowej biblioteki lektur to odwiedzić w stronę lektury.gov.pl i wybrać z listy książkę, którą chcesz przeczytać lub odsłuchać.

Docelowo w cyfrowej bibliotece lektur znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów i powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Teraz w bazie serwisu znajduje się 32 proc. wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych jak i uzupełniających.

Jak czytać książki z serwisu lektury.gov.pl?

Na platformie książki udostępniane są poprzez internetowy czytnik ebooków lub odtwarzacz audiobooków dostępny w wersji przeglądarkowej na stronie. Ponadto użytkownicy platformy mogą ściągnąć wygodną aplikację mobilną partnera lektury.gov.pl od Legimi (Legimi – darmowy dostęp do lektur).

Jak czytac lektury w aplikacji mobilnej Legimi?
Jak czytac lektury w aplikacji mobilnej Legimi?

Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Przeznaczone są one w szczególności uczniom niemogącym korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.

Katalog książek z serwisu lektury.gov.pl

– Dzięki portalowi można zmieścić wszystkie na tablecie. Nie ma rozwoju bez kultury. I nie ma kultury bez lektur. Młodzi Polacy, którzy dziś chodzą do szkół, w przyszłości będą autorami wynalazków na miarę tabletu. Zanim jednak Polska coś od nich dostanie, to oni dostają coś od Polski – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów, nawiązując do wystąpienia z Przysuchy, w którym zapowiedział, że każdy uczeń w Polsce będzie miał nieodpłatny dostęp do lektur. – Dzięki lekturom uczniowie dowiadują się, kim są. A świat niebawem dowie się, że stać ich na bardzo wiele – dodał wicepremier Morawiecki.

Z kolei Anna Streżyńska, minister cyfryzacji podkreśliła, że żyjemy w przyszłości. – To, co było przed chwilą nowinką technologiczną, dziś jest oczywistością. Dziś młodzież czyta książki na telefonach, tabletach i czytnikach. Projekt lektury.gov.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i przyzwyczajeniom młodych ludzi. Dzięki niemu w jednym miejscu dostaną kanon lektur w formie elektronicznej. To bardzo dobry pomysł.

Garść statystyk

Ponad 30 proc. nastolatków pozostaje online całą dobę, niezależnie od miejsca pobytu, a ponad 93 proc. codziennie w domu korzysta z Internetu – wynika z badań „Nastolatki 3.0” przeprowadzonych przez NASK. Z danych, którymi dysponuje Ministerstwo Cyfryzacji, aż 98 proc. gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 5-15 lat posiada dostęp do internetu. W 90 proc. z nich rodzice pozwalają dzieciom korzystać z komputera, a prawie 77 proc. dzieci korzysta z Internetu w celach związanych z edukacją.

Obecna wersja portalu ma charakter pilotażowy. Pilotaż projektu zakończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym 2017/2018, a z biegiem czasu zasoby na portalu lektury.gov.pl będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory. W prace nad platformą zaangażowane były Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, NASK – Państwowy Instytut Badawczy  Lektury udostępnili: Fundacja Nowoczesna Polska, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Legimi oraz Nexto. Wśród partnerów projektu znalazła się także Fundacja Widzialni.

Ministrowie też czytają lektury

Posłuchaj ministrów w ich niecodziennych rolach : ) Dziś zamiast programu rządu i projektów ustaw członkowie Rady Ministrów prezentują dzieła literackie, które wybrali z różnorodnej oferty portalu Lektury.gov.pl.

źródło: informacja Ministerstw Cyfryzacji i Rozwoju