Czekamy na film animowany „Podróż smokiem Diplodokiem”

Już w 2020 roku zobaczymy zapewne jeden z większych polskich projektów 3D, którym jest film animowany o komiksowym smoku Diplodoku.

„Podróż smokiem Diplodokiem” - Human Ark

Po komiksy Baranowskiego sięgnęło studio Human Ark, jedno z najprężniejszych producentów polskich studiów animacji. W 2015 roku na Berlinale magazyn „Variety” nazwał Human Ark „wschodzącą gwiazdą szybko rozwijającej się w Polsce branży animacji”. Prestiżowy „Animation Magazine” opublikował ranking 25 najciekawszych studiów animacji, których pracy warto się przyglądać i które na nowo zdefiniują świat animacji i efektów specjalnych. W rankingu jako jedyne z Polski znalazło się właśnie studio Human Ark.

We wrześniu tego roku Human Ark opublikowało pierwszy podgląd animacji dla humorystycznej adaptacji kultowego komiksu Tadeusza Barańskiego pt. „Podróż smokiem Diplodokiem”. Opowiada epicką przygodę małego dinozaura, który musi znaleźć swoich zaginionych rodziców i odkrywa, że ​​tak naprawdę żyje w komiksie.

Film „Podróż smokiem Diplodokiem” będzie animowaną komedia familijna o niezwykłym wizualnym stylu i optymistycznym przekazie. Pełnometrażowe kino łączące animację z elementami gry aktorskiej. Obraz powstaje z myślą o międzynarodowej publiczności i jest pierwszym tego typu projektem w Polsce, prowadzonym z tak dużym rozmachem”, czytamy w materiałach informacyjnych projektu. Prawdopodobnie w realizację projektu ma być zaangażowana jakaś gwiazda z Hollywood?

Przeczytaj także: Seria dokumentalna o polskim komiksie w Canal+

Za reżyserię odpowiada Wojtek Wawszczyk, dyrektor artystyczny Studia. Wawszczyk doświadczenie zawodowe zdobywał współpracując m.in. ze studiem animacji Disneya, legendarnym Digital Domain, gdzie tworzył animację do filmów „Ja, Robot” (2004) i „Aeon Flux” (2006), czy w Prana Studio w Bombaju. Jego krótkie filmy „Headless”, „Mysz”, „Pingwin”, „Drzazga” otrzymały liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Pracował m.in. przy „Jeżu Jerzym” i obecnie, także w Human Ark, przy serialu „Kacperiada”.

Scenariusz został napisany przez reżysera we współpracy z Markiem Palmerem („Pingwiny z Madagaskaru”, „Monsters vs. Aliens” i „Kim Possible”).

Obejrzyj animację, będąca przedsmakiem nowego filmu animowanego (w wersji angielskiej „Diplodocus”):

Projekt prawdopodobnie zakończy się pod koniec 2019 roku lub na początku 2020 roku i jest największą produkcją 3D dla dzieci, jaką kiedykolwiek wyprodukowaną w Polsce. Film otrzymał najwyższe dofinansowanie dla filmu dziecięcego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, a także grant rozwojowy od Creative Europe MEDIA. Fragment filmu „Diplodocus” został już zaprezentowany i otrzymał specjalne wyróżnienie za najlepszy występ w Rydze IFF. Produkcja filmu w języku angielskim rozpocznie się w 2018 roku.

A tak wyglądają przykładowe kadry z filmu, zaanimowane na podstawie komiksu Baranowskiego:

Kadr z filmu (po lewej), komiks (po prawej)
Kadr z filmu (po lewej), komiks (po prawej)
Kadr z filmu (po lewej), komiks (po prawej)
Kadr z filmu (po lewej), komiks (po prawej)
Kadr z filmu (na górze), komiks (na dole)
Kadr z filmu (na górze), komiks (na dole)
Kadr z filmu (na górze), komiks (na dole)
Kadr z filmu (na górze), komiks (na dole)

I jak Wam się podoba? Ja już nie mogę się doczekać… i odkurzam moje ulubione komiksy Baranowskiego!

źródło: Animation Magazine – Sneak Peek: Human Ark’s New Comedy ‘Diplodocus’, Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Legendarny polski komiks na wielkim ekranie