Wiadomość tekstowa SMS kończy dziś 25 lat

Dokładnie 3 grudnia 1992 roku wysłano pierwszą wiadomość tekstową SMS – dzisiaj obchodzimy 25-lecie tego wydarzenia.

25 lat wiadomości tekstowej SMS

Nie było zbyt wielu ważnych wydarzeń w historii technologii, które miały miejsce 3 grudnia 1992 roku, ale data ta jest ważna dla fanów urządzeń mobilnych, bowiem 25 lat temu wysłano pierwszą wiadomość tekstową SMS. Treść wiadomości brzmiała po prostu „Merry Christmas” (z ang. „Wesołych Świąt”).

W tym samym dniu, w którym Whitney Houston była numerem jeden w Stanach Zjednoczonych, a film „Home Alone 2: Lost in New York” („Kevin sam w Nowym Jorku”) święcił triumfy w kinach, 22-letni architekt oprogramowania Neil Papworth z Sema Group wysłał pierwszą wiadomość SMS (skrót od Short Message Service).

Pierwszy SMS został wysłany przez sieć Vodafone GSM w Wielkiej Brytanii, choć wtedy telefony mogły tylko odbierać wiadomości, a nie mogły ich wysyłać. Papworth wysłał go za pośrednictwem komputera na telefon Orbitel 901 należącego do ówczesnego dyrektora Vodafone Richarda Jarvisa.

Nie wiem, czy naprawdę wtedy pomyśleli, że to będzie wielka rzecz – powiedział Papworth dla Sky News.

Rok później pierwsza komercyjna usługa SMS była dostępna w Finlandii, a Nokia stała się pierwszą firmą, która wypuściła telefon umożliwiające wysyłanie wiadomości tekstowych.
Technologia ta w znacznie się rozwinęła zanim Papworth wysłał swoje świąteczne życzenia. SMS został opracowany przez Friedhelma Hillebranda i Bernarda Ghillebaerta z firmy GSM Corporation w 1984 roku. Fiński inżynier Matti Makkonen odgrywał wiodącą rolę w tworzeniu tej technologii i jest często uznawany za twórcę wiadomości tekstowych SMS.

Początkowo wzrost liczby wysyłanych SMS-ów był bardzo powolny, a jeszcze w 1995 roku użytkownicy telefonów GSM wysyłali średnio 0,4 wiadomości miesięcznie. Fakt, że użytkownicy w Wielkiej Brytanii mogli wysyłać wiadomości SMS tylko do tych w tej samej sieci był dużym problemem, dopóki ograniczenie to zostało zniesione w 1999 r.

Trochą czasu minęło, zanim SMS spopularyzował się w USA. Operatorzy telefonii komórkowej w USA pobierali większe opłaty za SMS-a niż za rozmowy komórkowe, a usługi wiadomości błyskawicznych za pomocą komunikatorów i e-mailii na komputerach były nadal niezwykle popularne.

Dzięki rozwojowi programów takich jak komunikatory mobilne WhatsApp, Messenger i iMessage, mniej osób wysyła wiadomości SMS, ponieważ technologia osiągnęła ogromną popularność już w 2012 roku. W ubiegłym roku Mark Zuckerberg powiedział, że codzienna aktywność użytkowników na Facebooku i WhatsApp była trzy razy większa niż liczba wiadomości SMS wysyłanych na całym świecie – 60 miliardów w porównaniu do 20 miliardów.

Jednak SMS ma się jeszcze całkiem dobrze – co byśmy bez niego zrobili? Wszystkiego dobrego z okazji 25-lecia!

źródło: TechSpot