[1-7 grudnia] Tydzień w historii technologii

Pierwszy tydzień grudnia, to w hostorii nowych technologii początek e-booków, szerszy dostęp do internetu w USA, AuickTime i Segway.

1-7 grudnia: Tydzień w historii technologii

1 grudnia 1971: Rozpoczęto projekt Gutenberg

Michael Hart uruchamia projekt znany jako Project Gutenberg, udostępniając swoją pierwszą publikację – Deklarację Niepodległości. Teraz znany jako ojciec e-booków, wcześniej Hart otrzymał konto operatora na komputerze mainframe na Uniwersytecie Illinois, gdzie był studentem.

Otrzymawszy bardzo cenny czas komputerowy, gdy niewielu ludzi miało taką możliwość, postanowił rozpocząć projekt, który digitalizowałby i elektronicznie zachowywał książki i teksty z domeny publicznej i uczynił je ogólnie dostępnymi.

Xerox Sigma V mainframe w Laboratorium Badań Materiałów na Uniwersytecie Illinois właśnie stało się jednym z pierwszych 15 węzłów wczesnego ARPANetu, początkiem nowoczesnego Internetu. Możliwość pobierania informacji przez wszystkich podłączonych do tej sieci była dla Harta główną inspiracją do rozpoczęcia Projektu Gutenberg.

1 grudnia 1996: AOL uruchamia nielimitowany dostęp do Internetu

America Online wprowadza nowy abonament, oferując abonentom nielimitowany dostęp do Internetu za pomocą kabla (dial-up) w cenie 19,95 USD miesięcznie. Wcześniej AOL pobierał 9,95 USD miesięcznie za 5 godzin korzystania z internetu. Nowy plan przyniósł firmie ponad milion nowych klientów w ciągu kilku tygodni, a codzienne zużycie podwoiło się wśród subskrybentów (do 32 minut dziennie!).

Ten ogromny wzrost użytkowników, przeciążył infrastrukturę AOL, skutkiem czego wielu abonentów nie mogło uzyskać dostępu do usługi. Pozwy zbiorowe zostały złożone przez rozgniewanych subskrybentów, którzy nie mogli uzyskać dostępu do usługi, za którą płacili. Bez względu na ich kłopoty, oferując nielimitowany dostęp do Internetu za rozsądną opłatą, AOL pomógł w ułatwianiu korzystania z we wczesnych latach Internetu.

2 grudnia 1991: Apple wydało QuickTime’a

Firma Apple wypuszcza wersję 1.0 programu QuickTime, multimedialnego rozszerzenia do odtwarzania wideo w kolorze, zmieniającego możliwości komputerów osobistych. Przed QuickTime’em tylko wyspecjalizowane komputery mogły odtwarzać kolorowe wideo.

QuickTime pozwalał to zrobić każdemu użytkownikowi komputera osobistego. Pojawiły się także spory w sprawie naruszenie patentu QuickTime’a, które doprowadziły do słynnego rozejmu między Stevem Jobsem i Billem Gatesem w 1997 roku, który pomógł Apple przetrwać wystarczająco długo, aby mógł odrodzić się w 2000 roku.

3 grudnia 2001: Segway został zaprezentowany

Wynalazca Dean Kamen zaprezentował w programie telewizyjnym Goos Morning America samobalansujący pojazd zasilany bateriami o nazwie Segway.

Pojazd używał małego chipu i silników w swojej podstawie, aby utrzymać się w pozycji pionowej podczas jazdy. Użytkownicy zmieniając środek ciężkości mogli kontrolować Segwayem. Chociaż pojazd nie był uznawany za sukces komercyjny, zdecydowanie stał się znaną ikoną transportu osobistego.

4 grudnia 2001: Goncer Worm trafia do Internetu

Udający wygaszacz ekranu i rozprzestrzeniający się za pośrednictwem zainfekowanego użytkownika oprogramowania pocztowego Microsoft Outlook, robak Goner rozprzestrzenił się w Internecie w tempie kilku sekund szybszym niż wirusa Love Bug z poprzedniego roku. Szacuje się, że Goner wyrządził około 80 milionów dolarów strat.

5 grudnia 1969: Początkowa faza ARPANetu zakończona

University of Utah staje się czwartym węzłem w sieci ARPANet*. Uzupełniając planowane pierwotne węzły w eksperymentalnej sieci, które ostatecznie przekształciły się w to, co obecnie znamy jako Internet.

* Niektóre źródła podają tę datę jako 1 grudnia. Może ktoś z Was wie, kiedy to było naprawdę?

6 grudnia 1994 Apple procesuje się o QuickTime’a

Apple pozywa firmę San Francisco Canyon twierdząc, że pomógł firmie Intel i Microsoft wykraść kod opracowany na podstawie umowydla programu QuickTime na Windowsa.

Apple po raz pierwszy wydało QuickTime na komputery Macintosh w grudniu 1991 r., a następnie zakontraktowało firmę San Francisco Canyon Company, by przenieść QuickTime na Windowsa w 1992 r.

7 grudnia 1999: RIAA zaskarża Napstera

The Recording Industry Association of America (RIAA) pozywa usługę wymiany plików peer-to-peer Napster twierdząc, że narusza prawa autorskie, umożliwiając użytkownikom pobieranie muzyki objętej prawem autorskim za darmo.

RIAA ostatecznie wygrała sprawy sądowe przeciwko Napsterowi, wymuszając na usłudze zawieszanie działalności i ostatecznie bankructwo. W końcu RIAA i jej członkowie podpisali ugody z finansowymi poplecznikami Napstera na setki milionów dolarów.