Akademia Free2Play zakończona. Zobacz, jakie gry mobilne zwyciężyły w tegorocznej edycji

Germ Jam, Urban Mayor oraz Speed Hamster to tytuły trzech gier, które zwyciężyły w tegorocznej, 4. edycji Akademii Free2Play.

Akademia Free2Play 2017

Podczas weekendowego game jamu, który w drugiej połowie listopada odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim, stu najlepszych uczestników pierwszego etapu – kursu online, zebrała się, aby w czteroosobowych zespołach pracować nad swoimi autorskimi grami. W rezultacie powstały 23 projekty, a twórcy najlepszych z nich otrzymali nagrody rzeczowe, możliwość wydania gry oraz oferty stażu.

Akademia Free2Play to inicjatywa, którą od 2013 roku organizuje studio deweloperskie Ten Square Games, tworzące gry hobbistyczne na urządzenia mobilne. Do pierwszego etapu Akademii – kursów online, zgłosiło się 3 800 uczestników, z czego aż 1800 osób zdecydowało się wybrać ścieżkę programisty, ponad 800 graficzną i przeszło 800 deweloperską.

Na najlepszych stu kursantów, którzy pomyślnie przeszli pierwszy etap, w dniach 17-19 listopada czekały warsztaty stacjonarne w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zespoły zbudowane z designerów, grafików i programistów tworzyły w pełni autorskie gry pod okiem specjalistów z branży. Finalnie powstały 23 produkcje mobilne, z czego Jury najwyżej oceniło trzy projekty: Germ Jam, Urban Mayor oraz Speed Hamster.

W tegorocznej edycji Akademii powstały 23 autorskie gry mobilne, nad którymi ich twórcy pracowali przez cały weekend. Jesteśmy ogromnie dumni z kursantów, ponieważ pomimo nowego środowiska, braku doświadczenia czy zmęczenia pracą non stop, udało im się zaprojektować, a potem zaprogramować naprawdę ambitne gry. Jury najwyżej oceniło trzy z nich, ale wybór najlepszej propozycji wcale nie był łatwym zadaniem – komentuje Maciej Popowicz, jeden z twórców Ten Square Games.

Zobacz także: 3000 chętnych do tworzenia mobilnych gier w Akademii Free2Play

Jakie gry zwyciężyły w tegorocznej edycji Akademii?

Germ Jam to kolorowa i kreskówkowa platformówka w 2D, w której celem gracza jest doprowadzenie zarazka do słoika dżemu, w celu jego zainfekowania w jak najkrótszej sekwencji ruchów. Bohater porusza się jedynie skacząc wykorzystując zróżnicowane platformy, przy czym gracz ma wpływ na siłę i kierunek skoku. Gra opiera się na pokonywaniu przeszkód środowiskowych, nie zawiera przeciwników.

Urban Mayor  natomiast umożliwia graczom wcielenie się w rolę burmistrza, którego zadaniami są budowa i zarządzanie zasobami prowadzonych miast. Głównym zadaniem gracza jest generowanie zasobów prądu i wody (przez naciskanie ekranu), które następnie automatycznie wymieniają się na pieniądze w budynkach mieszkalnych. Kiedy zasoby się skończą, kurek z pieniędzmi również zostanie zakręcony, ponieważ mieszkańcy nie będą płacić. To od gracza zależy, ile czasu spędzi w grze na generowanie zasobów, a co za tym idzie ile zarobi pieniędzy. Elementem gry pozwalającym na niekończącą się rozrywkę jest mapa świata, na której gracz, przy odpowiedniej ilości mieszkańców, może kupić kolejne miasta.

Akademia Free2Play 2017

Speed Hamster to trzeci zwycięzca. Główny bohater gry – przeciętny domowy chomik, odkrywa portal do innego wymiaru i z ciekawości postanawia pozwiedzać inne światy. Dociera i wskakuje do nich z pomocą swojego kołowrotka. Jednak każdy z odwiedzanych światów jest naszpikowany zagrożeniami, które chomik musi minąć, aby dostać się do kolejnego portalu i zwiedzić kolejne światy.

Autorzy najlepszych gier, powstałych podczas game jamu, zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi, takimi jak: sprzęt audio, sprzęt komputerowy czy gry planszowe. Dodatkowo, wybrani uczestnicy warsztatów otrzymali ofertę stażu w studio Ten Square Games.

– Akademię realizujemy już czwarty rok, ale co roku wydarzenie to pozytywnie nas zaskakuje. Z ogromnym entuzjazmem obserwujemy, jak młodzi ludzie siadają wspólnie do komputerów i zaczynają tworzyć ambitne gry mobilne. Dla większości z nich to pierwszy tak poważny projekt! Akademia to zdecydowanie jedna z naszych najważniejszych inicjatyw, która uczestnikom daje ogromne możliwości rozwoju. Bardzo często jest także pierwszym krokiem do własnego, growego portfolio. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w przyszłorocznej, 5. edycji. Prace nad nią wystartują już na początku przyszłego roku – mówi Arek Pernal, współtwórca Ten Square Games.

źródło: informacja organizatora