Chip Tanaka wydał swoją pierwszą płytę pt. „Django”

Jeden z najlepszych projektantów dźwięku do gier Hirokazu Tanaka wydał swój pierwszy solowy album, na którym łączy 8-bitowe retro techno i reggae.

Screen z teledysku do utworu „Beaver”, wyk. Chip Tanaka z płyty „Django”

Hirokazu Tanaka ma historię, o której większość kompozytorów może tylko pomarzyć. Jako młody projektant dźwięku pracujący w Nintendo w latach 80., stworzył ścieżki dźwiękowe do takich klasycznych tytułów jak Metroid, Earthbound, Dr. Mario i Tetris. Później napisał piosenki do oryginalnego filmu animowanego Pokémon.

Teraz, kilka dekad później, wydaje swój pierwszy solowy album, kolekcję zatytułowaną Django, w której usłyszeć można połączenie 8-bitowych dźwięków z techno i reggae.

Muzyk wydał album pod pseudonimem Chip Tanaka – opisuje nową kolekcję jako „kulminację swojej trudniejszej strony, rodzaj muzyki z gier, którą usłyszysz w bitwach EarthBound”. Na płycie znajduje się 13 utworów, w których przeskakuje z gatunku na gatunek muzyczny.

Na przykład utwór Ringing Dub zaczyna się jak pulsujący utwór elektroniczny, po czym przechodzi w 8-bitowe i bardziej frywolne dźwięki reggae. W przeważającej części album jest lekki i radosny, pojawiają się głośne uderzenia, ale nie usłyszymy mrocznych i przygnębiających utworów. Do jakiego gatunku muzycznego można zaliczyć twórczość Tanaki? Jest to rodzaj nowoczesnego popu, w części będący hołdem dla klasycznych gier wideo.

Poniżej możesz posłuchać utworu pt. Beaver i obejrzeć odjechany oficjalny teledysk:

Nawiązania do reggae nie powinny być zbyt zaskakujący dla fanów Tanaki. Gatunek ten wywarł ogromny wpływ na całą jego twórczość. Na płycie Django, Tanaka dołącza do stale rosnącej listy japońskich kompozytorów tworzących solo. W 2015 r. kompozytor muzyki do gry Ninja Gaiden Keiji Yamagishi wydał pierwszą część swojej chipowej odysei Retro-active. W międzyczasie kompozytor ścieżki dźwiękowej do gry Mega Man, Manami Matsumae, pracuje również nad swoim pierwszym solowym albumem.

Wspólną cechą tych albumów jest to, że tworzący je muzycy wyszli poza często ograniczający ich świat gier komputerowych. Tanaka powiedział, że tworzenie muzyki w Nintendo było bardziej zwykła codzienną pracą niż artystycznym przedsięwzięciem. Dzięki Django mógł w końcu pokazać do czego jest zdolny.

Okładka albumu „Django” od Chip Tanaki
Okładka albumu „Django” od Chip Tanaki

Wszystkie utwory z płyty Django od Chip Tanaka możesz przesłuchać w serwisach Bandcamp i iTunes/Apple Music.

źródło: The Verge – One of gaming’s musical maestros just released his first solo album