Ile tak naprawdę kosztuje produkcja iPhone’a X?

Cena najnowszego iPhone’a X w Polsce zaczyna się od około 5000 zł, a ile kosztuje wyprodukowanie tego urządzenia?

Kosztujący prawie 1000 USD w Stanach Zjednoczonych a ok. 5000 zł w Polsce iPhone X nie jest najlepszą okazją dla każdego. W rzeczywistości jest to najdroższy iPhone, jaki Apple kiedykolwiek wyprodukowało i prawdopodobnie najbardziej drogi telefon masowy, który można kupić w dzisiejszych czasach.

Pytanie o to, czy cena jubileuszowego iPhone’a X jest uzasadniona było powodem do ożywionych dyskusji od czasu jego premiery we wrześniu tego roku. Podczas, gdy niektórzy twierdzą, że żaden telefon nie powinien kosztować tysiąca dolarów lub więcej, inni wskazują na ilość technologii, która upakowana jest w iPhonie X. Zgodnie z testami porównawczymi najnowszy smartfon Apple’a jest tak wydajny, jak wiele komputerów PC, więc dlaczego nie miałyby kosztować tyle samo?

Wiemy, ile musimy zapłacić za iPhone’a X, ale ile kosztuje jego wyprodukowanie?

Dużo mniej. Według szacunków IHS koszty materiałowe nowego flagowego iPhone’a X (z wyłączeniem innych wydatków, takich jak badania i rozwój oraz koszty marketingu) wynoszą 370,25 USD, co czyni go zdecydowanie najdroższym iPhonem.

Przeczytaj również: Ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 7?

Podczas, gdy takie analizy dają nam wyobrażenie o komponentach wykorzystanych do zrobienia iPhone’a, nie jest jasne, jakie są to dokładne koszty. CEO Apple’a Tima Cook stwierdził kiedyś w odniesieniu do takich szacunków, że nigdy nie widział takich, który byłyby choć zbliżone do rzeczywistych kosztów…

Łączny koszt materiałów wykorzystanych do produkcji iPhone'a (od 4s do X)
Łączny koszt materiałów wykorzystanych do produkcji iPhone’a (od 4s do X)

źródło: Statista – The Cost of Making the iPhone X via IHS – iPhone X Costs Apple $370 in Materials, IHS Markit Teardown Reveals