5 powodów, dla których warto korzystać z mDokumentów

Ministerstwo Cyfryzacji promuje aplikację mobilną mObywatel i nowej kampanii wskazuje pięć powodów, aby wysłać tradycyjny dowód na wakacje.

Screen ze spotu reklamowego mDokumentów: „Wyślij dowód na wakacje”

Aplikacja mobilna mObywatel zadebiutowała na Androida pod koniec października tego roku, a właściciele iPhone’ów będą mogli z niej korzystać na początku 2018 roku. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji promuje swój projekt mDokumenty, uruchamiając kampanię informacyjną na temat zalet korzystania z aplikacji mobilnej mObywatel.

W ramach kampanii społecznej pod hasłem „Wyślij dowód na wakacje” uruchomiona została specjalna strona internetowa oraz spot reklamowy. Prowadzone są również działania displayowe w internecie, na które możecie natknąć się na różnych stronach.

Bohaterem humorystycznego wideo jest tradycyjny dowód osobisty, którego właścicielem jest Wincenty Wypoczęty. Plastikowy dowód wybrał się na wakacje i w żółtych okularach przeciwsłonecznych wspomina swoje stare stresujące życie, w którym był „dotykany, macany, podglądany, gubiony a nawet był nielegalnie kserowany”. Na szczęście jego właściciel zainstalował aplikację mObywatel, wysyłając swój tradycyjny dokument na wakacje. Dowód nie kryje radości, że już niedługo dołączą do niego prawo jazdy, karta miejsca i cała reszta i wtedy będzie Mielno!

Zobacz poniższe wideo, które jest naprawdę dobre –  trzeba przyznać, że Ministerstwo Cyfryzacji zrobiło znacznie lepszą robotę niż Ministerstwo Zdrowia z królikami:

Na mikrosajcie informacyjnym obywatele mogą dowiedzieć się, że mogą używać swojego smartfona nie tylko do kontaktów ze znajomymi, ale mogą także bezpiecznie obsługiwać swoje konto bankowe, kupić bilety, zapłacić w sklepie oraz mieć dostęp do swoich danych z dokumentów poprzez aplikację mobilną mObywatel.

W aplikacji, docelowo będziemy mieli wgląd we wszystkie swoje mDokumenty, przy zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa danych. Pierwszą uruchomioną usługą jest mTożsamość – czyli dostęp do danych z dowodu osobistego za pomocą smartfona.

Ministerstwo wskazuje także 5 powodów, dla których warto zainstalować aplikację i wysłac swój dowód na odpoczynek:

  1. Nie zgubimy danych – nawet jeśli zgubisz lub zmienisz telefon, nie zgubisz dokumentów, a Twoje dane będą dostępne w rejestrach państwowych.
  2. Nikt nie ukradnie danych – tradycyjne, fizyczne dokumenty możesz przechowywać w bezpiecznym miejscu, a dzięki zabezpieczeniom appki mobilnej mObywatel, masz pewność, że nikt niepowołany nie zobaczy Twoich danych.
  3. Danych z aplikacji nie można podrobić – dane w mDokumentach pochodzą z rejestrów państwowych, są szyfrowane i zabezpieczone certyfikatami wydanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji. W aplikacji znajdują się także zabezpieczenia wizualne, takie jak hologram, znak wodny i dynamiczna flaga biało-czerwona.
  4. Nie zajmują fizycznego miejsca – korzystając z cyfrowych odpowiedników dokumentów w oficjalnej aplikacji mObywatel, zapomnisz o portfelu pełnym plastikowych kart.
  5. mDokumentów nie można skopiować – innowacyjna forma prezentacji danych uniemożliwia ich skopiowanie.
5 powodów, dla których warto korzystać z mDokumentów
5 powodów, dla których warto korzystać z mDokumentów

Jak korzystać z mDokumentów?

Aby korzystać z mDokumentów musisz mieć założony Profil Zaufany (można go założyć online za pomocą bankowości elektronicznej wybranych banków lub osobiście w urzędzie). Następnie wystarczy pobrać aplikację mobilną mObywatel – Twoje mDokumenty w smartfonie (link do sklepu Google Play na dole strony) i zalogować się ustalając nowe hasło. Aktywacja odywa się za pomocą wcześniej założonego Profilu Zaufanego.

Obecnie można korzystać z usługi mTożsamości, ale już wkrótce pojawią się kolejne mDokumenty.

Jak korzystać z mDokumentów? - instrukcja krok po kroku
Instrukcja krok po kroku jak korzystać z mDokumentów?

Ministerstwo zapowiada także, że już za chwilę pojawi się aktualizacja aplikacji wraz z którą pojawią się kolejne cyfrowe usługi, w tym Dowód Osobisty, Karta Dużej Rodziny, legitymacja studencka, Pakiet kierowcy (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie ubezpieczenia OC). Wygląda więc na to, że już wkrótce dowód Wincentego Wypoczętego będzie miał w Mielnie nowych znajomych, a polscy obywatele wreszcie wygodną usługę mobilną z cyfrowymi dokumentami.

Przykład reklamy displayowej, emitowanej w ramach rządowej kampanii informacyjnej:

Banner promujący projekt mObywatel w internecie
Banner promujący projekt mObywatel w internecie

Gratulacje dla Ministerstwa za kampanię i projekt! Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie mobywatel.gov.pl.

Aplikację mObywatel – Twoje mDokumenty w smartfonie pobierzesz na Androida ze sklepu Google Play, klikając na poniższy przycisk:

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: materiały Ministerstwa Cyfryzacji