Nowa wersja WordPress 4.9 „Tipton”

Już można pobrać uaktualnienie WordPressa 4.9 , w którym ulepszono personalizację, sprawdzanie błędów kodu i wiele więcej – zobacz co nowego.

WordPress 4.9 Tipton

Wersja 4.9 systemu do zarządzania treścią WordPress nazwana została „Tipton” na cześć muzyka jazzowego i lidera zespołu Billy’ego Tiptona.

Aktualizacja jest dostępna do pobrania lub zaktualizowania z poziomu panelu administracyjnego WordPressa. Nowe funkcje w wersji 4.9 usprawnią prace projektowe nad stronami internetowymi i ochronią przed popełnieniem błędów w kodowaniu.

Projektowe wersje robocze, harmonogramy i blokady, a także podgląd, usprawnia współpracę nad stroną między kilkoma twórców treści. Co więcej, podświetlanie składni kodu i sprawdzanie błędów zapewni czyste i bezproblemowe budowanie witryny. Dodano także nowy widget galerii i ulepszenia przeglądania tematów i przełączania.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o SEO w WordPressie?

Nowości w finalnej wersji WordPress 4.9 „Tipton”

Nowości w wersji 4.9 WordPressa

Najważniejsze zmiany w wersji WordPress 4.9:

 • Przygotowanie i zaplanowanie modyfikacji projektu witryny – można tworzyć szkice i poprawiać wygląd witryny oraz planować udostępnienie poprawek w wybranym dniu i godzinie. Do tej pory można było planować publikację tylko nowych postów.
 • Udostępnianie podglądu projektu strony – można wygenerować specjalny link podglądu, który można udostępniać innym współpracownikom i użytkownikom, dzięki temu można zebrać opinie na temat jeszcze nieopublikowanej strony.
 • Blokowanie podczas edycji – system blokuje możliwość edycji strony, jeśli edytowana jest przez innego użytkownika. W ten sposób zabezpiecza projekt szkicu, aby nikt nie mógł wprowadzać w nim zmian ani wymazywać całej ciężkiej pracy innego użytkownika.
 • Ochrona pracy – jeśli użytkownik zostanie odciągnięty od edycji strony, po powrocie WordPress 4.9 uprzejmie zapyta, czy chce zapisać niezapisane zmiany.
 • Ulepszenia kodowania – podświetlanie składni i sprawdzanie błędów. Dzięki widgetowi podświetlania składni i sprawdzania błędów przy edycji CSS i niestandardowego kodu HTML, szybko wykryjemy błędy kodowania.
 • Sandbox dla bezpieczeństwa – koniec z przerażającym białym ekranem. Unikniemy go podczas pracy nad motywami i kodem wtyczki, ponieważ WordPress 4.9 wyświetli ostrzeżenie o zapisaniu błędu.
 • Ostrzeżenie: potencjalnym zagrożeniu z wyprzedzeniem – gdy edytujesz bezpośrednio motywy i wtyczki, WordPress 4.9 uprzejmie ostrzeże Cię, że jest to niebezpieczna praktyka i zaleci, abyś sporządził i przetestował zmiany przed aktualizacją pliku.
 • Więcej aktualizacji widgetów, nowa galeria widżetów.
 • Ulepszenia związane z rozbudową witryny.
 • Edytor tekstowy Gutenberg w fazie testowej – nowy sposób tworzenia i kontrolowania treści.
 • Ulepszenia interfejsu dostosowania API, CodeMirror dostępny do użycia w motywach i wtyczkach – wprowadzono nową bibliotekę edycji kodu CodeMirror, zawiera ulepszoną wersję MediaElements.js w wersji 4.2.6.

Więcej informacji na temat nowej wersji znajdziesz na stronie WordPress.org: Major Customizer Improvements, Code Error Checking, and More!