Chatbot „Re:scam” walczący z oszustami internetowymi

W sieci jest chatbot o nazwie „Re:scam”, który za Ciebie rozprawi się z oszustami internetowymi, wysyłającymi podejrzane e-maile.

Chatbot e-mail Re:scam od Netsafe

Chatboty zwykle marnują nasz czas, więc dlaczego nie miałyby marnować czas oszustów internetowych, którzy wysyłają e-maile z przekrętami?

To jest właśnie przesłanie nowego chatbota e-mailowego o nazwie Re:scam, obsługiwanego przez firmę Netsafe zajmującą się bezpieczeństwem internetowym w Nowej Zelandii.

Następnym razem, gdy otrzymasz podejrzanego e-maila w języku angielskim, prześlij go na adres me@rescam.org, a dzięki proxy chatbot zacznie odpowiadać za ciebie, robiąc wszystko, by zmarnować czas oszustów.

Przeczytaj również: 66% Polaków nigdy nie słyszało o chatbotach

Na poniższym wideo możesz zobaczyć kilka przykładowych dialogów chatbota:

Wygląda to irytująco efektywnie, a przykładowa konwersacja e-mailowa chatbota Re:scam z oszustami wygląda tak:

[scribd id=364009377 key=key-MgejAkrExyePO9dRgXUA mode=scroll]

Używanie chatbotów, by dać nauczkę oszustom e-mailowym, i poczuć smak stosowanych przez nich metod nie jest niczym nowym. I chociaż Netsafe zrobił bardzo fantazyjnie wyglądające wideo promocyjne dla swojego bota, technologia użyta do jego działania jest stosunkowo prosta. Polega ona na wcześniejszym zaprogramowaniu konwersacji, niż na wyrafinowanej sztucznej inteligencji.

Innym znanym gadżetem jest chatbot „Lenny”, który ma zmarnować czas telemarketerów i robi to bez komponentu AI czy rozpoznawania mowy. Zamiast tego, Lenny używa tylko 16 wcześniej nagranych fragmentów dialogów, z których każdy jest tak niejasny i niejednoznaczny, jak to tylko możliwe. Lenny po prostu czeka, aż pojawi się przerwa w rozmowie, a następnie odtwarza jeden gotowych fragmentów dialogu. To sprawia, że nachalny interlokutor ma po pewnym czasie dość konwersacji.

Jak widać na poniższym filmie ta metoda jest zaskakująco skuteczna w swojej prostocie. Tak, że dzwoniący będzie żałował, że się dodzwonił…

Ale zaczekajmy tylko, aż oszuści będą mieli własne boty. To będzie przyszłość cyberbezpieczeństwa: miliony botów walczących między sobą… Dopóki jednak boty nie przestaną walczyć ze sobą i zamiast tego zdecydują się zaatakować wspólnego wroga. Miejmy nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie.

źródło: The Verge – Send scam emails to this chatbot and it’ll waste their time for you