Twitter zwiększa wszystkim limit tweeta do 280 znaków

Większość użytkowników Twittera może już publikować dwa razy dłuższe tweety – od dzisiaj oficjalnie zwiększa się limit tweeta do 280 znaków.

280 znaków - nowy limit tweeta na Twitterze

Twitter od zawsze ograniczał długość wpisów do 140 znaków i to było jego główną zaleta i znakiem rozpoznawczym. Jednak często ciężko zmieścić trafną wypowiedź w tak krótkim poście – potrafią to tylko nieliczni. Na początku tego roku Twitter zaczął zapowiadać już podwyższenie limitu znaków tweeta.

Testowanie rozszerzonego limitu 280 znaków rozpoczęto już we wrześniu, a teraz funkcja ta jest dostępna dla wszystkich. Zmartwiony? Twitter mówi, że nie ma się czym przejmować.

Według Twittera obawy, że limit 280 znaków mógłby zepsuć zwięzłość i wyjątkowy charakter serwisu, są bezpodstawne, czego dowodzić ma poniższy wykres.

Tylko około 9% tweetów osiąga limit 140 znaków, ale oczywiście nie obejmuje to wszystkich tweetów, które nigdy nie zostały wysyłane, ponieważ ludzie nie mogli powiedzieć to co chcieli. Po włączeniu 280 znaków na małej liczbie kont, Twitter zaobserwował, że tylko 1% osób przekroczyło obecnie obowiązujący limit. Rzadko zdarzało się, żeby ludzie osiągnęli prawie 280 znaków – tylko 2% tweetów zawierało ponad 190 znaków. Natomiast tweety z limitem 280 znaków zyskały więcej polubień i retweetów niż tweety ograniczone do 140 znaków.

Statystyki tweetów wg liczby użytych znaków
Statystyki tweetów wg liczby użytych znaków

Nowy limit 280 znaków jest już dostępny w oficjalnej aplikacji, interfejsie internetowym i Tweetdeck dla użytkowników w większości krajów. W momencie pisania tego wpisu u siebie w dalszym ciagu widzę stary limit. Nie wiem, czy toś w Polsce już zaobserwował u siebie nowe okno wprowadzania tekstu? Zamiast liczby znaków pojawia się teraz małe kółko, które zapełnia się podczas pisania.

W japońskiej koreańskiej i chińskiej wersji serwisu nadal będzie obowiązywał limit 140 znaków, ponieważ nie obecne ograniczenie nie jest problemem w tych językach.

źródło: Android Police via Twitter Blog – Tweeting Made Easier