[3-9 listopada] Tydzień w historii technologii

W pierwszym tygodniu listopada wydano pierwszego Androida, pojawiła się przeglądarka Firefox i Łajka została wystrzelona w kosmos…

3-9 listopada: Tydzień w historii technologii

3 listopada 1957: Pierwszy statek kosmiczny z żywą istotą na pokładzie wkroczył na orbitę Ziemii

Związek Radziecki wystrzelił na orbitę ziemską drugi statek kosmiczny Sputnik 2 i zarazem pierwszy, który miał na swoim pokładzie żywą istotę. Pies o imieniu Łajka (ros. Лайка) przeżył tylko kilka godzin lotu i zmarł na skutek stresu i przegrzania. Sowieci planowali i tak uśpić Łajkę bez względu na to stanie, bowiem Sputnik 2 nie posiadał technologii powrotu z orbity…

4 listopada 1982: Compaq Portable PC

Compaq poinformował o swoim Compaq Portable PC, jednym z wczesnych komputerów przenośnych i co najważniejsze, pierwszym udanym klonie PC zgodnym z IBM. Compaq ostatecznie odniósł sukces tam, gdzie inne podobne firmy zawiodły.

Najpierw stworzono pierwszy w 100% zgodny z IBM BIOS komputer PC. Wydanie 1 miliona USD na inżynierię odwrotną IBM BIOS, pozwoliło uniknąć opłat za naruszenie praw autorskich.

5 listopada 2007: Wprowadzenie mobilnego systemu operacyjnego Android

Google wprowadza platformę Android, swoją wersję otwartego mobilnego systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych, który oparty został na zmodyfikowanej wersji systemu operacyjnego Linux. Pierwszy telefon z Androidem został wydany we wrześniu 2008 roku.

6 listopada 1980: IBM podpisuje pakt z diabłem

IBM i Microsoft formalnie podpisali umowę, dzięki której Microsoft stworzył system operacyjny dla rozwijającego się IBM PC. Latem 1980 roku IBM początkowo zainteresowany był licencjonowaniem popularnego systemu operacyjnego CP/M, ale brak możliwości porozumienia się z Digital Research skłoniła IBM do zapytania Microsoft, czy mógłby opracować system operacyjny podobny do CP/M.

Microsoft już pracował z IBM nad dostarczeniem języka programowania BASIC dla IBM PC, ale nie posiadał systemu operacyjnego. Jednak Microsoft wiedział, że mała firma o nazwie Seattle Computer Products opracowała system operacyjny podobny do CP/M o nazwie QDOS. Microsoft zasugerował IBM, że QDOS może działać jako system operacyjny na IBM PC. IBM poprosił Microsoft o licencję i dalszy rozwój systemu operacyjnego, który doprowadził do formalnej umowy podpisanej 6 listopada 1980 r. W grudniu 1980 r. Microsoft wydał licencję na system operacyjny QDOS, aby rozpocząć opracowywanie wersji na komputery PC. W lipcu 1981 roku, na kilka tygodni przed wysłaniem IBM PC, Microsoft nabył pełne prawa od SCP za coś, co nazwano 86-DOS. IBM PC-DOS był nazwą systemu operacyjnego, który byłby wysyłany na IBM PC, ale to Microsoft całkowicie opracował system operacyjny po nabyciu go od SCP.

7 listopada 2000: Koniec serwisu Pets.com

Po zaledwie 2 latach serwis Pets.com przerywa działalność. Serwis znany jest jako jedna z największych porażek bańki internetowej. Pets.com był w stanie zdobyć znaczącą rozpoznawalność marki poprzez swoją rozległą kampanię marketingową i maskotkę, ale stracił pieniądze z powodu niezrównoważonego biznesplanu. Jak na ironię, najlepiej sprzedającym się produktem firmy była maskotka…

8 listopada 1895: Wilhelm Röntgen i promienie X

Niemiecki profesor fizyki Wilhelm Röntgen podczas eksperymentów z lampami elektronicznymi natknął się na to, co później określił jako „promieniowanie rentgenowskie” . Zaciekawiony tym, co wywoływało słabą zieloną poświatę na pobliskim ekranie fluorescencyjnym, Röntgen zaczął systematycznie badać nieznane promienie i opublikował pierwszy artykuł o tym zjawisku niecałe dwa miesiące później.

Określił promieniowanie jako „X”, wskazując, że były one wówczas nieznaną formą promieniowania. Nazwa pozostała, chociaż w kilku językach, promieniowanie rentgenowskie nazywane jest promieniami Röntgena, na cześć ich odkrywcy. Nawiasem mówiąc, Röntgen otrzymał pierwszą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1901 roku za swoją pracę nad promieniami X.

9 listopada 2004: Firefox powstaje z popiołów

Fundacja Mozilla wydała wersję 1.0 przeglądarki internetowej Firefox. Przeglądarka z liskiem w logo odegrała ogromne znaczenie w historii Internetu, ponieważ była pierwsza poważną alternatywą dla dominującej wówczas przeglądarki Microsoft Internet Explorer.

Według wielu szacunków Internet Explorer posiadał wtedy ponad 90% udziałów w rynku przeglądarek od czasu upadku Netscape’a.

Interesujące jest jednak to, że to właśnie Netscape rozpoczął projekt Mozilla, kiedy wydał kod źródłowy do swojego oprogramowania Netscape Communicator w 1998 roku. To właśnie na tym podstawowym kodzie oparto fundamenty założeń dla Firefoksa. Oryginalną nazwą kodową  Firefoksa był Phoenix, pozornie w hołdzie temu, że upadły Netscape powstał z popiołów z nową przeglądarką internetową.