W czwartek 2 listopada ruszyła w całej Polsce nowa edycja akcji Czytaj PL – na przystankach, restauracjach i w szkołach pojawiło się 7 tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków.
Czytaj PL to jedna z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo i zarazem jedyna taka w Polsce. W ramach niej objętych jest około 500 miast i mniejszych miejscowości na terenie całego kraju. Swoim zasięgiem wielokrotnie przebija poprzednie edycje i po raz pierwszy na taką skalę wykroczy poza granice kraju. Do wypożyczenia dostępne są same bestsellery m.in. „Sekretne życie drzew” oraz „Shantaram”.
Tegoroczny zasięg akcji Czytaj PL będzie wielokrotnie większy. Akcja obejmie ponad 30 miast i dodatkowe 450, w których znajdują się szkoły biorące udział w akcji. Spośród 5000 zgłoszeń uczniów organizatorzy wyłonili 1000 ambasadorów. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną także kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku.
Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Wszystko to będzie możliwe dzięki jednemu kodowi i jednej aplikacji. Zeszłoroczna edycja zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekona ich jeszcze więcej. Akcja organizowana jest już po raz piąty przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformę e-bookową Woblink.com.
Przeczytaj również: CzytajPL! – darmowe ebooki na przystankach
Wśród bestsellerowych książek każdy znajdzie coś dla siebie. W kategorii kryminał do wirtualnej wypożyczalni trafiła szwedzka „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg, której powieści przetłumaczone zostały na ponad 40 języków w 60 krajach. Miłośnicy książek przygodowych będą mieli okazję przeczytać m.in. głośną powieść „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa, która przedstawia historię legendarnego zbiega ukrywającego się w Indiach. W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy! Odkryje je przed czytelnikami Peter Wohlleben w „Sekretnym życiu drzew”. Do wypożyczenia będą również nagrodzone Nagrodą Zajdla „Czterdzieści i cztery” Krzysztofa Piskorskiego, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera, „#WstydźSię!” Jona Ronsona i „Korona śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej.
Do organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, pilotażowej odsłony akcji Upoluj swoją książkę zgłosiło się aż 1000 szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Umożliwi ona wypożyczenie książki na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. Na uczniów czekają również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Ale to nie wszystko. W 200 restauracjach w ramach akcji Czytaj PL na przystawkę goście wypożyczą książki nie odchodząc od stolika, dzięki specjalnym nakładkom na menu.
Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Jak i gdzie skorzystać z darmowych e-booków w ramach Czytaj PL 2017?
Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu (lub koszulki) Czytaj PL. Do tego do akcji każdy użytkownik może zaprosić 5 osób (one nie będą musiały już skanować QR kodu).
Tegoroczna akcja Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada 2017 roku.
Lista dostępnych książek:
- Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
- Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
- Gregory David Roberts „Shantaram”
- Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
- Anna Kamińska „Wanda”
- Jakub Małecki „Ślady”
- Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
- Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
- Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
- Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
- Jon Ronson „#WstydźSię!”
- Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”
źródło: Czytaj PL – Akcja Czytaj PL wystartowała! 12 bestsellerowych książek za darmo!
jaki to jest format książek? tylko na tablet/smartfon czy dostaje się też dostęp do książek na czytnik?