Pierwszy Oscar przyznany za wirtualną rzeczywistość

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznaje pierwszego Oscara za wirtualną rzeczywistość – być może doczekamy się kategorii VR na Oscarach?

Carne y Arena (Virtually Present, Physically Invisible) Alejandro G. Iñárritu
Carne y Arena (Virtually Present, Physically Invisible) Alejandro G. Iñárritu

Doświadczenia związane wirtualną rzeczywistością nie są związane jedynie z grami i tanimi thrillerami – niektórzy używają tej technologii do tworzenia wartościowych opowieści.

Projekt zrealizowany w technologii VR pt. Carne y Arena (Virtually Present, Physically Invisible) stworzony został przez Alejandro G. Iñárritu, który wyreżyserował takie filmy jak Birdman i The Revenant. Jego ekspozycja w wirtualnej rzeczywistości była wystawiana w różnych muzeach na całym świecie, aby zwrócić uwagę na „losy migrantów i uchodźców”. Projekt został zauważony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS – z ang. Academy of Motion Picture Arts and Sciences), która przyznała po raz pierwszy Oscara za doświadczenia VR.

Specjalna nagroda została przyznana w uznaniu za wizjonerskie i potężne doświadczenie w opowiadaniu historii.

Celem instalacji jest pokazanie ludziom choć w małej części jak wygląda życie migranta. Cała historia opiera się na prawdziwych relacjach imigrantów i wykorzystuje obszerne przestrzenie, pokryte piaskiem podłogi i zimne poczekalnie. Cała opowieść zrealizowana została w VR i trwa około  6 i pół minuty. Prezes AMPAS John Bailey powiedział w oświadczeniu:

Sztuka multimedialna i doświadczenie kinematograficzne Iñárritu są bardzo emocjonalnym i fizycznie immersywnym przedsięwzięciem w świecie migrantów przejeżdżających przez pustynię południowo-zachodniej Ameryki w świetle wschodu słońca. Jest to tez artystyczny wyraz w czasie gorących dyskusji polityczno-społecznych dotyczących granicy USA i Meksyku.

Ponieważ Akademia nie stworzyła jeszcze odpowiedniej kategorii, w której można byłoby umieścić Carne y Arena, Iñárritu zdobył specjalną statuetkę Oscara. To nie oznacza, że nagroda jest mniej ważna, choć serwis Polygon wskazuje, że ostatnim razem Akademia przyznała specjalnego Oscara w latach 90. dla filmu animowanego Toy Story 1. To specjalne wyróżnienie utorowało wówczas drogę dla nowej kategorii Best Animated Feature która pojawiła się kilka lat później.

Z pewnością projekt VR stworzony przez Iñárritu może być pierwszym krokiem dla nowej oscarowej kategorii związanej z wirtualną rzeczywistością

źródło: Engadget via Polygon
zdjęcie: Los Angeles County Museum of Art, Neil Kellerhouse