Bezpieczne strony HTTPS w przeglądarce Chrome (2017)

Google podało dzisiaj, jaki procent ruchu w przeglądarce internetowej Chrome jest chronione protokołem HTTPS na poszczególnych platformach.

Ruch po HTTPS w przeglądarce Chrome

Wygląda na to, że Google chce uczynić sieć jeszcze bardziej bezpieczną poprzez oznaczanie witryn, które nie są udostępniane po HTTPS.

Firma Google ogłosiła dziś, że ruch w przeglądarce Chrome po HTTPS stanowi:

  • 64% na Androidzie (w porównaniu z 42% w zeszłym roku),
  • 75% na ChromeOS (67% w zeszłym roku),
  • 75% na macOS (60% w zeszłym roku),
  • 66% pod Windowsem (51% w zeszłym roku),
  • 60% na Linuxie (55% w zeszłym roku)

Google zauważa również, że 71 z 100 najpopularniejszych stron internetowych na świecie domyślnie korzysta z protokołu HTTPS, to o 37 proc. więcej niż zaledwie rok temu. W samych Stanach Zjednoczonych korzystanie z protokołu HTTPS w Chrome wzrosło z 59 do 73 proc.

Przeczytaj również: Chrome 56 będzie oznaczał strony HTTP jako „Niebezpieczne”

Kliknij na poniższy wykres, aby go powiększyć:

Udział stron ładowanych po HTTPS w przeglądarce Chrome wg systemu operacyjnego (2015-2017)
Udział stron ładowanych po HTTPS w przeglądarce Chrome wg systemu operacyjnego (2015-2017)

(Interaktywna wersja tego wykresu jest dostępna na stronach Google’a: Szyfrowanie HTTPS w internecie ang. Transparency report).

W sumie można zauważyć, że postęp przejścia na HTTPS jest dość szybki. Z pewnością duży wpływ miała presja Google’a, który miał faworyzować bezpieczne strony internetowe. Gigant wyszukiwania ogłosiła ponad rok temu, że zacznie wyraźniej oznaczać wszystkie witryny bezpieczne i niezabezpieczone w przeglądarce Chrome.

Protokół HTTPS jest łatwy do wdrożenia i tańszy niż kiedykolwiek przedtem i umożliwia zarówno lepszą wydajność jak i nowe funkcje, których nie ma w przypadku stron niezabezpieczonych (po HTTP).

Oznaczenia bezpieczeństwa stron internetowych w przeglądarce Chrome
Oznaczenia bezpieczeństwa stron internetowych w przeglądarce Chrome

Google twierdzi, że przyjęcie protokołu HTTPS rośnie na całym świecie Oczywiście firma Google nie jest jedyną firmą, która może faworyzuje tych, którzy przeszli na HTTPS. jest to zasługa zbiorowa, w tym Apple’a i Facebooka. Na przykład firma Apple od zeszłego roku zaczęła wymagać od programistów wymuszenia połączenia internetowego w aplikacjach mobilnych po protokole HTTPS. Podobnie Instant Articles na Facebooku obsługiwane są jedynie za pomocą bezpiecznego połączenia.

źródło: Engadget via Google Blog – Say “yes” to HTTPS: Chrome secures the web, one site at a time