[20-26 października] Tydzień w historii technologii

Sprawdź, jakie wynalazki i przełomowe technologie, które zmieniły świat, pojawiły się w czwartym tygodniu października.

20-26 października - tydzień w historii technologii

20 października 1906: Zaprezentowano triodę

Dr Lee DeForest skonstruował trzyczęściową elektryczną rurkę próżniową, zwaną później triodą. Była ona w stanie wytworzyć duży efekt wzmocnienia napięcia, który używany był do wzmacniania słabych sygnałów – to małe urządzenie umożliwiło po raz pierwszy komunikację na odległość.

21 października 1879: Edison Perfects Light Bulb

Thomas Edison wykonał pierwszą komercyjną żarówkę. Używając włókna węglowego i bawełny, stworzył żarówkę, która działała przez około 13,5 godziny przed wypaleniem. Później wydłużono życie żarówki do 40 godzin. Udany projekt Edisona pojawił się dopiero po przetestowaniu ponad 6 000 różnych włókien roślinnych w czasie ponad 18 miesięcy. W tym czasie wykonano 1200 eksperymentów i wydano na to 40 000 dolarów.

21 października 1991; Apple przedstawia PowerBooka

Na targach komputerowych COMDEX w Las Vegas firma Apple wprowadziła pierwszą linię komputerów przenośnych PowerBook, PowerBook 100, PowerBook 140 i PowerBook 170. Pierwszy prawdziwie przenośny komputer Macintosh zwany PowerBookiem zdefiniował przenośne urządzenia, będą wzorem dla przyszłych projektów laptopów.

22 października 1938: Wynaleziono kserowanie

W prowizorycznym laboratorium na drugim piętrze wynajmowanego mieszkania, Chester Carlson i jego asystent Otto Kornei z powodzeniem wymyślili proces, który doprowadził do powstania kserokopiarki.

Carlson napisał 10-22.-38 ASTORIA na kartce papieru, które stały się pierwszymi sfotokopiowanymi słowami. Jak się okazało Kornei nie wierzył w sukces swojego wynalazku i w ciągu roku zrezygnował z pracy dla Carlsona oraz z własnej woli zrezygnował z roszczeń, które miał przynieść ten produkt. Jednak Carlson później podarował Korneiowi100 udziałów w koncernie Xerox, który ostatecznie warty był milion dolarów.

23 października 2001: 1000 piosenek w kieszeni

Korzystając ze sloganu 1000 Songs in the Pocket, Steve Jobs zaprezentował oryginalny odtwarzacz iPod, wyposażony w 5 GB dysk twardy, łączność Firewire i synchronizację z iTunes.

Używający 1,8″ dysku iPod był znacznie mniejszy niż konkurencyjne odtwarzacze MP3 w tym czasie. Port Firewire umożliwiał jednoczesne ładowanie i szybką synchronizację muzyki. W tym czasie oryginalny odtwarzacz iPod współpracował tylko z komputerami Macintosh. Jednak popularność odtwarzacza iPod wśród użytkowników systemu Windows spowodowała, że Apple musiało udostępnić iPoda w wersji zgodnej z systemem Windows. Po wprowadzeniu sklepu iTunes Music Store w czerwcu 2003 r. iPod całkowicie zmienił funkcjonowanie branży muzycznej i komputerowej.

24 października 2003: Ostatni lot Concorde’a

Naddźwiękowy samolot Concorde miał swój ostatni lot komercyjny. Mimo że w ciągu około 3,5 godziny przekraczał Atlantyk, niska liczba pasażerów i rosnące koszty utrzymania sprawiły, że koncern Concorde był nieopłacalny dla British Airways i Air France.

24 października 1861: Pierwsza transkontynentalna linia telegraficzna

Western Union zakończył budowę pierwszej transkontynentalnej linii telegraficznej w Stanach Zjednoczonych, co po raz pierwszy dało możliwość niemal natychmiastowej komunikacji między krajami. Wcześniej należało czekać około 10 dni na list wysłany z Missouri do Kalifornii za pośrednictwem Pony Express. Nie przypadkowo, dwa dni później Pony Express zakończyło swoja działalność.

25 października 2001: Microsoft wydał system operacyjny Windows XP

Firma Microsoft wydała system operacyjny Windows XP, następcę zarówno Windowsa 2000, jak i mniej udanego Windows ME. System Windows XP był jednym z większych sukcesów firmy, i miał się świetnie do stycznia 2007 roku, kiedy to pojawił się Windows Vista, będący zmora dla wielu użytkowników.

Przez prawie 11 lat system Windows XP pozostawał najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie do sierpnia 2012 r.

26 października 1861: Pony Express kończy działalność

Zaledwie dwa dni po otwarciu linii Transcontinental Telegraph firma Pony Express przestaje działać. Przed otwarciem międzypaństwowej linii telegraficznej, Pony Express było najszybszym sposobem wysyłania komunikacji pomiędzy St. Jospeph, Missouri i San Franscisco w Kalifornii.