ARbus – mobilny rozkład jazdy oparty o rozszerzoną rzeczywistość

Aplikacja ARbus to doskonały pomysł na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości do prezentacji aktualnego rozkładu jazdy komunikacji miejskiej.

Screeny z aplikacji mobilnej ARbus - wirtualny rozkład jazdy AR

Studio Actum Lab, specjalizujące się w tworzeniu mobilnego oprogramowania opartego na technologii Augmented Reality AR (rozszerzonej rzeczywistości) stworzyło niezwykle prostą i pomysłową aplikację ARbus.

Projekt jest bardzo ciekawy nie tylko ze względu na zastosowane rozwiązanie, ale także jego funkcjonalność. Twórcy aplikacji ARbus wyszli zapewne z założenia, że zaawansowane tablice z rozkładami jazdy, których postawienie i utrzymanie kosztuje znacznie więcej niż tradycyjne rozwiązania, można z powodzeniem wdrożyć w aplikacji mobilnej wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość.

Mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu już mogą zainstalować bezpłatną aplikację mobilną ARbus. Wykorzystuje ona nałożenie trójwymiarowego modelu tablicy z rozkładami jazdy na rzeczywisty obraz wyświetlany za pomocą aparatu smartfona. Dane o położeniu pojazdów komunikacji miejskiej i czasie przyjazdu na poszczególne przystanki pobierane są w czasie rzeczywistym z serwisu TRISTAR Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku (ZTM).

Przeczytaj także: Karta płatnicza jako bilet komunikacji miejskiej

Jak działa i jak korzystać z wirtualnego rozkładu jazdy ARbus?

Dzięki aplikacji można sprawdzić aktualny rozkład jazdy na przystanku bez wpisywania jego nazwy i kierunku podróży. ARbus w ciągu zaledwie 3 sekund wyświetli najświeższy rozkład jazdy w Trójmieście, przy okazji uwzględniając opóżnienia tramwaju, autobusu lub trolejbusu.

Aplikacja wyświetla najbliższe odjazdy na wirtualnych tablicach, które wyglądem przypominają te, które można spotkać na dużych trójmiejskich przystankach. Dzięki aplikacji taka tablica wyświetli się na każdym trójmiejskim przystanku.

Ewentualne błędy w wyświetlanych czasach przyjazdów mogą wystąpić niezależnie od aplikacji – może to być spowodowane z pobieraniem danych z otwartego systemu ZTM.

Najważniejsze cechy aplikacji:

  • rzeczywiste czasy przyjazdów oraz opóźnień,
  • wyszukiwarka przystanków i możliwość stworzenia własnej listy ulubionych,
  • geolokalizacja przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych,
  • dane w czasie rzeczywistym dla całego Trójmiasta – wykorzystanie otwartych danych gdańskiego ZTM-u.
Jak korzystać z rozkładu jazdy wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość?
Jak korzystać z rozkładu jazdy wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość?

Jak korzystać z aplikacji?

Nakieruj aparat smartfona na dowolną tablicę znajdującą się na przystanku (z logo autobusu lub tramwaju). Na ekranie pojawi się wygenerowana przez aplikację tablica z rzeczywistymi czasami odjazdów.

Zobacz krótkie wideo prezentujące działanie aplikacji:

W aplikacji przewidziano także miejsce dla reklamodawców, którzy mogą zamieścić swoje reklamy na wirtualnej tablicy z rozkładami jazdy.

Gratulujemy świetnej realizacji i oszczędności na fizycznych tablicach – ten pomysł może być inspiracją dla twórców aplikacji mobilnych, którzy mogą wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość do  innych zastosowań w mieście i nie tylko!

Aplikacja mobilna ARbus dostępna jest do pobrania za darmo na urządzenia z systemami iOS oraz Android. Nie wiemy, czy twórcy zamierzają wdrożyć swój system w innych miastach – miejmy jednak nadzieję, że tak!

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

https://plus.google.com/+gdansk/posts/hAsENuyc62n