[13-19 października] Tydzień w historii technologii

W połowie października powstała pierwsza działająca sieć komórkowa w USA, uruchomiono IMDb oraz wydano wiele znaczących gier i konsol wideo.

13-19 października - tydzień w historii technologii

13 października 1983: Uruchomiono pierwszą sieć komórkową w Stanach Zjednoczonych

Dyrektor ds. komunikacji mobilnej Ameritech Mobile Bob Barnett zadzwonił telefonem z samochodu zaparkowanego w pobliżu Soldier Field w Chicago. Tym wydarzeniem oficjalnie uruchomił pierwszą sieć komórkową w Stanach Zjednoczonych.

14 października 1977: Atari uruchamia domowe gry wideo

Atari wydaje swój komputerowy system wideo (znany jako VCS i później jako Atari 2600). Atari VCS okazał się hitem i popularyzował domowe gry wideo, przyczynił się także do rozwoju rynku gier i powstania nowego rodzaju rozrywki.

15 października 1878: Powstała firma Edison Electric Light Company

Thomas Edison i grupa inwestorów stworzyli firmę Edison Electric Light Company. Celem firmy było zapewnienie finansowego wsparcia dla eksperymentów elektrycznych lamp Edison i opracowanie oświetlenia elektrycznego dla całego miasta. Długotrwała lampa żarowa została opracowana przez firmę Edison. Ostatecznie  Edison wraz z innymi spółkami połączyły się z firmą General Electric.

16 października 1959: Wydano CDC 1604

Control Data Corporation (CDC)  wydało swój komputer CDC 1604, najszybszy na świecie komputer w tym czasie oraz pierwszy komercyjny i w pełni tranzystorowy komputer. 1604 był pierwszym komputerem CDC, zaprojektowanym głównie przez inżyniera Seymoura Craya, który później założył Cray Research i był nazywany „ojcem superkomputera”.

17 października 1907: Pierwsza transatlantycka usługa telegraficzna

Guglielmo Marconi oficjalnie otwiera pierwszą komercyjną transatlantycką bezprzewodową usługę telegraficzną, która działała między Nową Szkocją a Irlandią.

17 października 1990: Uruchomiono IMDb

Colin Needham, angielski kibic, uruchomił bazę filmów „rec.arts.movies movie database”, która później znana była jako Internet Movie Database lub IMDb. W 1996 roku Needham zrezygnował z pracy jako inżynier w HP, aby pracować nad rozwojem IMDb. Obecnie IMDb jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron w internecie i została przejęta przez Amazon w 1998 roku. Needham do dzisiaj jest dyrektorem generalnym IMDb.

18 października 1958: pierwsza na świecie gra „wideo”

William Higinbotham i Robert Dvorak, Sr. prezentują grę w tenisa o nazwie Tennis for Two. Opracowana na analogowym komputerze Donner Model 30 za pomocą oscyloskopu, jest pierwszą znaną grą elektroniczną, która używała graficznego wyświetlacza. Higinbotham i Dvorak opracowali tę grę i pokazywali zwiedzającym Laboratorium Narodowe w Brookhaven. Gra została zaprezentowana tylko dwukrotnie, podczas corocznego dnia odwiedzin laboratorium. Choć setki gości miały okazję ją zobaczyć, gdy została udostępniona, dzisiaj niewiele wiadomo na jej temat. Choć mechanika jest nieco podobna w rozgrywce do późniejszego Ponga, nie mają one ze sobą nic wspólnego.

18 października 1985: NES trafia do USA

Nintendo wydało Nintendo Entertainment System (NES) w Nowym Jorku, ograniczając sprzedaż do Ameryki Północnej. Wraz z NES Nintendo wydało wówczas osiemnaście gier, w tym: 10-Yard Fight, Baseball, Clu Clu Land, Donkey Kong Jr. Math, Duck Hunt, Excitebike, Golf , Gyromite, Aleja Hogana, Lodowy Climber, Kung Fu, Mach Rider, Pinball, Stack-Up, Tenis, Dziki Gunman, Wrecking Crew i Super Mario Bros.

19 października 1979: VisiCalc oficjalnie wydany

Według Dana Bricklina, pierwsze „prawdziwe” wydanie VisiCalc zostało ukończone i wydane. VisiCalc był pierwszym komercyjnym oprogramowaniem do kalkulacji i szybko stał się pierwszym istotnym oprogramowaniem na rynku komputerów osobistych.