ZTE osiągnęło transfer komórkowy na poziomie 965 Mb/s

Firma ZTE wdraża kolejne rozwiązania sieci 5G, tym razem osiągnięto transfer 965 Mb/s w komercyjnie uruchomionej sieci pre-5G w Japonii.

Rekord transferu danych w komercyjnej sieci pre-5G (965 Mb/s) ZTE w Japonii

ZTE Corporation wraz z japońskim operatorem komórkowym SoftBank pobiło rekord prędkości transmisji danych. W komercyjnie dostępnej dla użytkowników sieci pre-5G, zlokalizowanej w japońskim mieście Nagasaki, osiągnięto transfery rzędu 965 Mb/s! Tak wysoka prędkość była możliwa dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom i urządzeniom dostarczonym przez ZTE.

W przeprowadzonym teście wydajnościowym do sieci podłączono jednocześnie 24 urządzenia działające w paśmie 20 MHz. Dzięki zastosowaniu technologii TDD Massive MIMO 2.0 wszystkie z nich pobierały dane z serwerów FTP ze średnią prędkością aż 965 Mb/s.  Był to pierwszy tego typu test przeprowadzony w udostępnionej komercyjnie użytkownikom sieci komórkowej, a nie w warunkach laboratoryjnych. Osiągnięte rezultaty niewiele odbiegają od wcześniejszych testów przeprowadzonych w zamkniętej sieci w chińskim Shenzhen. Wówczas osiągnięto prędkość transmisji dochodzącą aż do 1,1 Gb/s.

ZTE wraz z SoftBank zapoczątkowały tym samym projekt strategicznej współpracy w zakresie Smart Life. Projekt ten, przeznaczony dla sieci post-4G i pierwszych sieci 5G, ma na celu opracowanie, przetestowanie z operatorami i komercyjne wdrożenie rozwiązań sieciowych z zakresu „inteligentnego życia”. Mają one na celu ułatwienie budowania inteligentnych sieci nowej generacji, obniżenie kosztów ich powstawania, a jednocześnie zapewnienie użytkownikom możliwości swobodnego korzystania z ogromnej przepustowości. Internet rzeczy, Internet pojazdów i szybki transfer dla użytkowników są tutaj priorytetami.

– Smart Life jest strategicznym projektem dla ZTE. W ciągu najbliższych 3 do 5 lat planujemy z operatorami wspólne projektowanie i wspólną weryfikację rozwiązań technicznych i usług dla użytkowników w sieciach 5G / pre-5G, takich jak wysoka przepustowość, IoT i wyjątkowo niskie opóźnienia. Obecnie rozpoczęliśmy współpracę pilotażową z SoftBank, a test weryfikujący działanie technologii Massive MIMO jest dowodem na dobry kierunek naszego projektu. W przyszłości ZTE będzie współpracować z większą liczbą partnerów, aby intensywniej rozwinąć projekt Smart Life i udoskonalić nasze codzienne życie – powiedział Bai Yanmin, dyrektor generalny produktów TDD i 5G w ZTE.

Przeczytaj również: Nowe prognozy: z sieci 5G będziemy korzystać w 2022 roku?

Innowacyjne rozwiązania opracowane i zbudowane przez ZTE znacznie przewyższają pod względem wydajności i przepustowości obecne sieci LTE. Już dziś są gotowe na lawinowy przyrost ruchu sieciowego dając, zarówno użytkownikom, jak i operatorom, możliwość łatwego i wygodnego przejścia na technologię 5G. Warto przypomnieć, że według szacunków, w roku 2017 za aż 75% ruchu wygenerowanego w intrenecie odpowiadać będą urządzenia mobilne, a w ciągu zaledwie jednej sekundy w sieci przybywa 30GB nowych danych. Wszystko to sprawia, iż użytkowane obecnie sieci LTE stoją u progu swojej wydajności i w ciągu kilku lat mogą stać się niewydolne.

Nowe rozwiązania ZTE są odpowiedzią na rosnące potrzeby użytkowników, ale też gwałtowny przyrost ruchu generowany przez Internet rzeczy, inteligentne samochody czy inteligentne domy – czyli rzeczywistość, która coraz częściej jest obecna w naszym życiu. Pozwolą one także zmienić nasze podejście do telefonów, które staną się tylko ekranami, bo aplikacje, gry i dane będziemy trzymać w chmurze. To przyszłość, która dzięki ZTE dzieje się już dziś.

źródło: informacja prasowa