Microsoft Edge na iOS-a można już testować, wkrótce na Androidzie

Firma Microsoft wydała testową wersję swojej przeglądarki internetowej Edge na urządzenia z systemem iOS, niebawem pojawi się także beta na Androida.

Przeglądarka internetowa Microsoft Edge na iOS-a i Androida

Niebywałe, firma Microsoft wydała swoją przeglądarkę Edge w wersji mobilnej na urządzenia z systemami iOS oraz Android. Na razie dostępna jest wersja beta na iPhone’y dostępna jest szerszej publiczności, wkrótce śmiałkowie będą mogli testować ją na Androidzie.

Przeglądarka mobilna Edge na iOS-a i Androida z pewnością ucieszy tych  nielicznych użytkowników, którzy korzystają z opcji Continue (Kontynuuj) na komputerach z systemem Windows 10. Nie wiem, co by musiało się stać, żeby miłośnicy Chrome’a na Androidzie, albo Safari na iOS-ie chcieli się przesiąść na microsoftową przeglądarkę?

Obecnie każda z przeglądarek oferuje funkcję kontynuowania pracy na otwartych kartach oraz synchronizację ustawień, danych itp. więc Microsoft trochę późno wychodzi ze swoimi „nowościami” – jednak lepiej późno niż wcale. Dzięki pojawieniu się Edge na rynku mobilnym użytkownicy będą mieli większy wybór w wyborze najlepszej dla siebie aplikacji do przeglądania stron internetowych.

Przeczytaj również: Chrome jest przeglądarką numer 1 na świecie (czerwiec 2017)

W przeglądarce mobilnej Edge opcja synchronizacji będzie na razie ograniczona do zakładki Ulubionych oraz Czytelni, jednak zakupy z Microsoft Store’a, hasła i powiadomienia pojawią się w późniejszych wersjach.

Continue na Microsoft Edge (Android, iOS, PC)
Continue na Microsoft Edge (Android, iOS, PC)

Osoby, które są zainteresowane wypróbowaniem już teraz mobilnego Edge’a na iPhone’ie muszą spełnić kilka skomplikowanych warunków:

  • wersja poglądowa dostępna jest dla użytkowników  Windows Insiders (czyli dla zarejestrowanej społeczności testerów beta produktów Microsoftu),
  • musisz mieszkać w Stanach Zjednoczonych,
  • wreszcie, aby zainstalować aplikację na urządzeniu z iOS-em, musisz połączyć telefon z komputerem za pomocą nieco skomplikowanego procesu, musisz mieć konto Microsoft, numer telefonu i co najmniej jedną instalację aplikacji.

Warto zauważyć, że aplikacja mobilna Edge w wersji na iOS-a będzie korzystać z silnika renderowania WebKit firmy Apple, natomiast wersja Androida z Chromium. Innymi słowy, mobilne aplikacje Edge będą w większości jedynie nakładką domyślnych przeglądarek każdej z platform. Oznacza to, że nie należy spodziewać się zwiększania szybkości przeglądania i lepszej wydajności niż w przypadku Safari czy Chrome’a.

Microsoft Launcher na Androida
Microsoft Launcher na Androida

Mimo wszystko Microsoft zdaje się zakładać, że odmienne doświadczenie przeglądania w Edge oraz powiązanie z ekosystemem firmy, może zyskać garstkę fanów.

źródło: phoneArena via Blog Microsoft