Samsung zarobi więcej na iPhonie X niż Galaxy S8?

Świat technologii jest tak złożony, że paradoksalnie firma Samsung może zarobić więcej pieniędzy na sprzedaży części iPhone’a X niż własnego Galaxy S8.

Zyski Samsunga za części do własnych smartfonów i innych firm (2016/2018)

Firma Samsung może sprzedawać wyświetlacze OLED iPhone’a X firmie Apple za co najmniej 70 dolarów za sztukę. Oprócz ekranów Koreańczycy dostarczają także inne elementy do iPhone’a. Według udostępnionej analizy listy komponentów w tygodniku The Wall Street Journal wynika, że za każdego sprzedanego iPhone’a X Samsung zarobi z 110 dolarów (ok. 405 zł).

Firma badawcza Counterpoint Technology Market Research przeprowadziła estymację sprzedaży iPhone’a X i spodziewa się, że Apple sprzeda 130 milionów sztuk iPhone X do lata 2019 roku. Jeśli tak się stanie, to Samsung zarobi także miliardy dolarów za najnowszego flagowca Apple’a.

Przeczytaj także: Apple wciąż najcenniejszą marką według Interbrand (w 2017 r.)

Dla porównania, szacunki mówią o sprzedaży 50 milionów sztuk telefonów Galaxy S8 – w tym samym 20-miesięcznym okresie od premiery. Za własnego smartfona firma wygeneruje 202 dolary przychodu na sztuce S8 dla własnych spółek. W sumie sprzedaż Galaxy S8 wygeneruje 4 mld dolarów mniej przychodów za części niż w przypadku iPhone’a X.

Apple i Samsung to dwie najbardziej dochodowe firmy niefinansowe na świecie i pozornie są od siebie uzależnione finansowe, przynajmniej dopóki Apple nie znajdzie innej alternatywy dla wyświetlaczy i procesorów Samsunga. Wygląda jednak na to, że ta symbioza może utrzymywać się jeszcze przez bardzo długi czas.

UWAGA! W powyższych estymacjach nie uwzględniono dochodów, które Samsung i Apple wygenerują ze sprzedaży urządzeń – dotyczy to jedynie zarobków z produkcji części. Nie wzięto pod uwagę także innych urządzeń z 2017 r, takich jak Galaxy Note 8 czy iPhone 8.

źródła: WSJ – Why Apple Rival Samsung Also Wins If iPhone X Is a Hit via phoneArena – Frenemies: Samsung to earn more from iPhone X than from Galaxy S8 parts