Aplikacje mobilne do generowania QR kodów

Aplikacje mobilne, dzięki którym możesz wygenerować kody QR bezpośrednio na smartfonie z systemem iOS lub Android.

Stwórz własny kod QR w aplikacji mobilnej na iOS i Android

Według wielu osób kody QR (QR codes) to już przeżytek, jednak wciąż natykamy się na nie na plakatach, bilbordach, opakowań rozmaitych produktów czy w instrukcjach i ulotkach. Zwykle kryją się pod nimi linki do stron internetowych lub sklepów z aplikacjami App Store lub Google Play, numery telefonów, dane dostępowe do sieci Wi-Fi albo całe wizytówki do zaimportowania do książki adresowej z adresem e-mail itp. Zadaniem kodów jest ułatwienie użytkownikom smartfonów szybkie dotarcie do konkretnych treści, bez konieczności wpisywania tekstu na klawiaturze telefonu.

Jeszcze do niedawna, aby z nich korzystać należało zainstalować odpowiednią aplikację mobilną. Wraz z nadejściem systemu iOS 11 użytkownicy iPhone’ów mogą skanować kody QR bezpośrednio w aplikacji Aparat, który automatycznie wykryje ukrytą treść otwierając ją w przeglądarce internetowej, Kontaktach albo sklepie App Store.

Równie łatwo i szybko można je także tworzyć na smartfonie (iPhonie albo urządzeniem z Androidem), jednak do tego celu trzeba zainstalować aplikację mobilną. Tego typu aplikacji jest bardzo dużo, dlatego poniżej wybrałem tylko kilka, najciekawszych moim zdaniem przykładów, które dostępne są na Androida i iOS-a. Jeśli chcesz wyszukać więcej innych aplikacji tego typu, wystarczy wpisać w wyszukiwarce sklepu App Store lub Google Play frazę „QR code generator”.

Przeczytaj również: Skanuj specjalne kody Spotify, aby odtwarzać utwory

Czytnik kodów QR w aplikacji Facebook

Warto zaznaczyć, że czytnik kodów QR (nie generator) jest także wbudowany w aplikacji Facebook, którą zapewne większość z osób czytających ten wpis ma zainstalowaną na swoim telefonie. Aby skorzystać z tego czytnika należy wejść do Menu → sekcja Eksploruj → Kod QR → Skaner. Możemy zrobić zdjęcie kodu albo zaimportować go z biblioteki zdjęć i doczytać.

Wybierając zakładkę Kod QrR można udostępnić własny kod do facebookowego profilu, aby w prosty sposób dodawać znajomych.

Funkcja Kod QR w aplikacji Facebook
Funkcja Kod QR w aplikacji Facebook

Jak utworzyć kody QR bezpośrednio na iPhonie lub smartfonie z Androidem?

Poniżej przedstawię przykład generowania kodu za pomocą aplikacji Visual Codes na iPhone’a lub iPada. Wygenerowany kod można zapisać lub wydrukować na plakacie. Szczególnie ciekawą opcją jest utworzenie kodu QR, którego zeskanowanie dodaje dane sieci Wi-Fi (wraz z hasłem) do urządzenia, dzięki czemu można od razu korzystać z danej sieci.

Jest to przydatne dla osób, które udostępniają publiczną sieć Wi-Fi swoim klientom w restauracjach, hotelach i innych miejscach usługowych. Dzięki temu rozwiązaniu klienci nie muszą już wyszukiwać sieci i wpisywać często trudnych haseł.

Generator kodów QR w aplikacji mobilnej Visual Codes
Generator kodów QR w aplikacji mobilnej Visual Codes

Aby utworzyć kod QR za pomocą smartfona należy (schemat ten jest bardzo często podobny we wszystkich tego typu aplikacjach mobilnych: 

 • Krok 1: Otwórz aplikację do tworzenia kodów kreskowych/ kodów QR i wybierz przycisk Dodaj kod/ Utwórz kod.
 • Krok 2: Następnie wybierz działanie. Możesz wybrać jedną z dostępnych czynności, które będą wywoływane po zeskanowaniu kodu:
  • kod adresu URL witryny internetowej,
  • kod dla wyszukiwania konkretnej frazy w sieci,
  • kod do adresu e-mail i tytułu wiadomości,
  • kod danych kontaktowych (dodawanie kontaktu: imię i nazwisko/nazwa, e-mail i numer telefonu),
  • kod do konkretnej lokalizacji na mapie,
  • kod numer telefonu,
  • kod danych niezbędnych do szybkiego nawiązania połączenie z siecią Wi-Fi.
 • Krok 3: Po wybraniu rodzaju danych, które chcesz zapisać w kodzie, wpisz szczegółowe dane w odpowiednich polach. 
 • Krok 4: Gdy dane zostana wypełnione, wybierz Utwórz kod (Create Code).

Stworzone kody zwykle zapisywane są w aplikacji. Po wybraniu kodu można zobaczyć jego pełny podgląd, aby zapisać w telefonie, zrobić zrzut ekranu albo udostępnić za pomocą innych aplikacji (ta funkcja może być dodatkowo płatna tak w przypadku Visual Codes, w której odblokowanie kosztuje jednorazowo 8,99 zł). Można tej opcji nie kupować i zrobić po prostu zrzut ekranu z kodem i udostępnić sam zrzut.

Niektóre z aplikacji pozwalają dostosować wygląd lub kolor QR kodów, na przykład zmianę koloru lub dodania obrazka lub logo w jego tle.

Lista przykładowych aplikacji do tworzenia kodów kreskowych/ QR kodów na iOS-a i Androida (linki do sklepów):

[appbox appstore 1262882475 screenshots]

[appbox appstore 1065047998 screenshots]

[appbox googleplay com.orqrcode.reader screenshots]

[appbox googleplay com.ykart.tool.qrcodegen screenshots]

[appbox googleplay la.droid.qr screenshots]

Czy kody QR mogą być przydatne?

QR kody mogą być bardzo przydatne podczas organizowania imprezy, łatwo można zapisać dane lokalizacji, kontaktowe czy adresu WWW wydarzenia na Facebooku. W przypadku usługodawców, puby, restauracje hostele i inne tego typu miejsca mogą w prosty sposób umożliwić swoim klientom dostęp do sieci Wi-Fi, bez konieczności podawania szczegółowych danych na temat nazwy sieci czy hasła – połączenie z siecią nastąpi automatycznie po zeskanowaniu kodu.

Podziel się swoimi przemyśleniami na temat funkcji kodów QR w systemie iOS 11 i pod Androidem w komentarzach poniżej.