[29 wrz – 5 paź] Tydzień w historii technologii

Koniec września i początek października, przyniosły wiele wynalazków, ale pożegnaliśmy tez wielkiego wizjonera Steve’a Jobsa.

19 września - 5 października - tydzień w historii technologii

29 września 1983: Pierwsze wydanie programu Microsoft Word 1.0 na DOS-a

Firma Microsoft wydała pierwszą wersję programu Microsoft Word 1.0. Aplikacja działała  na urządzeniach z systemem MS-DOS. Word był pierwszym oprogramowaniem do edytowania tekstu, w którym można było w prosty sposób korzystać z myszy komputerowej. Nie przypadkowo firma Microsoft wydała w tym roku mysz komputerową dla komputerów IBM. Wersja demonstracyjna została również bezpłatnie dodana do numeru magazynu PC World, wtedy też po raz pierwszy w magazynie drukowanym znalazła się dyskietka jako dodatek.

30 września 1980: Opracowano założenia sieci Ethernet

Digital, Intel i Xerox opracowali wersję 1.0 specyfikacji sieci Ethernet, którą nazwano Blue Book. Od tej pory Ethernet przekształcił się w standard sieciowy dla sieci lokalnej (LAN) w firmach i w domu.

1 października 1982: Pierwszy odtwarzacz CD

Pierwszy komercyjny odtwarzacz płyt kompaktowych Sony CDP-101 trafił do sprzedaży w Japonii.

2 października 1955: ENIAC przechodzi na „emeryturę”

Uważany za pierwszy na świecie w pełni elektroniczny komputer, po jedenastu latach ciągłej pracy, komputer ENIAC zakończył swoje działanie.

3 października 1950: Opatentowano tranzystor

Naukowcy z AT&T Bell Laboratories John Bardeen, Walter Brattain i William Shockley otrzymali patent Stanów Zjednoczonych za wynalezienie tranzystora, którego stworzyli dwa lata wcześniej. Tranzystor całkowicie zrewolucjonizował rozwój technologii elektronicznej i komputerowej.

4 października 1957: Sputnik rozpoczyna epokę kosmiczną

Pierwszy stworzony przez człowieka sztuczny satelita wkracza na orbitę Ziemi. Sputnik 1, został uruchomiony z Baikonur w Kazachstanie, wydarzenie to rozpoczęło erę kosmosu. Dzięki udanemu uruchomieniu Sputnika rozpoczął się  wyścig kosmiczny między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Rywalizacja między wielkimi państwami zapoczątkowała erę szybkiego postępu w dziedzinie eksploracji przestrzeni kosmicznej. Po trzech miesiącach na orbicie, Sputnik wrócił na Ziemię i spalił się w atmosferze 4 stycznia 1958 roku.

5 października 2011: Umarł Steve Jobs

Po długiej walce z rakiem trzustki, wizjoner technologii i założyciel firmy Apple Computer, Steve Jobs umiera. Wielki wkład Jobsa w przemyśle technologicznym jest niezaprzeczalny.

Steve Jobs wraz z Steve’em Wozniakiem rozpoczął rewolucję komputerów osobistych wprowadzając  komputer Apple II. Po odejściu z firmy Apple, Jobs postanowił założyć firmę NeXT, Inc., a następnie zakupił Pixar – firmę, która ponownie ożywiła przemysł filmów animowanych. W 1997 roku firma Apple kupiła firmę NeXT, dzięki czemu Apple znów stanęło na nogi. Technologia opracowana w  NeXT została wykorzystana jako podstawa przyszłych systemów operacyjnych Apple’a, Mac OS X i iOS. Dzięki wprowadzeniu iPhone’a i iPada zakończyła się pewna era komputerów, i rozpoczął się wyścig technologii mobilnej.