iPhone X i 8 zgodne z europejskim systemem satelitarnym Galileo

Nowe iPhone X i iPhone 8 obsługują europejski system nawigacji satelitarnej Galileo, w celu zwiększenia dokładności lokalizacji.

Europejski system satelitarny Galileo (iPhone X i iPhone 8)

Apple dodało wiele drobnych ulepszeń dla iPhone’a X i iPhone’a 8, o których niekoniecznie wspomniano na stronach internetowych lub podczas wrześniowej  konferencji Special Event.

Jednym z takich drobnych ulepszeń w nowych modelach iPhone’a jest dodanie wsparcia dla europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. System ten jest głównie używany przez kraje europejskie i został opracowany jako alternatywa dla chińskiego BeiDou i rosyjskiego GLONASS (z ang. Global Navigation Satellite System).

iPhony już obsługują GLONASS, QZSS (z ang. Quasi-Zenith Satellite System) i GPS (z ang. Global Positioning System) w USA. Wspiercie dla Galileo w nowych iPhone’ach oznacza, że ​​europejscy użytkownicy powinni zauważyć szybsze ładowanie się danych z GPS-a oraz  lepszą dokładność lokalizacji, ponieważ łączą dane z GPS i GLONASS. Galileo docelowo będzie wykorzystywało 30 satelitów, chociaż obecnie działa tylko 18. Pozostałe mają zostać oddane do użytku do 2020 r.

Podczas gdy poprzednie iPhony wspierały również QZSS – system GPS używany w Japonii, ograniczono się tylko do wariantów iPhone’ów sprzedawanych w tym regionie. Wraz z wprowadzeniem iPhone’a 8 i iPhone’a X firma Apple dodałą obsługę QZSS do wszystkich modeli iPhone’ów bez względu na region, w którym są sprzedawane.

Więcej o systemie nawigacji satelitarnej wykorzystywanej w Europie przeczytasz na Wikipedii lub na www.kosmos.gov.pl

źródło: MacRumors – iPhone 8, 8 Plus, and X Support the Galileo Satellite System for Better GPS