Firefox Quantum 57 ma być 2 razy szybsza od Chrome’a

Mozilla zapowiedziała dzisiaj i wydała wersję beta przeglądarki internetowej Firefox Quantum 57.0, która ma bić na głowę konkurencję swoją szybkością.

Firefox Quantum 57.0

Mozilla wydała dzisiaj wersję beta nowej wersji Firefoksa, która jest zasilana przez zupełnie nowy, zmodernizowany silnik. Ponieważ numer wersji 57 nic nikomu nie mówi, ani nie odzwierciedla wprowadzonych głęboko zmian, nowe wydanie zostało nazwane Firefox Quantum. Finalna wersja tej przeglądarki zostanie wydana 14 listopada 2017 roku, ale już teraz można korzystać z wersji beta.

Zmieniła się także ikona aplikacji, jest bardziej płaska, i ma wyraźniejsze i jaskrawsze kolory, ten zabieg ma na celu dodania jej także powiewu świeżości i nowoczesności.

W październiku zeszłego roku Mozilla ogłosiła Projekt Quantum, którego celem było stworzenie nowej generacji silnika przeglądarki internetowych stworzony dla nowoczesnych komputerów. Wykorzystano do tego technologie własnego projektu badawczego Servo. Od tego czasu zespół inżynierów koncentrował się na tym, aby Firefox Quantum 57 był niewiarygodnie szybki.

Już w tym roku wprowadzono kilka istotnych ulepszeń Firefoksa, które sprawiły, że stał się znacznie lepszy. Zmieniono Firefoxa w taki sposób, aby działał używając wielu procesów, osiągając odpowiednią równowagę między szybkością a zużyciem pamięci. Ponadto uruchomiono funkcje zmieniające gry, takie jak WebAssembly i WebVR, co umożliwia szybkie, zbliżone do natywnego działania aplikacji internetowych na komputerze i urządzeniach VR.

Przeczytaj także: Nowości w przeglądarkach mobilnych Firefox i Focus

Firefox Quantum 57 ma być dwa razy szybszy od przeglądarki Chrome

Zmierzono prędkość Firefoksa Quantum – bowiem producenci przeglądarek mają obsesję na punkcie prędkości działania i pobierania danych internetowych – jest to jeden z najważniejszych, obok bezpieczeństwa i prywatności, wskaźników definiujących dobrą przeglądarkę.

Jedynym prostym sposobem oszacowania wydajności przeglądarki jest Speedometer 2.0, czyli benchmark (wciąż rozwijający się), który symuluje nowoczesne aplikacje internetowe. Wyniki różnią się w zależności od komputera i aplikacji, z których korzystamy, ale jedna rzecz, która jest względnie spójna, jest to, że Firefox Quantum jest w tym teście o około 2x szybszy niż Firefox sprzed roku.

2x szybsza przeglądarka Firefox Quantum 57

Sam możesz sprawdzić, otwierając test na swoim komputerze w różnych przeglądarkach internetowych, które masz zainstalowane, albo możesz obejrzeć poniższy film przedstawiający porównanie szybkości przeglądarki Firefox Quantum 57 i Chrome firmy Google. Wygląda na to, że ten pierwszy jest rzeczywiście szybszy…

Oto moje wyniki testów wykonanych na Speedometer 2.0, porównujący wyniki szybkości popularnych przeglądarek internetowych (średnia po 10 iteracjach):

  • Chrome 61.X – 49,78 runs/minute
  • Safari 11 – 39,99 runs/minute
  • Firefox Quantum 57 – 38,25 runs/minute
Porównanie przeglądarek internetowych w Speedometer 2.0 pod systemem macOS Sierra
Porównanie przeglądarek internetowych (Chrome, Safari, Firefox) w Speedometer 2.0 pod systemem macOS Sierra

Jak to się dzieje, że Firefox 57 jest tak szybki?

Firefox Quantum wykorzystuje wiele rdzeni procesora komputera stacjonarnego lub urządzenia mobilnego znacznie skuteczniej. Dzięki temu ulepszeniu Firefox Quantum jest znacznie szybszy. Jednym z przykładów jest opracowanie przełomowego podejście do układu stron: silnik CSS napisany w Rust, języku programowania systemu, który wprowadziła Mozilla. Nowy silnik CSS w Firefoksie działa szybko, równolegle na wielu rdzeniach procesora, zamiast uruchamiać jedną wolniejszą sekwencję na jednym rdzeniu. Żadna inna przeglądarka obecnie nie robi tego w ten sposób.

Wprowadzono także hierarchię priorytetów dla aktywnych kart przeglądarki, dzięki czemu przeglądarka zużywa około 30% mniej pamięci RAM.

Szybki i płynny Photon

W wersji 57 przeglądarki Mozilla poprawiła i przebudowała całkowicie interfejs użytkownika Firefoksa dzięki projektowi Photon. Utalentowany zespół projektantów i badaczy użytkowników spędził wiele czasu na zrozumieniu, jak użytkownicy postrzegają przeglądarki internetowe, a w szczególności, jak się czują używając przeglądarkę.

Nowy wygląd dostosowany został do obecnych wyświetlaczy High DPI i użytkowników, którzy są bardziej skoncentrowani na zadaniach niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki Photonowi użytkownicy Firefoksa Quantum mają być pod wrażeniem nowoczesnego projektu aplikacji.

Jeśli używasz Photon na komputerze z systemem Windows z wyświetlaczem dotykowym, menu zmieni rozmiar po kliknięciu myszą lub dotknięciu palcem.

Nowy, minimalistyczny projekt wprowadza kwadratowe karty, gładkie animacje i bibliotekę, która zapewnia szybki dostęp do zapisanych zakładek, historii, plików do pobrania, kart i zrzutów ekranu.

Nowy wygląd przeglądarki Firefox 57 pod systemem macOS
Nowy wygląd przeglądarki Firefox 57 pod systemem macOS Sierra

Firefox Quantum dostępny jest już w wersji beta 57.0b3 (64-bit) i najlepiej działa na urządzeniach z najnowszymi systemami operacyjnymi Windows 10, macOS High Sierra, Android Oreo i iOS 11. Oczywiście użytkownicy wcześniejszych wersji systemów również mogą pobrać instalator przeglądarki ze strony: www.mozilla.org/firefox/quantum

źródło: Mozilla Blog