W Singapurze zapłacisz smartfonem za bilet miejski

Rząd Singapuru rozpocznie w 2018 roku pilotaż płatności Apple Pay oraz Android Pay za przejazdy w środkach transportu publicznego.

Płatności mobilne za transport w Singapurze (Apple Pay, Android Pay, Samsung Pay)

Niewielka liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej w Singapurze wkrótce będzie mogła korzystać z iPhone’a lub smartfona z Androidem, aby zapłacić za przejazd pociągiem i autobusem.  Lokalny urząd ds. transportu lądowego planuje uruchomić w 2018 roku pilotażowy program obejmujący płatność za przejazdy za pomocą płatności mobilnych Apple Pay, Android Pay oraz Samsung Pay.

Ogłoszony przez LTA (z ang. Land Transport Authority) nowy sposób płatności za przejazdy to rozszerzenie pilotażowego programu sprzedaży biletów ABT (z ang. Account-Based Ticketing) prowadzonego we współpracy z Mastercardem – wieloletnim partnerem firmy Apple.

Uruchomiony w marcu pilotaż ABT jeszcze bardziej usprawni proces sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, wprowadzając wsparcie dla zbliżeniowych form płatności, w szczególności kart kredytowych i debetowych EMV. Według LTA Ponad 100 000 osób dojeżdżających do pracy, którzy przystąpili do pilotażu programu, wykonuje średnio ponad 60 000 transakcji dziennie.

Wraz z nadchodzącymi płatnościami mobilnymi w transporcie miejskim, ABT rozszerzy swój zaplanowany 6-miesięczny pilotaż. LTA zamierza ocenić skuteczność płatności mobilnych opartych na smartfonach i smartwtachach. Oprócz Apple Pay, dojeżdżający do pracy będą mogli dokonywać płatności za pomocą Androida Pay oraz Samsunga Pay od pierwszego kwartału 2018 roku.

Osoby zainteresowane zarejestrowaniem się do udziału w programie mogą to zrobić za pośrednictwem źródło: LTA – portalu biletowego TransitLink ABT.

Jak przystąpic do pilotażu płatności mobilnych ABT (LTA)

Rozwiązanie tranzytowe w Singapurze jest podobne do tego w Japonii, który został uruchomiony w zeszłym roku. największą popularnością cieszyła się Suica, karta tranzytowa przeznaczona do wielokrotnego ładowania sprzedawana przez firmę JR East.

Inne duże miasta również wprowadzają swoje rozwiązania oparte na płatnościach smartfonem, zwłaszcza MTA w Nowym Jorku, które planują uruchomić zintegrowany system do połowy 2018 roku.

Firmy Apple i Google nieustannie rozwijają swój system płatności mobilnych. Także w Polsce zaczynają pojawiać się pilotażowe programy nowych środków płatności w środkach komunikacji miejskich: Karta płatnicza jako bilet komunikacji miejskiej.

źródło: LTA – More convienient fare payments with account-based Ticketing przez iPhone Hacks