[22-28 września] Tydzień w historii technologii

Ruchome urodziny firmy Google, pierwszy smartfon z Androidem i inne myślenie Apple’a – te wydarzenia to część historii technologii we wrześniu.

22-28 września - tydzień w historii technologii

22 września 1986: Kod komputerowy chroniony prawami autorskimi

Sąd Okręgowy w Okręgu Północnym Kalifornii orzekł, że kod komputerowy jest chroniony prawem autorskim. Wyrok wydarzył się w sprawie NEC Corp. przeciwko Intel Corp, który w zasadzie był bitwą nad tym, kto miał prawo do produkcji procesorów x86. W orzeczeniu uznano, że firma Intel posiadał chronione prawa autorskie do kodu w swoich procesorach. Stwierdzono również, że kod konkurencji jest również legalny, czyli NEC nie naruszyło praw autorskich firmy Intel do produkcji własnych procesorów x86.

To orzeczenie, że kod może być chroniony prawami autorskimi, zmienił (na lepsze lub gorsze) całkowicie sposób oprogramowania i komputerów.

23 września 2002: Phoenix 0.1 od Mozilli

Mozilla wydała wersję Phoenix 0.1 – pierwszą wersję tego, co stało się wkrótce przeglądarką Firefox. Przeglądarka zmieniła nazwę ze względu na problemy z marką technologii Phoenix. Pierwsze wydanie Firefoksa zostało wydane 9 listopada 2004 r.

23 września 2008: T-Mobile G1 wprowadza do sprzedaży pierwszego smartfona z Androidem

Google i T-Mobile wydaja smartfona T-Mobile G1 (znanego również jako HTC Dream), pierwszy na świecie telefon z Androidem. Mobilny system operacyjny Android jest dzisiaj najpopularniejszą platformą mobilną na świecie.

24 września 1979: CompuServe uruchamia MicroNET

Firma CompuServe uruchomiła pierwszą usługę informacyjną online dla konsumentów, którą nazwano MicroNET. Po raz pierwszy użytkownik domowy miał dostęp do usług, takich jak e-mail. Usługa nie była spopularyzowana w firmie CompuServe, ale gdy usługa stała się hitem, zmieniła nazwę na Service CompuServe Information Service lub CIS.

W połowie 1980 roku CompuServe była największą usługą informacyjną dla konsumentów na świecie, a połowa przychodów pochodziła z CIS. W 1989 CompuServe połączył swój własny system poczty elektronicznej z internetowym systemem poczty e-mail, co czyni go jednym z pierwszych komercyjnych usług internetowych. Jednak w latach dziewięćdziesiątych CompuServe nie konkuruje z America On-Line ani niezależnymi dostawcami usług internetowych i traci dominującą pozycję na rynku.

25 września 1973: MCM/70 – pierwszy komputer osobisty, o którym nigdy nie słyszałeś

Micro Computer Machines of Canada wprowadza mikrokomputer MCM/70 podczas konferencji dla programistów w Toronto. Prawdopodobnie było to najwcześniej produkowane komercyjnie urządzenie, które można obecnie uznać za komputer osobisty.

MCM/70 zyskało klientów w takich firmach jak Chevron, Mutual Life Insurance, NASA i armia amerykańska. Firma ściśle współpracowała z Intelem w zakresie projektowania swojego komputera i bardzo wcześnie korzystała z procesora Intel 8008, którego podstawowy projekt został wykorzystany na przyszły procesor Intel 8086. Jednak MCM / 70 nigdy nie zyskały znaczącej popularności na rynku i do czasu wydania Apple II i innych wczesnych komputerów osobistych, MCM/70 przeszedł tylko do historii.

26 września 1973: Concorde łamie rekord prędkości nad Atlantykiem

Naddźwiękowe statki powietrzne Concorde dokonuje pierwszego nieprzerwanego przekroczenia Atlantyku i ustanawiają nowy rekord szybkości na tej trasie. Concordy latały z Waszyngtonu do Paryża w ciągu 3 godzin 32 minut przy średniej prędkości 954 mil/h.

27 września 1983: Richard Stallman ogłasza projekt GNU

Obiecując „Free Unix”, Richard Stallman ogłosił kompletny system oprogramowania kompatybilnego z Unix o nazwie GNU (co oznacza Gnu’s Not Unix). Jest to znaczący krok milowy w historii oprogramowania open source i wolnego oprogramowania. Stallman założył później Free Software Foundation (z ang. Fundację Wolnego Oprogramowania).

27 września 1998: Fake’owe urodziny firmy Google

Google wybrało datę 27 września na swoje urodziny, chociaż jest oficjalnie jest to 4 września lub 7 września. Google nigdy nie wytłumaczyło, dlaczego obchodzi swoje urodziny w różne dni…

Google powstało we wrześniu 1998 roku. Dokładna data świętowania naszych urodzin zmienia się przez wiele lat, w zależności od tego, kiedy ludzie mają ochotę na ciasto.

28 września 1997: „Think Different” – Apple prosi nas, abyśmy myśleli inaczej

Po nieco ponad dwóch tygodniach od nadania Steve’owi Jobsowi stanowiska tymczasowego prezesa, firma Apple startuje ze swoją nową kampanią reklamową Think Different. Kampania była ponownym wprowadzeniem marki Apple i została bardzo pozytywnie przyjęta przez prasę, klientów i branżę reklamową, zdobywając po drodze kilka nagród.

„Think Different” było symbolem początku odrodzenia się firmy Apple w najbardziej wartościową firmę na świecie.

Kampania opierała się na słynnej prozie powszechnie nazywanej „Crazy Ones”, którą opowiadał Richard Dreyfus. Powszechnie uważa się, że Steve Jobs napisał Crazy Ones, ale w rzeczywistości został napisany przez Roba Siltanena i Kena Segalla, którzy pracowali w agencji reklamowej Apple’a TBWA/Chiat/Day.