„Tez” – aplikacja Google’a do płatności mobilnych w Indiach

Firma Google wydała aplikację mobilną „Tez” do płatności mobilnych w Indiach, która wykorzystuje Audio QR do przelewów pieniężnych.

Aplikacja mobilna „Tez” Google'a

Po kilku tygodniach spekulacji i przecieków, Google oficjalnie ogłosiło swoją pierwszą dużą inwazje na płatności mobilne w Azji. Gigant wyszukiwania uruchomili aplikację mobilną „Tez”, bezpłatny portfel mobilny przeznaczony dla mieszkańców Indii. Aplikacja umożliwi użytkownikom połączenie swoich telefonów z kontami bankowymi, aby bezpiecznie płacić za zakupy w sklepach fizycznych i internetowych a także wykonywać przelewy miedzy użytkownikami za pomocą Audio QR (wykorzystujący ultradźwięki do przelewów pieniędzy bez technologii NFC).

Nowa aplikacja płatnicza „Tez” od Google’a pozwala na zastąpienie transakcji gotówkowych płatnościami mobilnymi, zmieniając ich nawyki na rynku indyjskim.

Przeczytaj także: Android Pay dostępny w Polsce!

Wraz z debiutem aplikacji, swoja premierę miała także technologia Audio QR (AQR), które pozwala użytkownikom przesyłać pieniądze między urządzeniami, za pomocą ultradźwięków.  Google twierdzi, że AQR – format dźwiękowy umożliwiający bezpieczne przesyłanie pieniędzy między urządzeniami – to własna technologia. Jest to pierwszy raz, gdy Google wykorzystało ją do obsługi płatności. Google wykorzystywało już ultrasoniczne dźwięki do przesyłania informacji między urządzeniami: na przykład technologia została wykorzystana w Chromecastie do łączenia urządzeń (2014 roku).

Niezpodzianki w aplikacji mobilnej Tez od Google'a

AQR eliminuje potrzebę korzystania z NFC w urządzeniu, a także w urządzeniach płatniczych sprzedawców i innych użytkowników, którym chce się przesłać pieniądze. Choć widać większą proliferację NFC i Bluetootha w elektronice konsumenckiej, to wciąż nie są one wszędzie powszechne, w szczególności w Indiach.

Google potwierdziło, że płatności dokonywane i pobierane przy użyciu UPI (Unified Payments Interface) są bezpłatne dla konsumentów i małych kupców. W przypadku przelewów wszystkie aplikacje UPI mają ograniczony limit ₹ 1,00 000 i 20 transferów w ciągu jednego dnia.

Nie wiadomo, jak i kiedy się to zmieni, gdy Google włączy funkcjonalność do przesyłania kart do portfela „Tez” – funkcja pojawi się w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy. Korzystanie z kart może wiązać się z opłatą za transakcje.

Appka „Tez” pojawiła się dzisiaj na w indyjskich sklepach z aplikacjami na urządzenia z systemami iOS i Android.  Więcej informacji na temat usługi znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej, pod adresem: tez.google.com

[appbox googleplay com.google.android.apps.nbu.paisa.user screenshots]

źródło: Google,TechCrunch