Ruch Kultura Niepodległa nagrał własny hymn

Ludzie kultury i sztuki popierający niezależny ruch Kultura Niepodległa nagrali utwór, który jednocześnie jest artystycznym wyrazem manifestu.

Ruch Kultura Niepodległa

W sierpniu 2017 roku zawiązał się obywatelski ruch Kultura Niepodległa, który jest apolityczną inicjatywą rozmaitych ludzi ze środowisk twórczych, animatorów i ludzi związanych z szeroko pojętą kulturą.

Jak czytamy w manifeście na stronie internetowej ruchu kulturaniepodlegla.pl, osoby popierające ruch nie reprezentują żadnej partii politycznej ani ideologii. Osoby te różnia się poglądami politycznymi, estetycznymi i filozoficznymi, miejscem zamieszkania i statusem społecznym. To co ich łączy to idea wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności kultury niepodległej.

Kultura polska jest taka, jacy są Polacy: prawicowa i lewicowa, konserwatywna i awangardowa, patriotyczna i kosmopolityczna, chrześcijańska i świecka. Nie da się zredukować do narzędzia jakiejkolwiek opcji politycznej ani światopoglądowej. Kultura – tak jak demokracja – jest przestrzenią dialogu w duchu poszanowania wolności i różnorodności. A w chwili, gdy demokracja jest zagrożona, staje się depozytariuszem niesionych przez nią wartości (…) My, ludzie sztuki, artystki i artyści, animatorzy, uczestnicy kultury, by bronić prawa każdego obywatela do nieograniczonego korzystania z dóbr kultury, powołujemy ruch KULTURA NIEPODLEGŁA (…)

Na liście sygnatariuszy projektu jest już kilka tysięcy nazwisk dziennikarzy, reporterów, aktorów, a także osób związanych z mediami i polityką. Wśród nich m.in.: Ewa Bator, Witold Bereś, Michał Broniatowski, Sylwia Chutnik, Kamil Dąbrowa, Artur Domosławski, Wojciech Dorosz, Anna Dziewit-Meller, Jan Dworak, Jacek Hugo-Bader, Katarzyna Janowska, Grzegorz Kasdepke, Renata Kim, Justyna Kobus, Karolina Korwin Piotrowska, Piotr Kędzierski, Robert Kozyra, Wojciech Krzyżaniak, Zuzanna Łapicka-Olbrychska, Cezary Łazarewicz, Ilona Łepkowska, Jan W. Matuszyński, Agata Młynarska, Paulina Młynarska, Michał Nogaś, Katarzyna Obara, Michał Ogórek, Jan Ordyński, Wojciech Orliński, Lidia Ostałowska, Beata Sadowska, Andrzej Saramonowicz, Małgorzata Saramonowicz, Kamil Sipowicz, Justyna Sobolewska, Maciej Stuhr, Adam Szostkiewicz, Mike Urbaniak, Jacek Żakowski.

Manifest i postulaty Kultury Niepodległej

Kultura Niepodległa wyznaczyła sobie działania edukacyjne i artystyczne wokół obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski, przypadające w przyszłym roku. Wśród najważniejszych postulatów sygnatariuszy projektu znajdują się między innymi:

 • stworzenie Obywatelskiej Rady Kultury (organu opiniotwórczego kulturalnej i edukacyjnej polityki państwa),
 • wypracowanie na poziomie samorządowym mechanizmów finansowania i dystrybucji środków na kulturę,
 • zwiększenie powszechnego dostępu do kultury,
 • przywrócenie edukacji kulturowej w powszechnym systemie nauczania,
 • przywrócenie misyjności mediów publicznych,
 • zagwarantowanie autonomii i niezależności instytucji kultury, publicznych i niepublicznych,
 • wprowadzenie zakazu stosowania cenzury w jakiejkolwiek formie.

W spocie będącym manifestem Kultury Niepodległej wystąpiło kilkunastu artystów i osób związanych z mediami:

Ruch w krótkim czasie zebrał duże poparcie, angażując gwiazdy, które mają uwiarygodnić jego postulaty. W tym celu powstał też hymn, którego prapremierę spontanicznie i nieoficjalnie zadedykowano zmarłemu niedawno Grzegorzowi Miecugowowi, któremu z pewnością spodobałaby się idea Kultury Niepodległej.

Autorami tekstu utworu są Adam Nowak oraz Meek Oh Why? i Łona, za muzykę odpowiedzialny jest Karim Martusewicz. Wśród wykonawców piosenki znaleźli się Adam Nowak, Tomek Organek, Sylwia Wiśniewska, Grzegorz Markowski, Majka Jeżowska, Aga Zaryan, Kayah, Andrzej “Kobra” Kraiński / Jacek Bryndal – Kobranocka, Justyna Święs – The Dumplings, Martyna Jakubowicz, Urszula Dudziak, Muniek Staszczyk, Meek Oh Why?, Łona.

 • gitara solowa: Marek Napiórkowski
 • saksofon: Zbigniew Namysłowski
 • skrzypce elektryczne: Michał Urbaniak
 • kwartet smyczkowy: Ladies Quartet
 • trąbka: Tomek Nowak
 • fagot: Marcin Ostałowski waltornia: Krzysztof Stencel
 • fortepian: Borys Lankosz
 • gitara basowa i inne instrumenty: Karim Martusewicz

W teledysku możemy zobaczyć muzyków, wokalistów i ludzi związanych z kulturą:

https://youtu.be/BiacPkYXQos

Jak zostać sygnatariuszem ruchu?

Sygnatariuszem ruchu Kultura Niepodległa może zostać każdy. Pod ideą tego przedsięwzięcia można podpisać się elektronicznie na stronie internetowej podając swoje imię, nazwisko i adres e-mail oraz opcjonalnie zawód i miasto.

W momencie pisania tego artykułu pod manifestem znalazło się 8066 podpisów, które aktualizowane są z czasowym opóźnieniem. Każdy kto się podpisze pod postulatami ruchu, będzie widoczny na opublikowanej na stronie internetowej liście z imienia i nazwiska.

źródło: Kultura Niepodległa