Co należy zrobić przed instalacją systemu iOS 11?

Sprawdź, jak się przygotować do zainstalowania nowego systemu iOS 11 – poświęć chwilę swojemu urządzeniu zanim zainstalujesz aktualizację.

iOS 11

Z tego wpisu dowiesz się jak w odpowiedni sposób przygotować się do instalacji aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego iOS 11. jeśli jesteś posiadaczem iPhone’a lub iPada, z pewnością planujesz zainstalować system iOS 11 na swoim urządzeniu. Finalna wersja systemu będzie dostępna dla wszytskich już we wtorek 19 września 2017 roku od godziny 19.00 czasu polskiego.

Poświęć zatem chwilę, aby przygotować swoje urządzenie do aktualizacji iOS-a 11!

Zanim przystąpisz do pobierania uaktualnienia upewnij się, że Twoje urządzenie jest zgodne z nową wersją systemu, przeprowadź kilka prostych czynności związanych z utrzymaniem i zabezpieczeniem danych na iPhone’ie i iPadzie.

Nawiasem mówiąc, jeśli jesteś niecierpliwy i chcesz usłyszeć jedną dobrą radę przed instalacją systemu iOS 11, to koniecznie zrób kopię zapasową swojego iPhone’a lub iPada. Nigdy nie pomijaj tego kroku i zrób  kopię zapasową urządzenia, w razie gdyby podczas aktualizacji coś poszło nie tak!

1. Sprawdź, czy na Twoim iPhone’ie lub iPadzie można zainstalować iOS 11?

Większość urządzeń, które są w użyciu obsługuje nowego iOS-a 11, a jeśli masz iPhone’a 5s, iPada Air lub nowszy model, to możesz je zaktualizować najnowszej wersji systemu. Pełna lista urządzeń zgodnych z jedenastką znajduje się poniżej:

  • iPhone: iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 5s, iPhone SE;
  • iPad: iPad Pro 12.9″ 1. i 2. generacji, iPad Pro 10.5″, iPad Pro 9.7″, iPad Air 2, iPad Air 1, iPad 5. gen., iPad (model z 2017 r.), iPad Mini 4, iPad Mini 3, iPad Mini 2;
  • iPod: iPod touch 6. generacji.

Należy pamiętać, że im nowszy model iPhone’a lub iPada posiadasz, tym masz większa gwarancję, że iOS 11 będzie bardziej wydajny.

Urządzenia zgodne z systemem iOS 11
Urządzenia zgodne z systemem iOS 11

2. Zwolnij miejsce w pamięci urządzenia, usuń niepotrzebne dane i zaktualizuj aplikacje

Duża aktualizacja oprogramowania systemowego to także dobry czas na to, aby zrobić trochę porządków na swoim urządzeniu mobilnym i zwolnić trochę miejsca na dysku. Jest to szczególnie ważne, ponieważ potrzeb kilku gigabajtów, aby pobrać i zainstalować uaktualnienie. Przy zapełnionym dysku proces instalacji może być utrudniony, lub będzie trwał znacznie dłużej.

Mając kilka gigabajtów w zapasie, Twoje urządzenie będzie działało także trochę szybciej. Aby sprawdzić ilość wolnego miejsca wejdź do Ustawienia → Ogólne → To urządzenie lub Ustawienia  → Ogólne  →  Dysk i użycie iCloud   w sekcji Dostępne wyświetlona zostanie ilość wolnego miejsca.

Dysk i użycie iCloud (Ustawienia iOS)
Dysk i użycie iCloud (Ustawienia iOS)

Nie wiesz, od czego zacząć?

  1. Usuń aplikacje, które nie są Ci obecnie potrzebne lub z których nie korzystałeś od dłuższego czasu.
  2. Usuń lub zgraj stare filmy i zdjęcia, które zwykle zajmują sporo miejsca – możesz je także zapisać na dysku komputera lub w jakiejś usłudze w chmurze, np.: iCloud, Flickr, Zdjęcia Google czy Dropbox.
  3. Wyczyść dokumenty i dane, a nawet usuń pobraną muzykę, pod warunkiem, że będziesz ją mógł pobrać (w przeciwnym razie zgraj ją w bezpieczne miejsce).

Postaraj się mieć co najmniej kilka GB wolnego miejsca. Po usunięciu niepotrzebnych danych i upewnieniu się, że masz wystarczającą ilość miejsca, warto też zaktualizować aplikacje pobrane ze sklepu App Store.

Wejdź do aplikacji App Store → Uaktualnienia → Uaktualnij wszystkie. Przed udostępnieniem nowej wersji systemu iOS wiele aplikacji otrzymuje aktualizacje w celu dodania nowych funkcji oprogramowania systemowego, a także poprawienia błędów i zapewnienia zgodności.

App Store - Uaktualnienia
App Store – Uaktualnienia

3. Utwórz kopię zapasową iPhone’a lub iPada (zarchiwizuj urządzenie)

Przed instalacją systemu iOS należy bezwzględnie wykonać kopię zapasową urządzenia. Umożliwiają one przywrócenie urządzenia i zapobieganie utracie danych. Nie pomijaj tego procesu, wbrew pozorom jest on bardzo łatwy i szybki.

Kopię zapasową możesz utworzyć w usłudze iCloud, za pomocą programu iTunes (zapisując kopię na dysku komputera) lub możesz wykonać obie.

Przejdź do aplikacji Ustawienia, na samej górze wybierz swój profil (imię i nazwisko) Apple ID, iCloud, iTunes Store i App Store  a następnie w ustawieniach iCloud przejdź do Archiwum iCloud i sprawdź czy jest ono włączone. Następnie wybierz opcję Archiwizuj teraz, aby stworzyć najnowszą kopię danych.

Tworzenie archiwum iCloud (iOS) - kopia zapasowa
Tworzenie archiwum iCloud (iOS) – kopia zapasowa

Upewnij się, że masz nową kopię zapasową wykonaną przed instalacją aktualizacji.

Jeśli chcesz zrobić kopię w programie iTunes, po prostu podłącz iPhone’a lub iPada do komputera za pomocą kabla USB. Otwórz iTunesa i wybierz opcję tworzenia kopii zapasowej. Możesz zaszyfrować kopię zapasową w iTunes, aby hasła, dane o zdrowiu i inne użyteczne rzeczy były przechowywane w kopii zapasowej – to znacznie ułatwi przywracania danych.

Backup iPhone'a w programie iTunes 12.7
Backup wiPhone’a w programie iTunes 12.7

Pamiętaj, że program iTunes 12.7 nie ma już sklepu z aplikacjami, dzięki czemu kopie zapasowe aplikacji nie są już częścią kopii zapasowych programu iTunes, ale muszą zostać pobrane ponownie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o archiwizowaniu iPhone’a poczytaj na stronie pomocy Apple.

4. Zainstaluj iOS 11 i ciesz się nowymi funkcjami

iOS 11 to jest darmową aktualizacją oprogramowania dla iPhone’, iPada i iPoda touch. Możesz zainstalować nowy system (aktualizację) za pośrednictwem programu iTunes na komputerze lub w trybie OTA (over the air) za pośrednictwem aplikacji Ustawienia → Ogólne → Uaktualnienia na urządzeniu mobilnym. Ten ostatni sposób najczęściej jest najłatwiejszy i najszybszy – pamiętaj, aby być połączonym z siecią Wi-Fi, bo plik instalatora będzie sporo ważył!

Upewnij się jeszcze raz, że masz zrobioną najświeższą kopię zapasową swojego iPhone’a lub iPada przed zainstalowaniem iOS 11!

Pobierz nowy system i zainstaluj. Oficjalna data premiery systemu iOS 11 to 19 września 2017 roku. Niecierpliwi mogą już teraz pobrać wersje iOS 11 GM w ramach programu publicznych testów beta.

mam nadzieję, ze wskazówki okazały się pomocne. Jeżeli chcesz podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami, daj nam znać w komentarzu pod tym wpisem.