[15-21 września] Tydzień w historii technologii

Sprawdź jakie były początki systemu iOS (NeXTSTEP OS), kiedy po raz pierwszy świadomie użyto emotikony oraz inne ważne wydarzenia technologiczne z września.

15-21 września - tydzień w historii technologii

15 września 1986: Ostatni Apple IIgs

Apple wprowadza na rynek Apple IIgs, ostatni ważny produkt w serii komputerów Apple II. Model łączył w sobie cechy starszych komputerów z serii Apple II z Macintoshem, w tym zaawansowane możliwości grafiki i dźwięku IIgs (stąd nazwa). Był to sprzęt, który przewyższał inne współczesne komputery, takie jak Macintosh i IBM PC. Jednakże, gdy Apple zdecydowało się skoncentrować na komputerach Macintosh, ostatecznie zaprzestało rozwoju serii Apple II. Ostatni IIgs został wyprodukowany w grudniu 1992 roku.

16 września 1985: Steve Jobs odchodzi z Apple’a

Pięć miesięcy po utracie kontroli nad firmą w walce o miejsce zarządzie z Johnem Sculleyem, Steve Jobs zrezygnował z pracy w Apple. Jobs kontynuuje swoją działalność we własnej firmie NeXT i kupuje Pixar, jeszcze przed ostatecznym powrotem do Apple’a.

16 września 1997: Steve Jobs tymczasowym CEO firmy Apple

Dwanaście lat po tym, jak zrezygnował z pracy w Apple, Steve Jobs zostaje tymczasowym prezesem firmy Apple. Zaledwie siedem miesięcy wcześniej firma Apple zakupiła firmę NeXT, a zaledwie dwa miesiące wcześniej Gil Amelio zrezygnował ze stanowiska CEO Apple. Większość technologii nabytej przy zakupie NeXT została wykorzystana do budowy systemu operacyjnego Mac OS X, który stał się podstawą do stworzenia systemu operacyjnego iOS pod którym pracują iPhone i iPad.

17 września 1976: NASA przedstawia Enterprise

NASA prezentuje pierwszy statek kosmiczny Enterprise wprost z  zakładu montażowego.  W tłumie była delegacja aktorów z serii Star Trek. Pierwotnie nazwany Constitution, dzięki kampanii informacyjnej fanów Star Treka przekonano prezesa Geralda Forda i NASA do zmiany nazwy promu kosmicznego. Enterprise nigdy nie leciał jednak w przestrzeni kosmicznej.

18 września 1989: Wydano system NeXTSTEP OS

NeXT Computer opublikowało wersję 1.0 NeXTSTEP – obiektowego, wielozadaniowego systemu operacyjnego. Początkowo zaprojektowany został tak, aby działał tylko na komputerach NeXT, później został przeniesiony do innych architektur, takich jak Intel x86.

W NeXTSTEP wprowadzono na rynek po raz pierwszy wiele zaawansowanych funkcji, które od prawie dziesięciu lat nie były prezentowane w żadnym innym systemie operacyjnym. Jego silne środowisko programistyczne zorientowane obiektowo zostało również wykorzystane do tworzenia sieci WWW.

W 1997 roku firma Apple zbudowała swój system operacyjny nowej generacji na architekturze NeXTSTEP, później nazwany Mac OS X. Dzisiejsze systemy iOS działające na iPhone’ach i iPadach wywodzą się z systemów Mac OS X i NeXTSTEP.

19 września 1982: Prawdopodobnie pierwsze świadome użycie emotikon tekstowych

W komentarzu do biuletynu Carnegie Mellon profesor Scott Fahlman proponuje użycie pierwszych doskonale znanych emotikon (znany również jako uśmieszki lub minki). Mimo że emotikony stały się powszechne w latach 80. i 90., ich pochodzenie pozostawało nieznane do 10 września 2002 roku, kiedy to oryginalna wiadomość została pobrana z taśmy kopii zapasowej. Brzmiała ona mniej więcej tak:

19-Sep-82 11:44 Scott E Fahlman :‌-)
From: Scott E Fahlman
I propose that the following character sequence for joke markers:
:‌-)
Read it sideways. Actually, it is probably more economical to mark
things that are NOT jokes, given current trends. For this, use
:‌-(

20 września 1954: Pierwsze uruchomienie programu napisanego w języku FORTRAN

Uruchomiono jest pierwszy napisany w języku FORTRAN. Język programowania został opracowany przez specjalistów z firmy IBM, którzy szukali lepszego sposobu na oprogramowanie komputera IBM 704. Szybko stał się dominującym językiem programowania dla aplikacji naukowych i inżynierskich – obecnie nadal jest używany, szczególnie w dziedzinie komputerów o wysokiej wydajności.

21 września 2003: Galileo ukończy misję na Jupitera

Po czternastu latach w kosmosie, pierwszy stworzony pojazd kosmiczny przez człowieka znalazł się na orbicie Jupitera – był to bezzałogowy statek kosmiczny NASA Galileo – trafił po raz pierwszy do atmosfery olbrzymiej planety. NASA postanowiła zakończyć misję Galileo, aby uniknąć jakiejkolwiek możliwości kolizji z jednym z księżyców Jowisza i zapobiec potencjalnemu  skażeniu go bakteriami z Ziemi.