[1-7 września] Tydzień w historii technologii

W pierwszym tygodniu września, oprócz pierwszych dni szkoły wydarzyło się także sporo w świecie nowych technologii…

1-7 września - tydzień w historii technologii

1 września 1977: Pierwszy przelot obok Saturna

Pioneer 11 stał się pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który przeleciał obok Saturna.

2 września 1993: Pierwsza wyszukiwarka

Uruchomiono pierwszą na świecie prymitywną wyszukiwarkę sieciową. Znana jako katalog W3Catalog lub CUI WWW, została stworzona przez Oscara Nierstrasa w Centrum Universitaire d’Informatique (CUI) Uniwersytetu Genewskiego. Ta wyszukiwarka działała około 3 lata, zanim pojawiły się nowsze  wyszukiwarki.

Niestety w sieci ciężko znaleźć prawdziwy screen W3Catalog, poniżej zamieszam tylko obrazek strony łączącej się z nią. Jeśli macie taki screen chętnie zamieszczę!

W3Catalog link

3 września 1995 r. Założono serwis eBay

Witryna z aukcjami internetowymi eBay została uruchamiana pod nazwą AuctionWeb przez Pierre’a Omidyara. Pierwszy przedmiot wystawiony do sprzedaży w serwisie to popsuty wskaźnik laserowy, w rzeczywistości nie był przeznaczony do sprzedaży, a raczej do przetestowania nowej witryny – zaczęło się jak zwykle od hobby. Przedmiot został sprzedany za 14,83 dolara, Omidyar skontaktował się z kupującym, aby upewnić się, że chce popsuty wskaźnik laserowy. Kupujący odpowiedział: „Jestem kolekcjonerem popsutych wskaźników laserowych”. Od tej pierwszej transakcji Omidyar stał się miliarderem.

4 września 1956: Pierwszy komercyjny dysk twardy (Moduł pamięci masowej IBM 350)

Zapowiedziano model urządzenia pamięci masowej IBM 350, który był pierwszą komercyjną pamięcią masową, wykorzystującą technologię magnetycznego przechowywania na dyskach twardych. Dysk miał wielkość dwóch lodówek i ważył około tony. IBM 350 mógł pomieścić około 4 – 5 megabajtów, w zależności od sposobu obliczania.

Dysk stanowił integralną część komputera IBM RAMAC 305, który został zaprezentowany 9 dni później – 13 września 1956 r. Jednostka pamięci masowej 350 oraz RAMAC 305 zostały zaprojektowana, aby zastąpić stare sposoby przechowywania danych.

4 września 1998: Zarejestrowano firmę Google

Larry Page i Sergey Brin złożyli odpowiednią dokumentację dotyczącą rejestracji firmy Google w Kalifornii. Dokumenty złożono w piątek, a data oficjalnej rejestracji została oznaczona na poniedziałek 7 września. Początkowo prywatna firma weszła na giełdę zaledwie 6 lat później – 19 sierpnia 2004 roku.

5 września 1980: Ostatni komputer IBM „Stretch”

Ostatnia aktywna maszyna IBM 7030 „Stretch” została wyłączona na uniwersytecie Brigham Young University. Pierwszy Stretch został dostarczony do Laboratorium Narodowego Los Alamos w 1961 roku – ten model działał prawie przez 20 lat. Stretch był znany z wielu rzeczy, ale być może przede wszystkim z tego, że był to pierwszy komputer IBM wykorzystujący tranzystory zamiast rurek próżniowych. Był to też pierwszy komputer zaprojektowany przy pomocy wcześniejszego komputera i był to najszybszy komputer na świecie w latach 1961-1964.

6 września 2008: Uruchomiono „Google Satellite” GeoEye-1

Po 5 miesiącach opóźnień satelita obserwacji naziemnej o wysokiej rozdzielczości GeoEye-1 został uruchamiany z bazy sił powietrznych Vandenburg. GeoEye-1 od firmy GeoEye-Inc., był zdolny do robienia zdjęć o wysokiej rozdzielczości z dokładnością do 16 cali. Jednakże rząd Stanów Zjednoczonych ograniczył tę rezolucję do własnego użytku. Użycie komercyjne zostało ograniczone do rozdzielczości z dokładnością do 20 cali. Jako wyłączny licencjobiorca zdjęć do celów mapowania online Google miał swoje logo na rakietce Delta II, która została użyta do uruchomienia GeoEye-1.

7 września 2005: Wprowadzono iPoda Nano

Apple wprowadza na rynek iPoda Nano, skutecznie zastępując iPoda Mini. Ruch zaskoczył wielu w branży, ponieważ iPod Mini był bardzo popularny. Jednak wykorzystanie pamięci flash zamiast dysku twardego pozwoliło na zastosowanie znacznie mniejszych rozmiarów urządzenia, zwiększoną niezawodność i lepszą żywotność baterii. Te ulepszenia były bardzo dobrze przyjęte wśród konsumentów, ponieważ w ciągu pierwszych 17 dni sprzedano milion egzemplarzy. Pionierskie wykorzystanie pamięci flash w elektronicznym urządzeniu konsumenckim utorowało drogę w wielu przyszłych projektach produktów firmy Apple, takich jak iPhone, iPad i MacBook z pamięcąi flash.