Nowe funkcje iPhone’a 8 i te… które już ma konkurencja

Analiza Bloomberga przedstawia wszystkie możliwe nowe funkcje tegorocznego modelu iPhone’a 8 oraz, te które mają już konkurencyjne smartfony.

Mark Gurman z Bloomberga zebrał wszystkie oczekiwane nowe funkcje, które może posiadać nowy iPhone 8. W zestawieniu znalazły się także modele smartfonów konkurencji, które jako pierwsze posiadały niektóre z nowych feature’ów.

Ekran OLED może być z pewnością dużą nowością w iPhone’ie, ale już wcześniej został on zastosowany na przykład w Samsungu S8, Motoroli Z2 Force czy OnePlus 5. Jednak Apple świetnie wykorzysta każdą nowość, aby zaprezentować jubileuszowego iPhone’a (bowiem w tym roku 10 lat od premiery pierwszego iPhone’a).

Możliwe nowe funkcje iPhone’a 8 (te, których nie ma u konkurencji):

 • Ulepszone kamery – aby jeszcze współpracowały lepiej z aplikacjami do rozszerzonej rzeczywistości,
 • Smart Camera – ulepszone wykrywanie obiektów w czasie rzeczywistym,
 • Czujnik 3D – rozpoznawanie twarzy 3D w celu odblokowania telefonu i autoryzacji płatności,
 • Czujnik podczerwieni – do rozpoznawania twarzy w ciemności,
 • Szybsza generacja procesora A11 przy użyciu najnowocześniejszej technologii procesowej TSMC.

Autor opisuje także nowy, skaner 3D firmy Apple, który będzie potrafił identyfikować użytkownika i odblokowywać ekran iPhone’a w ciągu kilku milisekund – szybkość reakcji podobno ma być zawrotna!

Co nowego w iPhone'ie 8?

Oto niektóre z najważniejszych ulepszeń, które pozornie zapożyczone są z poprzednich modeli iPhone, a także można je znaleźć w smartfonach konkurencyjnych firm:

 • Prawie bezramkowy ekran – Galaxy S8 miał taki jako pierwszy,
 • Stalowe krawędzie – podobne rozwiązanie miały już iPhone’y 4 i 4s,
 • Szklana obudowa – (iPhone 4 i 4s),
 • Opcja uruchamiania za pomocą dotyku – analogicznie jak w niektórych telefonach z systemem Android,
 • Cieńsza obudowa – analogicznie jak w serii Galaxy firmy Samsung, Essential Phone i LG G6,
 • Wyświetlacz OLED – zastosowany w smartfonach premium z Androidem (Galaxy S8 firmy Samsung, Z2 firmy Motorola, OnePlus 5 i innych)
 • Bezprzewodowe ładowanie – ładowanie oparte na technologii indukcyjnej zostało wykorzystane już dużo wcześniej w zegarku Apple Watch, jak również wielu flagowych telefonach z systemem Android, w tym urządzeniach firmy Samsung, Motorola, Sony i Palm (w 2009 roku Palm Pre),
 • Niemechaniczny przycisk Home/Początek – taki jak w Galaxy S8, Essential Phone i serii Pixel firmy Google, które mają wirtualne przyciski Home,

Podobnie jak wiele innych redakcji technologicznych, dziennikarze Bloomberga spodziewają się, że w tym roku pojawią się trzy nowe modele: następcy zeszłorocznych modeli iPhone 7s i 7s Plus oraz zupełnie nowy wysokobudżetowy model premium nazywany przez wszystkich jako iPhone 8.

Wszystkie trzy nowe iPhony mają mieć standardowo lepsze parametry procesorów, grafiki, wyświetlacz OLED, oraz będą miały dostęp do nowych technologii i funkcje firmy Apple, których wcześniej nie było – jak chociażby rozpoznawanie twarzy 3D.

Wiadomo nie od dziś, że firmie Apple nie zawsze zależy na tym, aby wprowadzić jakąś technologie jako pierwsi. Często firma czeka i wprowadza ją w swoich urządzeniach, gdy dopracuje je do perfekcji – i rzeczywiście jej się to opłaca, bo jak do tej pory nikt nie robi tego lepiej niż Apple. Świadczy o tym chociażby zawrotna liczba 1,2 mld sprzedanych iPhone’ów – od samego początku.

Lepiej późno niż wcale

Oto oś czasu z naniesionymi funkcjami, które Apple wprowadzało od 2007 do 2017 roku – niektóre z nich były obecne już na rynku:

Funkcje modeli iPhone'a od 2007 do 2017 r.

Jaki przełom w technologii iPhone’a zobaczymy w tym roku? Zapewne część przewidywań się potwierdzi – już we wrześniu będziemy mogli zweryfikować powyższą listę!

Przeczytaj również: iPhone 8 z ekranem OLED i rozpoznawaniem twarzy?

źródło: iDownloadBlog via Bloomberg – Apple’s Winning iPhone Formula Is Perfecting Its Rivals Best Ideas – What’s New in the iPhone 8