[19-25 sierpnia] Tydzień w historii technologii

Ten tydzień obfitował w historii technologii między innymi w wydarzenia związane z najważniejszymi systemami operacyjnymi na świecie.

19-25 sierpnia: Tydzień w historii technologii

19 sierpnia 2004: Google IPO – gigant wyszukiwania wchodzi na giełdę

Google uruchomiło pierwszą ofertę publiczną (IPO) sprzedając ponad 22 miliony akcji po cenie wyjściowej 85 USD. Cena za akcję wyniosła wówczas 100,34 dolarów, a IPO pozwoliło na wzbogacenia się wielu milionerom i miliarderom!

20 sierpnia 1911: Wysłano pierwszy komercyjny telegram na świecie

Nowy Jork wysyła wiadomość telegramową, aby sprawdzić, jak szybko można wysłać wiadomość komercyjną na całym świecie. Czytanie po prostu „ta wiadomość wysłana dookoła świata”, opuszczona o północy, przebyła ponad 28 000 mil i została przekazana przez 16 różnych operatorów. Dotarł do The Times tylko 16,5 minut później. Budynek, w którym pochodzi wiadomość, nazywany jest Times Square i jest znany z tego, gdzie piłka spada w sylwestra.

21 sierpnia 1993: Utrata kontaktu z Mars Observer

NASA straciło kontakt ze statkiem kosmicznym Mars Observer na trzy dni przed wejściem na orbitę wokół Marsa. Przyczyna utraty kontaktu nigdy nie została ostatecznie wyjaśniona, ale najbardziej prawdopodobnym powodem było pęknięcie zbiornika paliwa.

22 sierpnia 1987: The Legend of Zelda na NES w USA

Gra The Legend of Zelda została wydana na konsolę NES w Ameryce Północnej. Tytuł jest uważany za jeden z najbardziej wpływowych, był prekursorem gatunku gier fabularnych i był jedną z najbardziej udanych serii gier w historii gier komputerowych.

23 sierpnia 2002: Wydano system operacyjny Mac OS X 10.2 Jaguar

Firma Apple wydała nową wersję systemu na komputery Mac OS X 10.2 o nazwie Jaguar. Po raz pierwszy ikona „Happy Mac” nie pojawiała się podczas uruchamiania systemu operacyjnego Apple’a. Została zastąpiona przez szare logo firmy Apple, które pojawia się do tej pory. Jaguar był także pierwszym systemem operacyjnym dla Macintosha, w którym Apple publicznie użyło nazwy kodu zarówno do odniesienia się do systemu operacyjnego i do celów marketingowych. Wszystkie wersje systemów operacyjnych Mac OS od czasów Jaguara odnoszą się do nazwy kodowej.

Według niektórych system Mac OS X 10.2 Jaguar był pierwszym wydaniem systemu Mac OS X, który był naprawdę użyteczny. Jaguar kładł duży nacisk na  użyteczności i wprowadził wiele podstawowych funkcji, które są teraz standardowymi częściami nowoczesnych systemów operacyjnych na Maca.

24 sierpnia 1993: Apple przegrywa z Microsoftem w sądzie

Firma Apple twierdziła, że ​​system Microsoft Windows narusza jej prawa autorskie. Sędzia orzekł, że większość roszczeń została objęta umową licencyjną z 1985 r. Inne roszczenia nie stanowiły naruszenia prawa autorskiego z powodu „doktryny łączenia”, która w zasadzie stanowi, że pomysły nie mogą być chronione prawami autorskimi. To utorowało drogę, aby firma Microsoft opracowała system Windows 95, który naśladował system operacyjny Apple’a jeszcze bardziej niż poprzednie wersje systemu Windows.

24 sierpnia 1995: Wydano system operacyjny Windows 95

Była to jedna z największych premier w historii technologii, firma Microsoft wydała długo oczekiwany system operacyjny Windows 95. Ponad cztery miliony egzemplarzy zostało sprzedanych w ciągu pierwszych czterech dni od jego premiery.

24 sierpnia 2011: Steve Jobs rezygnuje jako CEO Apple

Niestety nadszedł ten dzień, kiedy Steve Jobs zrezygnował z funkcji prezesa firmy Apple z powodów zdrowotnych. Jobs odszedł 43 dni później 5 października 2011 roku.

25 sierpnia 1991: Narodziny Linuksa

Linus Torvalds zamieścił wiadomość w internetowej grupie dyskusyjnej comp.os.minix z tematem: „Co chciałbyś zobaczyć w minixie?” Jest to pierwsze ogłoszenie informujące o tym że pracuje nad systemem operacyjnym, który pewnego dnia stał się Linuksem.

Przeczytaj także o innych wydarzeniach z historii technologii.