Zobacz efekty pilotażu kart biometrycznych Mastercarda

Pierwsze testy kart biometrycznych w Europie przeprowadzono w Bułgarii – rozwiązanie zostało dobrze przyjęte i ocenione przez konsumentów.

Karta biometryczna Mastercard z czytnikiem odcisku palca

Firma Mastercard poinformowała o wynikach pilotażu kart biometrycznych, prowadzonych wspólnie z bułgarskim bankiem UniCredit Bulbank. Nowe rozwiązanie łączy w sobie mikroprocesor i technologię rozpoznawania odcisku palca, co zapewnia bezpieczną weryfikację tożsamości posiadacza karty podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

Przeczytaj również: Karta biometryczna Mastercard z czytnikiem odcisku palca

Po Republice Południowej Afryki Bułgaria jest pierwszym rynkiem europejskim, na którym przetestowano to innowacyjne narzędzie. Na zakończenie programu pilotażowego poproszono uczestników o wyrażenie opinii na temat zastosowanej technologii i łatwości korzystania z niej:

  • 93% uczestników stwierdziło, że z karty biometrycznej korzysta się wygodniej niż podając PIN w czasie transakcji.
  • 95% uczestników uznało, że karta biometryczna jest bezpieczniejsza od zwykłej karty z mikroprocesorem.
  • Ponad 90% z nich zamieniłoby lub prawdopodobnie zamieniłoby swoją kartę płatniczą, dołączając do niej funkcję biometryczną, gdyby było to możliwe.

Wyniki testów pokazują także, że najpopularniejszymi miejscami, w których konsumenci używają kart biometrycznych do realizacji szybkich i bezpiecznych płatności są supermarkety, restauracje i kawiarnie, sklepy detaliczne oraz stacje benzynowe. Zdecydowana większość uczestników programu zgodziłaby się dodać do kart biometrycznych funkcję zbliżeniową.

Karta biometryczna Mastercard z czytnikiem odcisku palca

– UniCredit Bulbank jest jednym z czołowych banków pod względem innowacji. Udowodniliśmy to kolejny raz, stając się pierwszym bankiem w Europie, który zdecydował się przetestować karty biometryczne. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewniać klientom innowacyjne, wygodne, a jednocześnie bezpieczne rozwiązania. To podejście sprawiło, że dla firmy Mastercard jesteśmy odpowiednim partnerem w tym projekcie. Biometryka wykorzystywana do weryfikacji tożsamości jest ważną dziedziną wpływającą na różne obszary życia, nie tylko finanse –­ mówi Levon Hampartzoumian, dyrektor generalny i prezes zarządu UniCredit Bulbank.

– Jesteśmy naprawdę dumni, że Bułgaria jest pierwszym krajem w Europie, w którym testowane są karty biometryczne. Bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową dla konsumentów, a biometryczna technologia uwierzytelniania niewątpliwie zapewnia wysoki poziom zabezpieczeń i jest kluczowym wyróżnikiem dla wydawców kart. Bułgarzy doceniają korzyści płynące z nowej technologii i są zadowoleni z jej wprowadzenia, gdyż umożliwia ona realizację szybkich i bezpiecznych transakcji – dodaje Artur Turemka, dyrektor generalny regionu Bałkanów w Mastercard Europe.

Jak działają płatnicze karty biometryczne?

Właściciel karty biometrycznej musi najpierw zarejestrować ją w banku-wydawcy karty. Następnie jego odcisk palca jest konwertowany na cyfrowy wzorzec, który jest szyfrowany i zapisywany na karcie. Od tej pory można już płacić nią w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV.

Płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym, karta biometryczna działa na podobnej zasadzie, co zwykła karta płatnicza z mikroprocesorem. Użytkownik wkłada ją do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, po czym – jeśli linie papilarne są zgodne – transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki.

Płatność kartą biometryczną Mastercard (karta i terminal)

Rozwiązanie nie wymaga od sprzedawców posiadania nowego sprzętu, ponieważ karty biometryczne przyjmują funkcjonujące już terminale obsługujące standard EMV. Bankom-wydawcom kart nowa technologia pozwala zwiększyć odsetek pozytywnie weryfikowanych transakcji, zapobiegać oszustwom, a także obniżać koszty operacyjne. Dla konsumentów dodatkową zaletą jest z kolei brak konieczności pamiętania numeru PIN.

źródło: informacja prasowa