[5-11 sierpnia] Tydzień w historii technologii

Poznaj wynalazki i wydarzenia z początku sierpnia, które miały wpływ na rozwój technologii, internetu i komunikacji.

5-11 sierpnia: Tydzień w historii technologii

5 sierpnia 1858: Ukończono instalację pierwszego transatlantyckiego kabla telegraficznego

Po czterech nieudanych próbach amerykańskiemu biznesmenowi (Cyrus West Field) udaje się ukończyć instalację pierwszego transatlantyckiego kabla telegraficznego. Zakończony po około dwóch miesiącach od rozpoczęciu budowy, kabel był używany tylko przez miesiąc. Jednak przedsięwzięcie to udowodniło wykonalność łączności transatlantyckie. Cyrus West Field zainwestował nowe fundusze, aby wykonać pierwszą stałą linię telegraficzną w 1866 roku.

7 sierpnia 1944: Harvard Mark I od IBM-a

Firma IBM zaprezentowała na Uniwersytecie Harvarda swój automatyczny sekwencyjny kalkulator (ASCC), będący komputerem elektromechanicznym opracowanym przez Howarda H. Aikena i zbudowany przez IBM. Harvard zmienił nazwę ASCC na Harvard Mark I. Mark I nie był znaczący dla postępu technologicznego, ponieważ w momencie wprowadzenia do użytku został już zbudowany w pełni elektroniczny ENIAC. Jednak Mark I był pierwszym cyfrowym kalkulatorem na dużą skalę, jaki kiedykolwiek zbudowano i stał się inspiracją do powstania coraz lepszych komputerów.

8 sierpnia 1980: Zatwierdzono Projekt Chess

Zespół Chess Project w firmie IBM zaprezentował prototypowy mikrokomputer do zarządzania korporacyjnego. Kierownictwo zatwierdziło projekt, który zbudował komputera operacyjnego w ciągu jednego roku, aby móc konkurować na szybko rozwijającym się rynku komputerów osobistych. Po roku i 4 dniach komputer IBM został zaprezentowany światu, a reszta jest już historią.

9 sierpnia 1898: Opatentowano silnik Diesela w USA

Amerykańskie Biuro Patentowe przyznaje patent numer 608 845 Rudolfowi Dieselowi na silnik spalinowy Diesla.

9 sierpnia 1991: Pierwszy e-mail z kosmosu

Astronauci statku kosmicznego Atlantis (misja STS-43), użyli komputera przenośnego Apple Macintosh Portable, aby wysłać pierwszego e-maila z kosmosu. Korzystając z usługi online AppleLink, astronautowie Atlantis Shannon Lucid i James C. Adamson przesłali następujący komunikat:

Hello Earth! Greetings from the STS-43 Crew. This is the first AppleLink from space. Having a GREAT time, wish you were here,…send cryo and RCS! Hasta la vista, baby,…we’ll be back!

Oprogramowanie AppleLink na komputerze Macintosh zostało specjalnie skonfigurowane do łączenia się z systemem komunikacyjnym NASA, które pozwoliło Shuttleowi na współdziałanie z własnymi sieciami firmy Apple z kosmosu. Sam Macintosh Portable miał tylko niewielkie modyfikacje do korzystania w przestrzeni kosmicznej.

10 sierpnia 1966: Uruchomiono pierwszą sondę Lunar Orbiter

Uruchomiono pierwszą bezzałogową sondę księżycową w programie Lunar Orbiter. Jej podstawową misją było fotografowanie potencjalnych miejsc docelowych dla  przyszłych misji Apollo.

11 sierpnia 2003: Windows pobiera robaka Blaster

Robak Blaster, znany również pod nazwą MSBlast lub Lovesan, rozprzestrzenił się w Internecie, infekując komputery z systemem Windows XP i Windows 2000. Głównym objawem robaka była awaria usługi RPC, która powodowała, że komputer zamykał się i restartował.  Firma Microsoft oszacowała liczbę maszyn zarażonych od 8 do 16 milionów. Szkody finansowe spowodowane przez robaka zostały oszacowane na 320 milionów dolarów.