Apple przypadkowo zdradza wygląd iPhone’a 8 i funkcję odblokowania twarzą

W ciągu ostatnich tygodni widzieliśmy już kilka „potwierdzonych” projektów iPhone’a , ale jak dotąd wszystkie pochodziły z zewnętrznych źródeł. Teraz mamy do czynienia prawdopodobnie z największym wyciekiem związanym z iPhone’em 8… i to od samego Apple’a.

iPhone 8 (D22) przeciek z kodu przyszłego oprogramowania Apple'a

Po tym, jak Apple przypadkowo udostępniło wczesną wersję oprogramowania układowego dla głośnika HomePod, programiści przekopali dokładnie kod w poszukiwaniu ciekawych nowości dotyczących przyszłych produktów i usług firmy z Cupertino. I tym razem natknięto się na bardzo intrygujące odniesienia w kodzie źródłowym.

Programista iOS-a Guilherme Rambo znalazło obraz, który przypuszczalnie odwołuje się do projektu nadchodzącego iPhone’a 8. Co ciekawe przypomina on dokładnie te projekty, które widzieliśmy już kilka miesięcy temu. Projekt posiada wyświetlacz bez krawędzi i nie ma przycisku Home (Początek) z przodu.

 

Obraz odwołuje się do urządzenia o nazwie „D22”. Ciężko stwierdzić, czy jest to prawdziwa nazwa kodowa dla telefonu iPhone 8 czy Apple zrobiło psikusa dociekliwym programistom? Trudno to powiedzieć, choć wydaje się mało prawdopodobne, żeby firma z Cupertino ukrywała w przeciekach oprogramowania fałszywe projekty przyszłych produktów. Ale kto wie…

Inne znaleziska pochodzą od  Steve’a Troughtona-Smitha, który natknął się na linię kodu w przecieku oprogramowania HomePod, która przypuszczalnie odnosi się do nowego oprogramowania rozpoznawania twarzy firmy Apple. Jak już wiadomo, rosnąca liczba przecieków sugeruje, że iPhone 8 może nie być wyposażony w skaner linii papilarnych i może działać w oparciu o inne typy danych biometrycznych w celu uwierzytelnienia właściciela – np. rozpoznawanie twarzy lub skanowanie siatkówki. Ale nawet jeśli jest nowy iPhone 8 będzie wyposażony w skaner linii papilarnych, to najprawdopodobniej będzie  wykorzystywał dodatkowo inne sposoby uwierzytelniania biometrycznego.

To co znalazł Troughton-Smith, to kilka linii w oprogramowaniu HomePod, które odnoszą się do „BKFaceDetect” (gdzie „BK” może być skrótem „Biometric Kit”) i „Pearl ID”, co przypuszczalnie odwołuje się do nowej technologii rozpoznawania twarzy. To, czy jest to kolejna nazwa kodowa, czy też ostateczna nazwa tej funkcji, pozostaje oczywiście nieznane. Spekuluje się, że funkcja rozpoznawania twarzy (Face ID) będzie uzależniona od czujnika podczerwieni i kamery IR umieszczonej na górnej krawędzi urządzenia, która umożliwia wykrycie twarzy nawet w całkowitej ciemności.

Więcej na temat nowego iPhone’a 8 i jego funkcji dowiemy się już prawdopodobnie we wrześniu podczas konferencji Apple’a.

źródło: PhoneArena