[29 lipca – 4 sierpnia] Tydzień w historii technologii

Ostatni tydzień lipca i początek sierpnia obfitował w wiele interesujących wydarzeń w świecie technologii – zobacz szczegóły!

29 lipca - 4 sierpnia: Tydzień w historii technologii

29 lipca 1914: Pierwsza transkontynentalna rozmowa telefoniczna

Pierwsze, testowe połączenie telefoniczne odbyło się za pośrednictwem nowej transkontynentalnej linii telefonicznej pomiędzy Nowym Jorkiem a San Francisco. Budowa stacji docelowej zakończyła się dwa dni wcześniej (27 lipca), ale komercyjna obsługa linii rozpoczęła się dopiero 25 stycznia następnego roku.

Sześciomiesięczne opóźnienie spowodowane było zamiarem udostępnienia przez firmę AT&T połaczenia ze Światowymi Targami w 1915 roku w San Francisco.

Pierwsza telefoniczna linia między Nowym Jorkiem i San Francisco (1914)

30 lipca 1979: Narodziny komputera Lisa od Apple’a

Apple rozpoczyna pracę nad Lisą, która stanie się pierwszym komercyjnym komputerem na świecie z graficznym interfejsem użytkownika. Pierwotnie miała być sprzedawana za 2000 USD od 1981 roku. Jednak przeliczono się i komputer Lisa trafił na rynek w 1983 r. a jego cena wynosiła 10 000 USD. Nazwa komputera wzięła się od imienia córki Steve’a Jobsa.

Lisa posiadała technologię, która wyprzedzała jej epokę, do tego wysoki koszt, brak odpowiedniego oprogramowania i problemy związane z niezawodnością sprawiły, że komputer nie był tak wielkim sukcesem jak oczekiwano. Jednak wiele z technologii wprowadzonych w Lisie wpłynęło na dalszy rozwój Macintosha oraz inne przyszłe projekty komputerów i systemów operacyjnych.

Narodziny komputera Lisa (Apple)

31 lipca 1971: Pierwszy człowiek przejechał się na Księżycu

Używając przenośnego Lunar Vehicle LRV, astronauta David Scott z misji Apollo 15 stał się pierwszym człowiekiem prowadzącym pojazd na Księżycu. LRV był używany podczas ostatnich trzech misji na Księżyc, Apollo 15, 16 i 17. Trzy LRV używane podczas misji nadal znajdują się na powierzchni Księżyca.

Apollo 15 - David Scott na Lunar Rover 2 na Księżycu

1 sierpnia 1981: Wideo zabiło gwiazdy radiowe: Powstała telewizja muzyczna MTV

Wystartowała telewizja MTV – skrót od Music Television. Pierwszym teledyskiem puszczonym na antenie był „Video Killed the Radio Star” zespołu The Buggles, a drugim „You Better Run” Pata Benatara.

Jak wiekszość ludzi wie, po sekwencji wstępnej pierwszy film został „Video Zabił Gwiazdę Radia” The Buggles. Jednak trochę ciekawostki jest to, że drugi utwór był „You Better Run” Pat Benatar.

MTV miało bezpośredni wpływ na przemysł muzyczny i był ikoną a nawet symbolem technologii i popkultury w latach osiemdziesiątych.

2 sierpnia 1873: Pierwsza kolejka miejska w San Francisco

Rail Street Railroad rozpoczyna działanie, co czyni ją pierwszą kolejką (tramwajem) w San Francisco.

San Francisco Cable Car na California Street

2 sierpnia 2005: Wydano myszkę Apple Mighty Mouse

Apple Mighty Mouse została wydana po raz pierwszy w 2005 roku. Pierwsza mysz od Apple’a (do komputera Lisa), miała wiele przycisków. Nowa mysz za 49 dolarów uczyniła ją prawdziwym dodatkiem do komputera. Jednak po wprowadzeniu jej do sprzedaży nie obyło się bez kontrowersji.

Inna firma – zwana Man and Machine – stworzyła mysz dla medycyny pod znakiem towarowym Mighty Mouse. Jednak Apple nadal posiada prawa do znaku handlowego myszy.

Mysz Mighty Mouse Apple (2005)

3 sierpnia 1977: Komputer TRS-80 od Radio Shack

Radio Shack wprowadza swój pierwszy komputer TRS-80. Dzięki sieci sprzedaży liczącej 3500 sklepów Radio Shack  i stosunkowo niskich kosztach TRS-80 pomógł przyjąć się komputerom osobistym w domach.

Początkowo przewidywano sprzedaż na poziomie 3000 do 5000 sztuk rocznie. TRS-80 sprzedało się w ponad 10 000 sztuk w pierwszym półroczu sprzedaży i 200 000 w ciągu całego cyklu życia produktu.

3 sierpnia 1993: Apple wprowadza na rynek Newtona

Apple wprowadza nowy produkt o nazwie Newton MessagePad, jeden z pierwszych Personal Digital Assistants (PDA) na świecie. Określenie PDA zostało po raz pierwszy użyte przez CEO firmy Apple Johna Scully’ego w 1992 roku.

Podczas gdy urządzenie okazało się komercyjnym błędem, platforma Newtona stała się podstawą dla przyszłych urządzeń PDA. Być może najważniejszym krokiem, jaki Newton miał wpływ na branżę technologiczną, był rozwój architektury procesora ARM.

Newton PDA

Apple zawsze mocno inwestowało architekturę urządzeń, a ARM była od tamtej pory wykorzystywana w większości urządzeń przenośnych na świecie, w tym wszystkich wersjach iPhone’a i iPada. Nawiasem mówiąc, w 1998 Apple sprzedał swoje udziały w ARM, generując 800 milionów dolarów. Dało to Apple bardzo potrzebne środki finansowe, aby zachować je na gorszy czas.

Przeczytaj także: 40 lat Apple w pigułce

4 sierpnia 2007: Phoenix od NASA

NASA uruchomiło lądownik Mars Phoenix, który byłby pierwszym statkiem kosmicznym, który wylądował na powierzchni arktycznej Marsa. Jego misją było sprawdzenie czy na MArsie był lód i oceny, które mogłyby wspierać życie.

Phoenix Marx (NASA, 2007)

Przeczytaj także o innych wydarzeniach z historii technologii.