[22-28 lipca] Tydzień w historii technologii

Pierwszy IBM PC, przejęcie systemu DOS, start rakiety, Model A Forda i  wiele innych nowinek technologicznych – to wszystko działo się w lipcu!

22-28 lipca: Tydzień w historii technologii

22 lipca 1997: Apple ogłasiło system OS 8

Firma Apple Computer Inc. ogłosiła nowy system operacyjny dla komputerów Macintosh o nazwie OS 8. System operacyjny oferował nowe funkcje, takie jak łatwiejsza integracja z usługami internetowymi i trójwymiarowy wygląd.

Bezpośrednio po ogłoszeniu oprogramowania firma zyskała pozytywne opinie użytkowników, chociaż nie spodziewano się, że wydanie nowego systemu operacyjnego zakończy kłopoty finansowe firmy Apple. Rosnąca konkurencja ze strony Microsoftu wciąż dodawała kolejne usprawnienia systemu Windows dla komputerów IBM.

23 lipca 1903: Sprzedano pierwszy Model A Forda

Ford sprzedał swój pierwszy samochód Model A Ernstowi Pfenningowi z Chicago w stanie Illinois.

23 lipca 1985: Commodore Amiga

Commodore wprowadza na rynek komputer osobisty Amiga, znany również jako Amiga 1000 lub A1000. Dzięki wielozadaniowości, ekranowanemu systemowi operacyjnemu, kolorowej grafice i dźwięku stereo i innym funkcjom,  Amiga zyskała dużą liczbę wiernych użytkowników. Nawet wtedy, gdy rynek komputerów stał się coraz bardziej skonsolidowany za sprawą firm IBM i Apple.

W 1994 magazyn Byte pisał: Amiga była na tyle nowoczesna, że prawie nikt – w tym departament marketingu Commodore – nie mógł w pełni wyartykułować, jak opisać jej zalety. Dzisiaj jest oczywiste, że Amiga była pierwszym komputerem multimedialnym, ale w tamtych czasach była wyśmiewana jako komputer do grania, ponieważ nieliczni ludzie pojmowali znaczenie zaawansowanej grafiki, dźwięku i wideo .

24 lipca 1950: Pierwszy start z Cape Canaveral

Odbył się pierwszy udany start rakiety na Cape Canaveral. Jako pierwsza wystartowała rakieta Bumper  8, czyli zmodyfikowana przez Stany Zjednoczone niemiecka V-2.

Lokalizacja Cape Canaveral w południowo-wschodniej części USA jest idealnym miejscem dla startu rakiet. Ruszając na wschód, rakiety mogą korzystać z liniowej prędkości obrotowej Ziemi. Ta prędkość jest największa w kierunku równika, co czyni południową część Stanów Zjednoczonych korzystne dla tego typu przedsięwzięć. Blisko oceanu i z dala od terenów zaludnionych, sprzyja bezpieczeństwu i dobrych warunków w przypadku awarii lub problemów po starcie.

25 lipca 2008: Zatwierdzono połączenie Sirius i XM

FCC wyraziło zgodę na połączenie dwóch satelitarnych firm radiowych, Siriusa i XM.

26 lipca 1963: Pierwszy na świecie geosynchroniczny satelita

Uruchomiono Syncom 2  pierwszego na świecie geosynchronicznego satelitę. To Syncom 1 był w rzeczywistości pierwszym geosynchronicznym satelitą, ale na skutek awarii elektroniki wznoszenie go na orbitę zakończyło się porażką.

27 lipca 1981: Microsoft kupiło pełne prawa do 86-DOS

Około dwa tygodnie przed rozpoczęciem sprzedaży pierwszego IBM PC, Microsoft kupił od Seattle Computer Products za 50 000 dolarów pełne prawa do systemu operacyjnego 86-DOS, dawniej znanego jako QDOS (Quick and Dirty Operating System).

Microsoft już wcześniej, w grudniu 1980, zapłacił SCP 25 000 dolarów za niewyłączną licencję, aby rozpocząć tworzenie systemu operacyjnego dla IBM PC, który korzystał z procesora Intel 8088. Firma Microsoft zmieniła nazwę 86-DOS na MS-DOS i przyznała licencję dla firmy IBM jako PC-DOS.

SCP później pozwało firmę Microsoft za próbę oszustwa, ponieważ Microsoft nie ujawnił firmy IBM jako licencjobiorcy. Sprawa została rozstrzygnięta na korzyść SCP i wyznaczono karę 1 mln dolarów, co stanowiło wóeczas część ubiegłorocznego przychodu firmy Microsoft.

28 lipca 1981: Pierwszy komputer stacjonarny IBM

IBM wprowadziło na rynek swój komputer stacjonarny System/23 Datamaster zaledwie dwa tygodnie przed wprowadzeniem IBM PC. Urządzenie przeznaczone było dla małych firm, które wykorzystywały go do prac tekstowych i przetwarzania danych.

Komputer został zaprojektowany dla użytkowników końcowych, którzy nie potrzebowali maszyny do zaawansowanych specjalistycznych zastosowań. Wielu członków zespołu pracującego nad Datamasterem było przydzielonych do tajnego projektu IBM PC. Znaczna część wiedzy zdobytych podczas prac nad Datamasterem szybko rozwijała się w zespole IBM PC. Na przykład wybór procesora Intel 8088 w komputerze IBM został oparty na znajomości zespołu podobnego procesora Intel 8085 używanego w Datamaster.