San Marino z pierwszą europejską siecią komórkową 5G w 2018 r.?

Mała Republika San Marino, będąca enklawą na obszarze Włoch, może być pierwszym krajem w Europie, które uruchomi komercyjnie sieć 5G.

Sieć 5G w San Marino do końca 2018 roku

Na początku bieżącego roku konglomerat 20 firm 5G New Radio (5G NG) ogłosił, że komercyjne uruchomienie sieci 5G może wydarzyć się wcześniej niż początkowo przewidywano. Pierwsze superszybkie sieci komórkowe mogłyby się pojawić już w 2019 roku zamiast w 2020 roku.

Jednak rząd malutkiego kraju San Marino (tak, tego we Włoszech, nie mylić z San Escobar) rzekomo podpisał umowę z Telecom Italia, w wyniku której ma zostać uruchomiona sieć 5G do końca 2018 roku. Oznacza to, że San Marino może stać się pierwszym krajem w Europie, które zaoferuje łącza mobilne w standardzie 5G.

Projekt ma rozpocząć się od wdrożenia 10 małych anten komórkowych podłączonych do światłowodu, które są niezbędne do opracowania i uruchomienia pełnej sieci 5G. Operatorzy z USA, na przykład Verizon i Sprint, już rozpoczęli aktualizację swoich urządzeń w różnych regionach kraju i zaczęli testy. Jednak w przeciwieństwie do planu z San Marino, przynajmniej na razie żaden z nich nie wydaje się być gotowy do uruchomienia nowego standardu wcześniej niż w 2019 roku. Z drugiej strony firma AT&T uruchomiła tzw. sieć „5G Evolution” w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, oferując dwukrotnie większą prędkość swojej usługi 4G LTE dla właścicieli smartfonów Samsung Galaxy S8 i S8+ – ale technologia ta nie jest prawdziwym 5G .

W momencie uruchomienia sieci 5G ma, użytkownicy będą mogli  korzystać z internetu mobilnego 100 razy szybciej niż w przypadku połączenia w sieci 4G. Takie prędkości pozwolą użytkownikom na lepsze doświadczenia z usługami sieciowymi AR i VR (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość), które wymagają szybkiego połączenia do przesyłania treści o wysokiej rozdzielczości i dużych pakietów danych.

Przeczytaj również: Polska chce być europejskim liderem w technologii 5G

Komisja Europejska oszacowała w niedawnym raporcie, że sieć 5G przyniosłaby ogromne korzyści dla różnych gałęzi przemysłu, począwszy od transportu do opieki zdrowotnej i przyniesie zyski do  113 miliardów euro dla gospodarki na starym kontynencie. Przewiduje się również, że nowa technologia stworzy 2,3 miliona miejsc pracy w Europie do roku 2020, kiedy to nowa sieć powinna być dostępna w większości krajów.

źródło: Reuters – San Marino set to get Europe’s first super-fast 5G mobile network