[1-7 lipca] Tydzień w historii technologii

Niby wakacje, ale w pierwszym tygodniu lipca sporo wydarzyło się w historii technologii, w końcu był to najlepszy czas na słuchanie muzyki na walkmanie!

1-7 lipca: Tydzień w historii technologii

1 lipca 1979: Walkman Sony TPS-L2 czyni muzykę mobilną

Pierwszy Sony Walkman (model TPS-L2) trafił do sprzedaży w Japonii w 1979 roku. W rok później pojawił się w USA. Właściciele tego urządzenia mogli słuchać kaset magnetofonowych w dowolnym miejscu. Walkmen i słuchawki douszne rozpoczęły rewolucję w popkulturze wprowadzając nowe przyzwyczajenia dotyczące słuchania muzyki.

1 lipca 2011: Wydano HP TouchPad, 2000: Trillian, IM2

Firma HP ogłosiła, że jej urządzenie TouchPad pojawi się na rynku tabletów. Korzystając z oprogramowania WebOS zakupionego od Palma w 2010 roku, dotykowy TouchPad posiadał kilka nowych funkcji, w tym możliwość synchronizacji z telefonem dotykowym Pre3. We wrześniu tego samego roku idea tabletu została jednak zastopowana przez ówczesnego szefa Leo Apethekera.

Od tamtej pory firma HP zrezygnowała z usługi WebOS, udostępniając jej źródło publicznie. Inny tablet HP pojawił się dopiero na początku 2013 roku i korzystał już z systemu Android.

2 lipca 1953: Pierwszy komputer wyprodukowany masowo – IBM 650

IBM ogłosił serię IBM 650, pierwszego masowo produkowanego komputera, który zdominował ówczesną dekadę komputerową. Na IBM 650 przechowywanie informacji odbywało się na obrotowym magnetycznym bębnie a wgrywanie oprogramowania za pomocą kart perforowanych. Pamięć pozwalała na przechowywanie  liczb do dziesięciu cyfr dziesiętnych.

3 lipca 1969: Świat poznaje Internet, Boelter Hall, UCLA

UCLA wydała komunikat prasowy w którym informuje, że stanie się pierwszą stacją w ogólnokrajowej sieci komputerowej, która po raz pierwszy połączy komputery różnych marek i wykorzystuje różne języki maszyn do jednego systemu w tym samym czasie. Stworzenie sieci stanowiło poważny krok naprzód w dziedzinie technologii komputerowych i był to serwer,którego uznać można za prekursora dużych sieci komputerowych stworzonych w przyszłości.

Oczywiście był to pierwszy krok w tworzeniu tego, co znamy jako sieć Internet. Pierwsza transmisja na tym nowo utworzonym internecie została faktycznie wysłana dopiero 29 października 1969 roku

4 lipca 1956: Klawiatury i komputery, razem! MIT Whirlwind Computer

MIT Whirlwind, który został ukończony pięć lat wcześniej, stał się pierwszym komputerem na świecie, który umożliwał użytkownikom wprowadzanie poleceń za pomocą klawiatury. Wcześniej wszystkie dane wejściowe wczytywano za pomocą tarczy, przełączników lub kart perforowanych.

5 lipca 1923: Pierwszy filmowy system 16mm (Cine-Kodak Model A)

Firma Kodak wprowadza na rynek model Cine-Kodak Model A, będący pierwszym kompletnym systemem filmowym 16mm. Film 16mm został opracowany jako amatorska alternatywa dla filmu 35mm – najczęściej używanego przez profesjonalistów. Jednak podczas II wojny światowej znalazł szerokie zastosowanie, a później także w produkcji telewizyjnej, zwłaszcza w telewizji. Film 16mm jest nadal używany w niektórych zastosowaniach.

6 lipca 1995: Proste jak 1-2-3: IBM kupuje Lotusa

IBM kupuje za 3,5 miliarda Lotus Development, producenta niegdyś jedynego oprogramowania arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3 oraz popularnego oprogramowania Lotus Notes. IBM miał nadzieję wykorzystać popularność Lotusa 1-2-3, aby rywalizować z coraz bardziej zaawansowanym oprogramowaniem Microsoft Excel. Niestety Lotus 1-2-3 systematycznie tracił udział w rynku, a IBM w końcu ogłosił koniec wsparcia dla oprogramowania w 2013 roku.

Oprogramowanie Lotus Notes było niewiele lepsze niż 1-2-3, ale musiało ustąpić Microsoft Exchange jako dominującej platformie grupowej wśród dużych firm, ale jeszcze w dzisiejszych czasach wciąż w niektórych korporacjach można znaleźć notatki napisane w oprogramowaniu IBM.

7 lipca 1936: Całkiem nowy sposób wkręcania śrub za pomocą śrubokrętu

Wynalazca Henry F. Phillips otrzymał kilka patentów w USA dla śruby i śrubokrętu Phillipsa. Wówczas Phillips założył firmę Phillips Screw Company, aby otrzymać licencję na swoje patenty. Jednym z pierwszych jego klientów była firma General Motors, która wykorzystała wynalazek na linii montażowej Cadillaca. Do 1940 roku 85% producentów śrub z USA posiadało licencję na projekt.

Przeczytaj także o innych wydarzeniach z historii technologii.