Rozmiary aplikacji mobilnych są coraz większe!

Rozmiary najpopularniejszych aplikacji mobilnych wzrosły w ciągu ostatnich 4 lat aż 11 razy – potrzebujemy więcej GB w pamięci smartfonów!

Minimalna pojemność pamięci iPhone’a cały czas wzrasta – obecnie wynosi ona 32 GB w telefonie iPhone 7 – jest dwukrotnie większa niż w iPhone’ie 5S (16 GB) z 2013 roku. Nie dziwi zatem fakt, że rozmiary aplikacji mobilnych także stają się coraz większe. Na początku 2015 roku firma Apple podwyższyła maksymalną wielkość aplikacji z 2 GB do 4 GB. Zaskakujące jest jednak to, że zajmowana ilość pamięci przez aplikacje mobilne rośnie znacznie szybciej niż pojemność samych urządzeń.

Według analizy przeprowadzonej przez App Intelligence firmy Sensor Tower całkowita przestrzeń wymagana do zainstalowania 10 najpopularniejszych aplikacji na iPhone’a  wzrosła ze 136 MB w maju 2013 r. do około 1,8 GB w maju 2017 r.

Oznacza to, że w ciągu zaledwie 4 lat rozmiary aplikacji mobilnych na iOS-a wzrosły o ok. 11 razy, czyli średnio 1000 p.p. Sprawdźmy zatem, rozmiary których aplikacji wzrosły najbardziej, a które najmniej.

Największy wzrost rozmiarów aplikacji odnotowano w 2016 roku

Jak widać na poniższym wykresie, żadna z 10 najpopularniejszych aplikacji mobilnych na iOS-a (Facebook, Uber, Gmail, Snapchat, Spotify, Messenger, Google Maps, YouTube, Instagram i Netflix) nie zajmuje indywidualnie więcej niż kilkaset megabajtów. Jednak wszystkie zaczęły zwiększać swój rozmiar po tym, jak w lutym 2015 r. Apple podniosło maksymalną dopuszczalną wielkość aplikacji do 4 GB.

Przed tym momentem aplikacje miały ograniczenia wielkości do maksimum 2 GB, a główny plik wykonywalny mógł zajmować do 100 MB (to ostatnie ograniczenie nadal obowiązuje). Oczywiście aplikacje mogą zajmować dodatkowe miejsce na urządzeniu użytkownika, choćby na pobrane do pamięci podręcznej obrazy i treści odtwarzane w aplikacjach. Limit firmy Apple dotyczą tylko tego, co można początkowo pobrać ze sklepu App Store.

W poniższej analizie (przedstawionej na wykresie) sprawdzono tylko rozmiar aplikacji podstawowej a nie całkowity rozmiar aplikacji i jej dodatkowej zawartości.

Przeczytaj również: Ile naprawdę pamięci użytkowej mają 16 GB smartfony?

Ponadto doskonale widać kolejne przyspieszenie wzrostu rozmiarów aplikacji mobilnych, po tym jak we wrześniu 2016 r. pojawił się nowy system operacyjny iOS 10. W dalszej części tego wpisu dowiesz się jaki był dokładny powód wzrostu wielkości tych aplikacji.

Poniższy wykres przedstawia wzrost zajmowanego miejsca przez 10 najlepszych aplikacji na iOS-a od maja 2013 roku do maja 2017 roku: 

Wzrost ilości miejsca zajmowanego przez TOP 10 aplikacji na iOS-a (od maja 2013 r. do maja 2017 r.)
Wzrost ilości miejsca zajmowanego przez TOP 10 aplikacji na iOS-a (od maja 2013 r. do maja 2017 r.)

Wielkość niektórych aplikacji diametralnie wzrosła

Spośród 10 najpopularniejszych aplikacji na iPhone’a w Stanach Zjednoczonych, minimalny wzrost w rozmiarze aplikacji od maja 2013 roku wynosił 6x. Odnotowały go dwie appki:  Facebook Messenger oraz Spotify. W przypadku pozostałych pozycji nie jest już tak kolorowo.

W rzeczywistości, Snapchat w ciągu 4 lat zwiększył swoją wielkość pliku ponad 50 razy, osiągając 203 MB w porównaniu z zaledwie 4 MB na początku analizowanego okresu. Nie jest to jednak największa aplikacja spośród 10 badanych. Pierwsze miejsce w kategorii największego pliku aplikacji trafia do Facebooka, który zajmuje 388 MB – to jest 12 razy więcej niż w maju 2013 r. kiedy to zajmował zaledwie 32 MB. W październiku ubiegłego roku Facebook wzrósł o około 100 MB po jednej aktualizacji.

Gmail jest kolejnym liderem pod względem nagłego wzrostu wielkości aplikacji, który wzrósł z 41 MB w październiku do 197 MB w listopadzie ubiegłego roku (wzrost prawie o 5x lub 380 procent) po aktualizacji przynoszącej zmiany w interfejsie.

Największe wzrosty zauważalne są w takich appkach jak Facebook i Snapchat, które posiadają silną konkurencję i wymagana jest ciągła rozbudowa o nowe i bardziej zasobożerne funkcje. Oczywiście niektóre rozmiary aplikacji prawdopodobnie wynikały z wprowadzenia optymalizacji w działaniu i samym wyglądzie.

Poniższy wykres przedstawia ile razy wzrosły rozmiary topowych aplikacji w ciągu 4 lat – od maja 2017 roku:

Miejsce zajmowane przez TOP 10 najpopularniejszych aplikacji mobilnych na iPhone'a
Miejsce zajmowane przez TOP 10 najpopularniejszych aplikacji mobilnych na iPhone’a
  1. Snapchat: 51x
  2. Uber: 22x
  3. Gmail: 20x
  4. Facebook: 12x
  5. YouTube: 12x
  6. Netflix: 11x
  7. Mapy Google: 10x
  8. Instagram: 9x
  9. Spotify: 6x
  10. Messenger: 6x

Gry mobilne także zajmują coraz więcej miejsca!

W przeciwieństwie do aplikacji pocztowych, czy komunikatorów, wielkości gier mobilnych wzrasta znacznie szybciej ze względu na ich złożoność i jakość treści audiowizualnych, które muszą być dostosowane do osiągów najnowszych urządzeń.

Przyjrzyjmy się tylko dwóm konkretnym przykładom: Clash of Clans wzrosło z 49 MB do 116 MB (nieco ponad 2x), a Candy Crush Saga o około 4,6x z 48 MB do 223 MB. Ale najnowsza gra Inormice 2, zajmuje już na wstępie 1 GB – więcej niż przyrost na całej liście TOP 10 gier od maja 2013 roku.

Rozwiązanie od firmy Apple: inteligentniejsze przechowywanie danych

Firma Apple zdaje sobie sprawę, że programiści mają coraz większe wymagania dotyczące pamięci masowej urządzeń z systemem iOS. W rzeczywistości iOS 11 wprowadzi nowe funkcje, które pomogą użytkownikom w pełni wykorzystać możliwości pamięci masowej, w tym sugestie dotyczące rzadko używanych aplikacji i możliwość ich automatycznego usunięcia przy zachowaniu wszystkich ustawień i danych użytkownika, które potrzebne byłyby w przypadku ponownej instalacji.

Takie rozwiazanie powinno pomóc wielu właścicielom iPhone’ów i iPadów w zaoszczędzeniu i odzyskaniu sporej ilości pamięci.

źródło: SensorTower – The Size of iPhone’s Top Apps Has Increased by 11x in Four Years