[17-23 czerwca] Tydzień w historii technologii

Oto najważniejsze wydarzenia związane z technologią, które wydarzyły się w przeszłości od 17 do 23 czerwca i miały wpływ na naszą przyszłość.

17-23 czerwca: tydzień w historii technologii

17 czerwca 1980: Pierwsze dwie gry wideo Lunar Lander i Asteroids

Asteroids na Atari i Lunar Lander stają się pierwszymi dwoma grami zarejestrowanymi w US Copyright Office.

17 czerwca 2008: Dzień pobierania Firefoxa – Rekord Guinnessa

Mozilla realizuje swoją wcześniej ogłoszoną akcję marketingową: Dzień pobierania przeglądarki Firefox – w ten sposób ustanawia rekord Guinnessa w liczbie pobrań plików instalacyjnych Firefoksa 3.0 w ciągu 24 godzin. realizacja pomysłu była nieco utrudniona ponieważ już o 10 rano serwery nie zadziałały. Błąd został naprawiony i ustanowiono rekord 7 milionów pobrań. Mówi się, że w sumie przeglądarkę pobrano około 10 milionów, wliczając inne serwery niż Mozilli.

18 czerwca 1979: Firma Microsoft wydała BASIC dla procesorów 8086

Microsoft BASIC został wprowadzony dla 16-bitowego mikroukładu procesora 8086 i był wówczas używany przez ponad 200 000 komputerów z procesorami Z80 i 8080. Jako jeden z pierwszych oferował wersję języka programowania BASIC dla procesora 16-bitowego i pozwalał dostosowywać  8-bitowe wersje na 16-bitowe.

19 czerwca 1976: Viking 1 wchodzi na orbitę Marsa

Statek kosmiczny Viking 1 wszedł na orbitę wokół planety Mars, po 10 miesiącach od opuszczenia Ziemi. Viking 1 stał się pierwszym amerykańskim statkiem kosmicznym, który wylądował na Marsie i pierwszym statkiem kosmicznym, który z powodzeniem wylądował i wykonać misję na Marsie.

20 czerwca 1950: Uruchomiono komputer SEAC

National Institute of Standards and Technology uruchomiło komputer SEAC (Standards Electronic/Eastern Automatic Computer) w Waszyngtonie. SEAC był pierwszym komputerem, który wykorzystywał logikę wszystkich diod, technologię bardziej niezawodną niż lampy próżniowe i był pierwszym komputerem w USA na którym zapisano programy. Magnetyczna taśma w zewnętrznych pamięciach masowych wykorzystywana była do przechowywania informacji i kodowanych podprogramów, danych liczbowych oraz danych wyjściowych.

21 czerwca 1948: Uruchomiono pierwszy program zapisany na komputerze

Uruchomiony został pierwszy program komputerowy na świecie zapisany w pamięci eksperymentalnego komputera Small Small Scale (SSEM) w Manchesterze. Pierwszy program został zaprojektowany do testowania niezawodności komputera i trwał przez 52 minuty, wykonując 3,5 miliona operacji.

22 czerwca 1946: Pierwsza odrzutowa poczta lotnicza Jet Air

Podczas pokazu możliwości samolotów odrzutowych, piloci Kenneth Chilstrom i Robert Baird przewożą pierwszą pocztę lotniczą do Lockheed P-80 Shooting Star – była to pierwsza dostawa poczty przez samolot odrzutowy.

23 czerwca 1868: Opatentowano pierwszą maszynę do pisania z klawiaturą QWERTY

Opatentowano pierwszą komercyjną maszynę do pisania Sholesa i Gliddena. Być może najbardziej godne uwagi w projekcie Sholesa i Gliddena (który później stał się maszyną do pisania Remington nr 1) to użycie klawiatury QWERTY, która nadal jest najpopularniejszym układem klawiatury na świecie.

Sholes stworzył układ klawiszy na maszynie do pisania znany jako QWERTY, który obecnie używany jest w klawiaturze komputerowej. Ten układ klawiszy powstał by zapobiegać sytuacji, gdy przy szybkim pisaniu dwa ramiona z czcionkami zachodziły na siebie. Scholes zaprojektował układ, który rozdzielał najczęściej występujące w języku angielskim pary znaków.

23 czerwca 2003: Udostępniono przeglądarkę internetową Safari 1.0

Apple udostępniło pierwszą wersję przeglądarki internetowej Safari. Ogłoszona przez Steve’a Jobsa 7 stycznia, była początkowo dostępna w wersji beta dla twórców stron internetowych. Dopiero 23 czerwca Safari zostało udostępnione publicznie. Pod systemem operacyjnym Mac OSX 10.5.3 domyślną przeglądarką była Apple Mac. Dopiero 11 czerwca 2007 r. wydano wersję Safari na Windowsa. Oczywiście Safari to przeglądarka która działa na wszystkich urządzeniach firmy Apple, stacjonarnych i mobilnych.

Zapoznaj się także z innymi wydarzeniami, które związane są z historią technologii.