Kwantowe łącze satelitarne odporne na podsłuchy

Chińczycy wysłali pierwszy, odporny na wszelkiego rodzaju podsłuchy i zakłócenia, sygnał kwantowy pomiędzy dwoma miastami.

Pierwszy w historii satelitarny sygnał kwantowy - nie do podsłuchania

Dziedzina kryptografii kwantowej, która ma na celu przekazanie zaszyfrowanych informacji za pomocą uwikłanych cząstek kwantowych, takich jak fotony, może pomóc ustalić podstawy dla stworzenia jądrowych sieci kwantowych. jednak takie rozwiązanie posiada pewne poważnym przeszkody fizyczne: uwikłane fotony są szalenie trudne do przemieszczania na duże odległości. Nawet w kablach światłowodowych mogą pokonać tylko około 150 mil (ok. 241 km) zanim całkowicie zanikną. Jednak zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk może mieć rozwiązanie tego problemu, wysłali bowiem w kosmos kwantowo splątane kwanty światła na odległość 745 mil (około 1200 km).

Takiego wyczynu jeszcze nie dokonał jeszcze nikt w historii nauki i może to być początek globalnej sieci odpornej na podsłuchy. O nowym dokonaniu możemy przeczytać w dzisiejszym wydaniu magazynu Science.

Idea używania przekaźników satelitarnych do zamykania uwikłanych fotonów w przestrzeni kosmicznej i przesyłania jej z powrotem była od dawna brana pod uwagę, ale dopiero w sierpniu zeszłego roku wysłano pierwszy orbitowiec warty 100 milionów dolarów, dzięki któremu można wykonywać eksperymenty kwantowe na skalę kosmiczną. Jest podobno wyposażony w system laserowo-lustrzany, a także specjalny kryształ, który może kodować klucze danych i klucze szyfrujące na fotonach podczas podróży powrotnej na Ziemię.

Kryształ może generować w dowolnym momencie nawet 6 milionów par fotonów, ale dwie wyznaczone stacje naziemne oddalone o 750 mil od siebie są w stanie wykryć tylko kilka par na sekundę. – To bardzo trudne zadanie, powiedział Chao-Yang Lu dla serwisu Wired –  to tak, jakby zobaczyć ludzkie włosy z odległości 300 metrów.

Lu i jego zespół mają nadzieję, że ich udany eksperyment, który niedawno opublikowali w magazynie Science, może utorować drogę dla bardziej bezpiecznych systemów szyfrujących. W teorii najpierw kodowany jest klucz szyfrujący w oparciu o charakterystykę strumienia fotonów i wysyłany do odbiorcy w formie wiadomości.

Eksperymet transmisji splątanych kwantów światła (2017)
Eksperymet transmisji splątanych kwantów światła (2017)

Jeśli ktoś spróbuje przechwytywać, dekodować lub nawet złamać klucz podczas transportu, według prawa mechaniki kwantowej klucz sam ulegnie zmianie. Więc nawet gdyby klucz i wiadomość zostały przechwycone, to pozostaną i tak bezużyteczne. Obecny stan technologii nie jest dostosowany do stworzenia takiej sieci, ale jest to pierwszy krok do super bezpiecznego i w pełni prywatnego internetu.

źródło: Wired – Chinese satelite relays a quantum signal between cities via Engadget – China bounced an 'unhackable’ quantum signal between cities