Oto mobilny sklep przyszłości „The Moby Mart”

Zobacz, jak wygląda samoobsługowy mobilny sklep Moby Mart, zarządzany przez sztuczną inteligencję, który może działać w dowolnym miejscu.

The Moby Mart - mobilny sklep przyszłości zarządzany przez AI

W Szanghaju pojawił się prototyp nowego sklepu mobilnego The Moby Mart firmy Wheelys, w którym nie ma personelu, żadnych kas, a „kierownikiem” jest sztuczna inteligencja (AI). Sklep jest na kółkach, więc może przemieszczać się z miejsca na miejsce, na przykład do magazynu, aby uzupełnić asortyment, albo do klienta, żeby dostarczyć zamówiony towar.

Firma, która wymyśliła ten sklep uważa, że jest to model sklepu, z jakiego będziemy korzystać w przyszłości. PO pierwsze jest on całkowicie mobilny – porusza się na kołach – jest tańszy w budowie i obsłudze niż typowy sklep stacjonarny. Może również przyczynić się do szerszego dostępu do markowych artykułów na obszarach wiejskich, lub tam, gdzie daleko mamy do supermarketu.

Jak działa The Moby Mart?

Dla konsumentów jest to z pewnością łatwiejszy sposób na robienie zakupów. Aby zacząć kupować w Moby Martcie wystarczy pobrać aplikację mobilną i użyć jej do otwarcia drzwi sklepu. Zamiast sprzedawcy, klientów wita hologramopodobny bot. Produkty skanowane są za pomocą smartfona, w którym zapisywany jest koszyk zakupów. Po wyjściu z mobilnego sklepu, jesteśmy automatycznie obciążani kwotą, za jaką zrobiliśmy zakupy.

Firma Amazon testuje już podobny system zakupów: Amazon Go to rewolucyjny sklep: wchodzisz, wybierasz i wychodzisz.

W maleńkim sklepie znajdzie się świeża żywność i inne produkty, których codziennie potrzebujemy, a jeśli chcemy upić coś innego, możemy zamówić dany towar za pomocą „sztucznej inteligencji” sklepu. Paczka z zamówieniem będzie czekała w wybranym terminie po powrocie do sklepu. Gdy tylko autonomiczne samochody będą mogły jeździć po naszych drogach, sklep będzie mógł podjechać pod Twój dom. Niezależnie firma testuje także drony do małych dostaw.

W gęstym otoczeniu miejskim i wielkich aglomeracjach, gdzie czynsze są bardzo drogie, takie rozwiązanie może znacznie obniżyć koszty prowadzenia własnego interesu.

Kliknij na poniższe grafiki, aby zobaczyć jak robi się zakupy w mobilnym sklepie:

Jak robić zakupy w Mobi Markt? (cz. 1) Jak robić zakupy w Mobi Markt? (cz. 2)

Największe koszty posiadania sklepu to samo miejsce do wynajęcia w centrum miasta – jest to bardzo kosztowne – a obsługa przez personel to spore koszty – mówi Tomas Mazetti, jeden z nich założycieli szwedzkiej firmy Wheelys, która uruchomiła sklep wraz z chińskim Uniwersytetem w Hefei i Himalayafy.

Firma Wheelys produkuje obecnie małe, mobilne wozy kawowe, które pomagają młodym przedsiębiorcom konkurować z siecią typu Starbucks, jeśli nie mają pieniędzy na wynajęcie miejsca na standardową kawiarnię. Firma planuje również masową produkcję mobilnych sklepów, które można byłoby za 30 000 USD (ok. 115 000 zł).

Sklep dodatkowo byłby całkowicie ekologiczny. Panele słoneczne umieszczone na dachu sklepu napędzałyby silniki elektryczne oraz wszystkie urządzenia i oświetlenia wewnątrz sklepu. System miałby funkcjonować tak, że dostawy i uzupełnianie asortymentu odbywałoby się automatycznie. Oczywiście wszystko byłoby tak skoordynowane, że działałby 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – tutaj ustawa o zakazu handlu nie powinna obejmować zrobotyzowany biznes!

W mieście jedno Moby mogłoby samodzielnie jechać do magazynu, by uzupełnić zapas, a drugi pojazd zajmowałby jego miejsce. Taki model mógłby być także zdalnie sterowany lub kierowany przez człowieka – projektanci wciąż kończą prace nad autonomiczną technologią, która jeszcze nie jest dopuszczona do użytku na żadnych drogach na świecie.

Budowa sklepu mobilnego The Moby Mart (od Wheelys)

Dla kogo byłoby to najlepsze rozwiązanie?

Sklep mógłby być kupowany przez małe społeczności – wsie, osiedla, a nawet prywatnych właścicieli. Początkowo takie rozwiązanie wydawałoby się logiczne. Na początek takie funkcjonowanie mobilnego sklepu wydawałoby się logicznym krokiem. Na obszarach wiejskich i w małych miastach projekt mógłby zastąpić sklepy, które zniknęły lub którym nie opłaca się otwierać swojego punktu na stałe.

Firma kontynuuje testy beta nowego rozwiązania i aplikacji mobilnej, a także zamawiania produktów online w mobilnym sklepie. Ograniczeniem jest jednak mała przestrzeń sklepu, do którego może zmieścić się naraz od 3 do 4 osób. Twórcy cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami, które miałyby usprawnić cały proces zakupowy w takim sklepiku.

Niezależnie od obecnych ograniczeń są przekonani, że taki model handlu jest przyszłością sprzedaży detalicznej. Po zakończeniu testów w  Szanghaju – wybrano to miasto, ponieważ jest liderem w dziedzinie płatności mobilnych – firma będzie nadal dostosowywać projekt na innych rynkach.

Kiedy mobilne sklepy mogą trafić na ulice?

Firma jest przekonana, że buduje pierwszy samochód na świecie, który będzie wyglądał jak powóz konny komiwojażerów naszych czasów. Potrzeba jeszcze dostosować wiele rzeczy i uzyskać odpowiednie zezwolenia, aby móc zacząć sprzedawać w taki sposób. Do przebadania jest wiele aspektów, w tym co najlepiej sprzedawać w The Moby Markt i jak pogodzić małą ilośc miejsca z ewentualnie dużym zainteresowanie – przecież nikt nie chce stać w kolejce…

Wheelys planuje być gotowe z produkcją i sprzedażą sklepów mobilnych już w 2018 roku. Czy znajda się franczyzobiorcy takiego rozwiązania, którzy odważą się konkurować z innymi sklepami detalicznymi i wielkimi sieciówkami?

Przeczytaj także o pierwszych próbach automatyzacji mobilnych zakupów bez kolejek w polskich supermarketach:

Oficjalna strona internetowa projektu znajduje się pod adresem: themobymart.com

Co myślisz o takim pomyśle? Daj znać w komentarzu.

źródła: informacja prasowa – Unstaffed retailing gets moving with The Moby Mart, Fast Company – The Grocery Store Of The Future Is Mobile, Self-Driving, And Run By AI